Na našom území sa odohral ten najtajomnejší jav. Ľudia počas silných búrok spozorovali tzv. červených škriatkov

  • Búrky so sebou priniesli aj zaujímavé úkazy
  • Jeden z nich zachytil aj Čech Petr Horálek
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/Petr Horálek Photography
  • Búrky so sebou priniesli aj zaujímavé úkazy
  • Jeden z nich zachytil aj Čech Petr Horálek

Silné búrky, ktoré lomcujú naprieč európskymi mestami si vyžiadali mnoho obetí aj napáchaných škôd. Okrem toho so sebou priniesli aj jeden z napozoruhodnejších a zároveň najtajomnejších javov vôbec.

Aký to šťastný záber

A o čom je vlastne reč? Jav nazývaný aj Červení škriatkovia bol prvýkrát zaznamenaný v roku 1989. Už od tej doby sa stali terčom mnohých fotografov, ktorí sa im snažili lepšie porozumieť, informuje na facebooku Petr Horálek Photography.

„Vzácnych červených škriatkov sa podarilo zachytiť včera u našich susedov. Zatiaľ o nich vieme, že vznikajú naproti CG+ bleskom nad masívnymi búrkami (emisie dusíka), zvyčajne v nadmorskej výške od 50 do 95 km,“ informuje Petr.

Vitaj v Slovakistane: Po vakcinácii dostala namiesto COVID pasu odporúčanie, nech si kúpi vonné tyčinky na upokojenie

Práve jemu sa totiž podarilo netradičný úkaz zaznamenať. Dielo, ktoré zverejnil na svojej sociálnej sieti, je doslova dychberúce. Fotograf tak potešil oko každého milovníka fotografie. Z Petrových slov však cítiť, že hormóny šťastia lomcovali aj ním.

Včera v noci, napriek nejasnému počasiu nad Prosečí u Seče, som jeden z úkazov zachytil na svoj fotoaparát, a to nad asi 320 km vzdialenými slovenskými Vysokými Tatrami, kde sa nachádzali silné búrky. Aký to šťastný záber!“ uviedol Petr.

Sila prírody v jednej fotke

O dokonalý záber sa na sociálnej sieti podelil aj Slovák Marián Švalec. Aj napriek tomu, že nezachytáva tajomných červených škriatkov, jeho fotografia nie je o nič horšou.

Silnú búrku sa Mariánovi podarilo zachytiť počas včerajšieho večera v obci Likavka. Fotka dokonale zaznamenala íntenzívne blesky a s nimi spojenú silu prírody.

Zdroje: facebook/Petr Horálek Photography, Facebook/Marián Švalec

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá