Na oblohe môžeš vidieť posledný supermesiac v tomto roku. Takto si ho vychutnáš na 100 %

  • Môžeš sa pokochať pohľadom na supermesiac, ktorý má byť viditeľný takmer tri dni
  • Ako si toto divadlo na oblohe vychutnať čo najviac? Prinášame ti zopár tipov
Ako si vychutnať pohľad na supermesiac? Máme pre teba pár tipov
unsplash.com/ Shot by Cerqueira,
  • Môžeš sa pokochať pohľadom na supermesiac, ktorý má byť viditeľný takmer tri dni
  • Ako si toto divadlo na oblohe vychutnať čo najviac? Prinášame ti zopár tipov

Už začiatkom týždňa sme ťa informovali o tom, že tento týždeň budeš môcť sledovať na oblohe meteorický roj Eta Akvaridy a taktiež aj supermesiac. Zatiaľ čo meteorický roj je už za nami a ten najkrajší pohľad na neho bol 5. mája, pohľad na supermesiac si môžeme užiť v týchto dňoch.

Spln Mesiaca je moment, kedy je Mesiac presne na opačnej strane voči Slnku, čo bude štvrtok 7. mája o 12.45 hod. stredoeurópskeho letného času. Pozorovať ho možno už od stredy, píše iMeteo. Ak si to nestihol v stredu, určite nemusíš zúfať, keďže pomerne jasne viditeľný by mal byť až do piatkového rána, informuje NASA

Ako najlepšie pozorovať supermesiac? 

Pri pozorovaní takéhoto hviezdneho divadla je vždy nesmierne dôležité, kde sa nachádzaš, ale aj to, aké je počasie. Ak si chceš vychutnať supermesiac v plnej kráse, určite ti odporúčame vybrať sa za mesto alebo svoju dedinu.

Ideálne je ísť sa prejsť na vyvýšený kopec, kde ti vo výhľade na supermesiac nebude nič prekážať.

Pri výhľade je taktiež mimoriadne dôležité aj počasie. Pri ideálnych podmienkach by mala byť obloha jasná a nemalo by pršať. Večer si teda nezabudni pozrieť počasie v telke.

Ten najlepší čas na pozorovanie  je vtedy, keď je blízko horizontu. Toto tvrdenie potvrdila aj NASA vo svojom stanovisku.

„V čase, keď je mesiac blízko horizontu, vyzerá neprirodzene veľký, ak sa na neho pozeráte cez stromy alebo budovy. Ide len o optickú ilúziu, no na zážitku to nič neuberá.“

Ako sledovať supermesiac? Pozri sa na naše tipy
zdroj: Ilustračný obrázok / unsplash.com

Množstvo ľudí pri pozeraní na mesiac používa aj rôzne formy ďalekohľadov. Pamätaj však na to, že ak chceš supermesiac pozorovať pomocou ďalekohľadu, budeš pravdepodobne potrebovať aj filter na ochranu očí. 

Májový supermesiac sa často nazýva aj ako „kvetinový“. Ide o prirovnanie k akejsi óde na jar na severnej pologuli.

Ide o posledný supermesiac tohto roka

Pohľad na kvetinový supermesiac by si si nemal nechať ujsť aj kvôli tomu, že ide o posledný super mesiac v tomto roku. Ten najbližší budeš môcť vidieť až v apríli 2021. 

Tento rok sme pritom mohli vidieť dokopy až štyri supermesiace. Prvý vo februári, ďalší v marci a ten najväčší, „takzvaný ružový supermesiac“ v apríli. 

Zdroje: NASA, Space.com, earthsky.org, imeteo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech