Na oblohe sa zjavil nevídaný zelený úkaz. Ľudia zostali v nemom úžase

  • Takúto oblohu si zrejme ešte nevidel
  • Celá sa sfarbila na zeleno
green
Facebook/Carlos Juan Semidey
  • Takúto oblohu si zrejme ešte nevidel
  • Celá sa sfarbila na zeleno

Portál Imeteo informuje o nevšednom úkaze, ktorý bol zaznamenaný v utorok večer v Južnej Dakote v USA. Zelenú oblohu zachytil fotoaparátom Carlos Juan Semidey a o svoje snímky sa podelil aj na sociálnej sieti.

„Kvôli slnečnému žiareniu, ktoré sa láme na kvapkách vody vo vnútri a pod mrakmi, je zvyčajne charakteristické modré alebo tmavomodré svetlo. Keď je však Slnko nízko, svetlo sa zmení na oranžové a červené, čo sa stretáva s modrým svetlom búrok zúriacich pri západe slnka, a modro-červená kombinácia tak vytvára špeciálne zelené svetlo,“ píše Imeteo.

2
zdroj: Carlos Juan Semidey

„Tento jav sa vyskytuje najčastejšie vo vysokých, vyvinutých búrkových oblakoch, ktoré sú často sprevádzané silným krupobitím a tornádami. Najmä v USA je preto zaužívaným mýtom, že zelená búrka zaručene prinesie tornádo či ničivé krupobitie. V skutočnosti zelená búrka nemá väčšiu šancu na spomínané ničivé javy ako tradičná modrá.“

1
zdroj: Carlos Juan Semidey

Červená obloha

Nie je tomu tak dávno, keď podobné divadlo pozorovali aj v Číne. V ich prípade sa však obloha sfarbila do červena. Panorámu odfotografovali obyvatelia Šanghaja začiatkom mája tohto roka. Úkaz sa na čínskej sociálnej sieti Weibo stal ihneď virálnym. Videá si pozreli desiatky miliónov ľudí, napísal Unilad.

„Nikdy som nič také nevidela. Naozaj ma udivuje, že obloha môže byť aj takto červená,“ povedala jedna z natáčajúcich osôb.

Objavili sa dokonca názory, že takáto obloha je dôsledkom čínskeho postoja k pandémii nového koronavírusu. Pretože v tom čase obyvatelia Šanghaja nesmeli vychádzať zo svojich domovov a nastolené boli aj veľmi prísne opatrenia.

„Z tohto budú nehody. Začal som si radšej robiť zásoby,“ uviedol používateľ na sociálnej sieti Weibo.

Iní zase vnímali červenú oblohu pozitívnejšie. Konštatovali, že určite ich národu prinesie šťastie a prosperitu. Nakoniec sa ale ukázalo, že nejde o žiaden príchod súdneho dňa. Sýta červená farba bola výsledkom lomu svetla.

Miestne úrady kvôli netypickému javu na oblohe avizovali výstrahu pre zníženú viditeľnosť, ktorá trvala až do nasledujúceho rána, keď obloha opäť začala vyzerať normálne.

Dnešné počasie na Slovensku

Aktuálne sa nad našou krajinou neočakávajú žiadne farebné úkazy. Od západu k nám zasahuje okraj tlakovej výše a po jeho prednej strane postupuje od severozápadu do našej oblasti studený front.

Dnes bude jasno až polooblačno, na západe a postupne aj inde polooblačno až oblačno. Na západe a v Žilinskom kraji miestami prehánky, ojedinele búrky.

Najvyššia denná teplota 23 až 28 stupňov Celzia, v severnej polovici územia 18 až 23 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 m sa bude pohybovať okolo 11 stupňov Celzia.

Fúkať bude slabý, na západe postupne západný až severozápadný vietor s rýchlosťou 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h), v nárazoch ojedinele okolo 14 m/s (50 km/h). Meteorológovia predpokladajú, že spadne do 5 mm, pri búrkach ojedinele do 20 mm zrážok.

Zdroje: iMeteo.sk, Unilad

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá