Na očkovanie sú pozvaní aj ľudia, ktorí naň nemajú nárok. Lekár poukazuje na obrovské chyby štátnej Čakárne

  • Aj po spustení rezervačného systému na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 stále pretrvávajú problémy s prihlasovaním
  • Namiesto jednoduchej registrácie prebieha podľa krajského lekára zložité dokazovanie a skúmanie desiatok potvrdení, pracovných zmlúv či náplní práce
oza
Facebook/Bratislavský kraj
  • Aj po spustení rezervačného systému na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 stále pretrvávajú problémy s prihlasovaním
  • Namiesto jednoduchej registrácie prebieha podľa krajského lekára zložité dokazovanie a skúmanie desiatok potvrdení, pracovných zmlúv či náplní práce

Riaditeľ Odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja – Tomáš Szalay na sociálnej sieti konštatuje, že štátna Čakáreň na očkovanie nie je vylepšením, ide podľa neho o „hroznú a škodlivú tuposť“. NCZI a všetci kompetentní podľa jeho slov zlyhávajú na všetkých čiarach.

„Vo formulári NCZI boli a sú vypnuté kontroly. Ten formulár pustí všeličo. Nekorektné rodné čísla, nekorešpondujúce dátumy narodenia, vymyslené identity. A tieto virtuálne identity aj pozve na očkovanie. Mali sme tak v rozpisoch z Čakárne dva razy na jeden deň objednaného aj Igora Matoviča. Vyskytol sa aj Ute Kokott. Na východe mali zasa niekoľko stoviek robotom nahodených neexistujúcich pacientov. Kvôli ktorým sa pripravovali vakcín,“ tvrdí.

Zdôrazňuje pritom, že veľkokapacitné očkovacie centrum slúži na veľkokapacitné očkovanie. Nemáme sa prečo zaoberať témou, či je niekto dlžník poistného či cudzinec, ktorý má poistenie v niektorej z krajín EÚ. Týchto ľudí má podľa jeho slov filtrovať Čakáreň.

Szalay zdôrazňuje, že problémom je skutočnosť, že formulár Čakárne pustí každého.

„Ľudia si myslia, že keď dostali SMS z NCZI, majú nárok na očkovanie. To isté som si myslel i ja. Až kým nám NCZI a MZ SR neodkázalo, že ho-ho-hó, je to úloha a zodpovednosť nášho očkovacieho centra, ak zaočkujeme niekoho, koho sme nemali. Očkovaciemu centru hrozí pokuta za každú ‚Cibulkovú’  vo výške 10 000 eur,“ objasňuje.

Uverejnil používateľ Tomas Szalay Nedeľa 4. apríla 2021

Upozorňuje pritom, že tomu, kto sa o niečo také pokúsi, nehrozí nič a o hodinu to môže skúsiť znova. Szalay ďalej informuje, že len za piatok odmietli zaočkovať viac ako stovku ľudí, ktorí chceli byť zaočkovaní.

„O pár týždňov budeme týchto istých ľudí naháňať, aby sa prišli dať zaočkovať, lebo už budú na rade. Ak neviete urobiť formulár, ktorý odfiltruje podvodníkov, prosím, MZ SR/NCZI, otvorte Čakáreň pre všetkých, a prioritizujte ľudí podľa diagnóz a veku,“ vyzýva Szalay.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Pripomína tiež, že Čakáreň nekontroluje nič, teda ani to, či už bol niekto zaočkovaný alebo nie. „Dáta o očkovaniach sa prestali zbierať, pretože po súčasnom upgrade frontendu aj backendu (skvelá idea, robiť to naraz!) im to ešte nefunguje.) To, či dostanú ľudia pozvánku na druhú dávku, a či ich to správne spáruje so správnou vakcínou, a že ich to nepozve omylom na tretiu dávku, je podľa mňa veľká výzva pre NCZI, nového ministra zdravotníctva i nového predsedu vlády.“

Otvorené dvere pre podvodníkov

Pred pár dňami sa podľa Juraja Drobu predsedu (BSK), začal na internete šíriť návod, ako sa predbehnúť v rade na očkovanie. „V návode sa odporúča, aby registrujúci označili, že patria ku špeciálnej skupine obyvateľov (tzv. Fáza 1) s dovetkom, že to nikto nekontroluje. Keď sme začali overovať zamestnanie záujemcov o očkovanie, neúmerne to predĺžilo celý proces registrácie,“ povedal Droba.

Desiatky ľudí tak nakoniec odmietli zaočkovať, pretože nevedeli preukázať, či sú zdravotníci, zamestnanci sociálnych služieb, vojaci, policajti alebo iné profesie kritickej infraštruktúry. Droba doplnil, že na túto situáciu doplácajú najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov, pretože osoby z Fázy 1 štátny rezervačný systém uprednostní pred všetkými ostatnými skupinami obyvateľov.

BSK podľa Szalaya na náklade skúseností z víkendového očkovania navrhol dočasne vypnúť Fázu 1 pre veľkokapacitné očkovacie centrá v prihlasovacom formulári, ktorá umožňuje registrovať sa špeciálnym skupinám obyvateľov pracujúcich, a to do času, kým štát nebude vedieť relevantne overovať pravdivosť uvádzaných údajov.

„BSK dlhodobo žiada, aby štát neprenášal povinnosť kontrolovať pravdivosť údajov na župy. Prihlasovací systém musí fungovať tak, že do veľkokapacitných očkovacích centier prídu len tí, ktorí majú aktuálne na očkovanie nárok,“ zdôraznil Szalay.

Doplnil, že systémovým riešením je možnosť, aby si župy mohli spravovať rezervačný systém na očkovanie samy. Budú mať pod kontrolou kto príde, kedy príde a budú môcť efektívne komunikovať so zaregistrovanými v prípade, že nastanú nepredvídané okolnosti.

Zdroje: BSK, Facebook/ Tomáš Szalay

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK