Na odstrel medveďov poľovníci „dostali zelenú“: Až 62 percent dohôd je podľa ochranárov nezákonných
- Počet povolení na odstrel medveďov sa za Tarabovho pôsobenia zvýšil z 13 na 145
- Až 62 percent z nich je podľa analýzy v rozpore so zákonom
- Počet povolení na odstrel medveďov sa za Tarabovho pôsobenia zvýšil z 13 na 145
- Až 62 percent z nich je podľa analýzy v rozpore so zákonom
Slovensko zažíva bezprecedentný nárast v počte dohôd o odstrele medveďa hnedého. Kým v rokoch 2016 – 2023 uzavrela Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s poľovnými združeniami len 13 takýchto dohôd, počas pôsobenia ministra Tomáša Tarabu (nominant SNS) ich počet „vystrelil“ na 145.
Najviac dohôd z priestorového hľadiska bolo napríklad uzavretých v Tatranskom národnom parku (TANAP), kde ich bolo 32. V Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) ich bolo 20 a v Národnom parku Veľká Fatra 18. Iniciatíva My sme les však po dôkladnom preskúmaní týchto dokumentov bije na poplach. Z jej analýzy totiž vyplýva, že viac než 90 z nich (62 percent) je v rozpore so zákonom.
Dohody obchádzajú zákonný postup výnimiek
„Zistili sme, že až 90 dohôd, ktoré štátni ochranári uzatvorili v roku 2024, vykazuje závažné nedostatky, ktoré by okrem iného mohli viesť aj k ich neplatnosti. V tejto súvislosti preto upozorňujeme, že prípadný odstrel medveďov vykonaný na základe dohôd uzatvorených v rozpore so zákonom, môže mať trestnoprávne následky aj pre vykonávateľov dohody, ktorými sú poľovnícke združenia,“ uviedol Marián Hletko z iniciatívy My sme les.
Iniciatíva upozorňuje na to, že dohody obchádzajú zákonný postup výnimiek na ochranu chránených živočíchov, ktorý stanovuje európska legislatíva. Problémy sa týkajú aj dohôd uzatvorených na územiach spadajúcich pod Správy národných parkov, kde ŠOP SR nemá právomoc konať.
Na základe týchto dohôd už bolo zastrelených minimálne 10 medveďov. My sme les plánuje podať podnet na prešetrenie situácie a informovať o nej aj Európsku komisiu.
ŠOP nedostatky nevidí
ŠOP SR sa pre agentúru SITA vyjadrila, že nevie o žiadnych závažných nedostatkoch, ktoré by mohli viesť k neplatnosti dohôd medzi ňou a poľovnými združeniami. Uviedla, že podľa Zákona o ochrane prírody a krajiny je ŠOP SR odbornou organizáciou s celoslovenskou pôsobnosťou, zriadenou ministerstvom ako príspevková organizácia. Jej úlohou je zabezpečovať ochranu prírody a krajiny, pokiaľ tieto úlohy nespadajú do pôsobnosti správy národného parku.
„Avšak, že podľa ďalšieho ustanovenia Zákona o ochrane prírody a krajiny oprávňuje správu národného parku zabezpečovať plašenie, odchyt alebo usmrtenie chránených živočíchov, ktoré svojím správaním mimo miest ich prirodzeného výskytu bezprostredne ohrozujú zdravie alebo bezpečnosť obyvateľov obcí popri ŠOP SR, nie namiesto ŠOP SR,“ uzatvorila.
Čo umožňuje súčasná legislatíva
Poslanci parlamentu schválili ešte v máji tohto roka novelu zákona o ochrane prírody. Tá umožňuje realizovať odstrel medveďa aj poľovným združeniam. Dôvodom odstrelu je od schválenia novely už samotný výskyt medveďa v území, ktoré je vyhlásené za územie odstrelu.
Podľa informácií ministerstva životného prostredia usmrtili od začiatku tohto roka do 7. novembra 92 chránených medveďov hnedých. Pre medvede zároveň vyhlásili spolu 16 mimoriadnych situácií. Pre výskyt medveďa hnedého sa môže vyhlásiť mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku.
Keď ju vyhlásia, je zakázané vytvárať vnadiská, ktoré by mohli medvede prilákať. Samospráva je povinná odstrániť už existujúce vnadiská na území s vyhlásenou mimoriadnou situáciou.
Ak sa medveď v území nevyskytuje pre vnadiská, zákon umožňuje povoliť výnimky na elimináciu problémových jedincov. Ide o medvede, ktoré svojím výskytom a správaním predstavujú potencionálne ohrozenie života, zdravia a škody na majetku.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, TASR, Slov-lex