Na ošetrení zubov môžeš ušetriť aj stovky eur. Budúci zubári sú radi za každého pacienta

  • Budúci zubári na Slovensku hlásia vážny problém
  • Chýbajú im pacienti, prezradili nám
  • Ich ceny sú pritom extra výhodné
  • Takto to vidia univerzity
Zubári na Slovensku majú problémy. Zubárka ošetruje pacientku
TASR/Lukáš Grinaj
  • Budúci zubári na Slovensku hlásia vážny problém
  • Chýbajú im pacienti, prezradili nám
  • Ich ceny sú pritom extra výhodné
  • Takto to vidia univerzity

Idú si za svojím detským snom, no cesta sa im výrazne komplikuje. Mladí budúci zubári na Slovensku na sociálnych sieťach poukázali na problém, ktorý môže ohrozovať ich štúdium. Ako vysvetľujú, vo štvrtom ročníku sa už venujú pacientom, praxujú, no má to jeden veľký háčik. Veľa z nich si musí pacientov zháňať po vlastnej linke.

Ostávajú teda odkázaní na internet či známosti a rodinných príslušníkov. „Na Instagram vieme dať story, na Facebook vieme dať status a zostáva nám akurát tak čakať,“ hovorí štvrták na TikToku.

Pre hlbší pohľad do tejto problematiky ponúka zaujímavé prirovnanie. Sú ako na rybačke. Rybári taktiež skúšajú rôzne návnady a následne čakajú, či niečo chytia. Ak sa im to nepodarí, ich práca ostáva bez výsledkov. Študenti majú so zháňaním pacientov problém, aj keď ich ceny sú viac než lákavé. Za ošetrenie u študenta zaplatíš oproti bežným ambulanciám neporovnateľne menej. Pozreli sme sa aj na konkrétne ceny zákrokov u študentov aj na to, koľko ušetríš.

Študenti zubného lekárstva teraz odkazujú, že sú na tom podobne. Ak si nezoženú pacientov, môžu ich podľa ich slov vyhodiť zo školy.

„Nebudeme mať kredity na to, aby sme pokračovali v štúdiu,“ vysvetľuje. Problém vzniká aj v prípadoch, keď si už pacienta získajú, no zistia, že vyšetrenie v skutočnosti nepotrebuje.

„Pacient si môže myslieť, že má kaz. Príde, sadne si do kresla, pozriete sa mu do úst a zistíte, že je to len obyčajná pigmentácia, čiže nejaké zafarbenie. Tento človek teda odíde bez toho, aby sa mu niečo spravilo, my nedostaneme záznam o výkone a je to celé zle,“ vysvetľuje.

@misko414

Toto treba zmeniť. #slovakia #dentist #lfuk

♬ original sound – Michal Orémusz

Startitup sa preto skontaktoval s jedným zo študentov zubného lekárstva v Bratislave, ktorý si žiadal zostať v anonymite, no redakcia pozná jeho celé meno. Podotýka, že podľa jeho informácií sa situácia na fakultách v Košiciach a Martine už zlepšila a nastali tam zmeny. V Bratislave však problém pretrváva, informoval nás.

Študenti v Bratislave preto prosia budúcu vládu o pomoc a zmenu. 

Startitup zistil, čo na to hovoria univerzity a komora

Naša redakcia sa v tejto súvislosti obrátila na prezidenta Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igora Moravčíka či jednotlivé fakulty slovenských univerzít.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: OUSA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá