Na ostrov v Karibiku odletela omylom. Jarka dnes vďaka tomu vedie úspešný biznis s unikátnym produktom (ROZHOVOR)

  • Jarka Bartos sa kombináciou náhody a okolností ocitla na ostrove Svätá Lucia
  • Viac o svojom karibskom živote, podnikaní, ale aj komplikáciách kvôli pandémii nám prezradila samotná Janka
Jarka Bartos
Jarka Bartos,
  • Jarka Bartos sa kombináciou náhody a okolností ocitla na ostrove Svätá Lucia
  • Viac o svojom karibskom živote, podnikaní, ale aj komplikáciách kvôli pandémii nám prezradila samotná Janka

Jarka s manželom si na ostrove Svätá Lucia založili firmu a neustále rozširujú svoje portfólio produktov zo sušených listov moringy karibskej, ktorá je rastlinou najbohatšou na živiny.

K podnikaniu ťa priviedla náhoda, keď ste si s manželom namiesto leteniek na Barbados kúpili letenky na Sv. Luciu. Aká bola vaša reakcia, keď ste to zistili? Prečo ste sa nakoniec rozhodli letieť?

Možno to bude znieť absurdne, ale tým, že som prakticky v neustálom zhone, omylom som objednala zlú letenku. Cestovnú kanceláriu som žiadala o zaslanie ponuky na Barbados, no okrem požadovanej destinácie mi poslali aj dodatočné ponuky na Jamajku a Svätú Luciu.

Stačila chvíľka nepozornosti a problém bol na svete.  V zhone – mne vlastnom,  som sa pustila do výberu hotela, netušiac, že mi do oka padol práve ten na Sv. Lucii. O pár minút bol výber dokončený, dovolenka zaplatená. Škrtám zo zoznamu, idem ďalej.

Možno to bude znieť absurdne po druhýkrát, no cieľovú destináciu dovolenky sme zistili len deň pred odletom, keď sme si chceli pozrieť detaily letu. Zasmiali sme sa a povedali si: St. Lucia či Barbados, dovolenka je dovolenka. Vyrážame!

Dnes vďaka návšteve Karibiku obchodujete s moringou vôbec najbohatšou rastlinou na živiny, aká je doteraz známa. Kedy ste moringu prvýkrát vyskúšali a aký na vás urobila dojem? 

S moringou sme sa stretli po prvýkrát paradoxne práve na Sv. Lucii. Prípravky z nej ste si mohli kúpiť takmer na každom kroku. A veruže sme si aj kúpili! Ja prášok, manžel kapsule.

Keďže som apriori skeptik, prášok som dala zanalyzovať na Úrade verejného zdravotníctva SR, a až po dôkladnej analýze som ho začala naplno užívať.

Ak mám byť úprimná, chuť prášku ma veľmi neohúrila, zato však čo bolo omnoho podstatnejšie – jeho účinky áno. Zrazu sme pociťovali viac energie a cítili sa tak nejak inak. Slovom vitálnejšie.

zdroj: Jarka Bartos

Vy ste Slováci, no žijete vo Viedni – čo vás sem priviedlo? Prečo nebývate na Slovensku? 

V skratke – nasledovala som manžela, ktorý bol už v tom čase rakúsky štátny občan, a predtým roky v Rakúsku aj žil. Koniec-koncov, ja som vždy akosi podvedome tušila, že budem žiť mimo Slovenska, čo sa napokon aj potvrdilo.

Ako z pohľadu obyvateľky Rakúska vnímaš boj tamojšej vlády s pandémiou? V čom by sa mohlo Slovensko inšpirovať? 

Bez toho, aby som vyjadrovala akékoľvek unáhlené závery či kritiku, myslím si, že rakúska vláda na situáciu zareagovala najlepšie ako vedela. Či boli jej rozhodnutia správne alebo nie, si nedovolím tvrdiť.

Samozrejme, že tak, ako v každej krajine, vidíme dopad rozhodnutí na každého jedného jednotlivca. Na rozdiel od Slovenska mám však pocit, že sa so situáciou v Rakúsku zaobchádza o niečo opatrnejšie a menej „násilnou“ formou. Mojej pozornosti veru neunikla veľká vlna kritiky na Slovensku. 

Ktorá z krajín koronu zvláda najlepšie – Rakúsko, Sv. Lucia či Slovensko?

Čo sa týka situácie na Sv. Lucii, tu mám, priznám sa, značné informačné medzery. Nakoľko boli naše lety tento rok zrušené, informácie sa obmedzujú na priateľov a internet. No rovnako ako i v iných krajinách, i Sv. Lucia bola postihnutá opatreniami, ktoré čiastočne pretrvávajú doteraz. 

zdroj: Jarka Bartos

Zhodnotiť, ktorá krajina sa so situáciou popasovala najlepšie, by som si nedovolila. Budem sa opakovať, no podľa mňa sa každá krajina na pandémiu pripravila najlepšie, ako vedela. To, či boli rozhodnutia tej ktorej krajiny lepšie alebo horšie, nemožno posúdiť. Zrejme by to ani nebolo na mieste.

Netreba zabudnúť na fakt, že pre každého bez výnimky je táto situácia šokujúca, nová, nepoznaná. Preto je pre mňa schodnejšia skôr cesta porozumenia ako kritiky.

Kedy nastal ten moment, keď si si povedala, že s moringou budeš naplno podnikať? 

Vzhľadom na fakt, že moringa vtedy v našich končinách (dovolím si tvrdiť) bola pomerne neznáma,  pustila som sa do študovania zahraničných materiálov. Postupom času som bola o účinkoch  moringy presvedčená stále viac a viac. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech