Na pokutu za kúpanie v potoku si Romana Tabák môže počkať až 2 roky. Treba dokázať, že priestupok spáchala

  • Konanie v prípade kúpania sa poslankyne Romany Tabák (OĽaNO) môže trvať dva roky od spáchania priestupku, ak sa dokáže, že priestupok spáchala
  • Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Tamara Lesná
tabák
TASR/Jakub Kotian, FB/Prezident
  • Konanie v prípade kúpania sa poslankyne Romany Tabák (OĽaNO) môže trvať dva roky od spáchania priestupku, ak sa dokáže, že priestupok spáchala
  • Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Tamara Lesná

SIŽP tak reagovala na incident, pri ktorom poslankyňa Národnej rady SR Romana Tabák pridala na sociálnu sieť fotografiu, ako sa kúpe v Studenom potoku. Ten je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Studené doliny ležiacej v Tatranskom národnom parku (TANAP).

Hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková pre TASR povedala, že akákoľvek propagácia zakázanej činnosti je nežiaduca. „Veríme však, že väčšina návštevníkov národného parku rešpektuje zákon a správa sa k prírode ohľaduplne,“ doplnila.

Za priestupky na úseku ochrany prírody a krajiny je podľa Bockovej možné uložiť a vyberať pokuty v blokovom konaní. Podnety môžu byť zasielané aj na inšpekciu životného prostredia.

„Po prešetrení podnetu môže uložiť fyzickým osobám, podnikateľom a iným právnickým osobám sankcie v zmysle zákona o ochrane prírody,“ povedala hovorkyňa.

Zároveň pripomenula, že tatranské plesá a potoky sú citlivým ekosystémom, sú domovom mnohých drobných živočíchov, rastlín a endemitov obývajúcich len určité lokality, pri ktorých aj malé zmeny prostredia môžu viesť k ich zániku.

Do TANAP-u podľa Bockovej príde ročne približne 3,5 až štyri milióny návštevníkov. „Keby sa len štvrtina z tohto počtu okúpala v plese alebo tatranskom potoku, mohla by sa nenávratne zmeniť kvalita týchto ekosystémov,“ podotkla hovorkyňa.

Mala by Tabák zaplatiť pokutu?

Dodala, že potoky majú rýchlejší odtok (prečistenie) prípadných nečistôt, napríklad z krémov či drogérie, takéto obmedzenie má však pre ne pri veľkom počte návštevníkov rovnaký význam.

Tabák považuje za správne, že jej kúpanie sa bude riešiť SIŽP. „Nemyslím si, že by som mala byť nejakým spôsobom zvýhodňovaná len preto, lebo som poslankyňa NR SR,“ uviedla pre TASR s tým, že by sa rada dozvedela, či sa skutočne priestupku dopustila. Poslankyňa je pripravená zaplatiť aj prípadnú pokutu.

Envirorezort pre TASR priblížil, že ak sa poslankyňa kúpala v Studenom potoku v piatom stupni ochrany, išlo o pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka, čo je zakázané podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. „Výška možnej pokuty v prípade vážneho poškodenia životného prostredia alebo biotopov môže siahať až do výšky 3319 eur,“ skonštatovalo ministerstvo.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech