Na pomoc koalám zasiahnutým požiarom ľudia vyzbierali viac ako 2 milióny dolárov 

  • V najľudnatejšom štáte Austrálie vyčíňalo okolo 100 lesných požiarov, z ktorých polovica ostáva mimo kontroly
  • Nový Južný Wales vyhlásil už v súvislosti s požiarmi sedemdňový stav núdze. V horiacich lesoch už zahynuli stovky koál
  • Ľudia z rôznych krajín sveta sa spojili, aby pomohli zvieratám, ktorým sa pred plameňmi podarilo uniknúť
unsplash.com, wikimedia.org-USDA Forest Service
  • V najľudnatejšom štáte Austrálie vyčíňalo okolo 100 lesných požiarov, z ktorých polovica ostáva mimo kontroly
  • Nový Južný Wales vyhlásil už v súvislosti s požiarmi sedemdňový stav núdze. V horiacich lesoch už zahynuli stovky koál
  • Ľudia z rôznych krajín sveta sa spojili, aby pomohli zvieratám, ktorým sa pred plameňmi podarilo uniknúť

Za posledné mesiace zhoreli v Austrálii už okolo tri milióny hektárov krajiny, zomreli šiesti ľudia a popolom ľahlo viac než 800 domov, informuje SITA.

Masívny požiar ohrozuje aj zvieratá žijúce v austrálskej prírode. Internetom sa šíria videá, ktoré zachytávajú ľudí snažiacich sa zachrániť koaly, ktoré sa pred plameňmi nevládzu ukryť. 

Tamojšia zvieracia klinika Macquarie Koala preto na pomoc trpiacim koalám spustila crowndfundingovú kampaň. Na začiatku si dala za cieľ vyzbierať 25-tisíc dolárov, no za pár týždňov tu 45-tisíc ľudí z viac ako 90-tich krajín sveta prispelo spolu už viac ako 2-milióny dolárov. Ide tak o najúspešnejšiu crowndfundingovú zbierku v Austrálii.

We are getting lots of contact from people asking how the burnt koalas are progressing. This is Lake Innes Nature…

Gepostet von Koala Hospital Port Macquarie am Donnerstag, 21. November 2019

Cieľom nemocnice bolo spočiatku získať peniaze na nákup a distribúciu automatických napájacích staníc,  ktoré je potrebné nainštalovať v oblastiach spálených požiarom, aby tu mali šancu prežiť nie len koaly, ale aj ďalšie voľne žijúce zvieratá.

Meet Reading Mickey a female joey (1.5kg) who was hiding under a parked car from a domestic cat who was hunting her…

Gepostet von Koala Hospital Port Macquarie am Sonntag, 29. September 2019

Počet vybudovaných staníc na pitie sa vďaka vysokej vyzbieranej sume zvýši a budú zdieľané s ďalšími organizáciami pre voľne žijúce zvieratá v oblastiach postihnutých požiarom v Novom Južnom Walese. 

Časť financií získaných prostredníctvom stránky Go Fund Me bude smerovať na vybudovanie takzvaného „Koala Ark“, zariadenia, ktoré umožní koalám, ktorým sa podarilo zachrániť,  ubytovať sa v oblasti zdravých biotopov. Zverolekári dúfajú, že sa tieto koaly budú schopné rozmnožovať a vytvorí sa nová populácia koál, ktoré sa budú môcť vrátiť  do voľnej prírody.

Wahoo – one happy Barb with Pixie who has just hit 1.5 kilos in weight this morning. Not bad from a tiny little joey who weighed in at 195 grams. Well done.

Gepostet von Koala Hospital Port Macquarie am Donnerstag, 26. September 2019

Čo sa týka tejto austrálskej tragédie, odborníci sa vyjadrili, že v okolí Port Macquarie už bola celkom zničená geneticky rozmanitá populácia koál. Až 350 koál zahynulo, potom ako bolo zničených viac ako 75 % hlavného biotipu koaly.

Tipping the scales, Pixie is now over 900 grams and growing well!

Gepostet von Koala Hospital Port Macquarie am Freitag, 30. August 2019

Krajina zažila najteplejší deň v histórii

Austrália tento týždeň zažila najteplejší deň v histórii merania, informuje BBC. Priemerná národná teplota dosiahla 40,9 stupňa Celzia, čím prekonala predchádzajúci rekord 40,3 stupňa Celzia zo 7. januára 2013. Meteorológovia pritom predpovedajú, že v nasledujúcich dňoch sa môže teplota ešte zvýšiť. Je teda možné, že namerajú nový rekord.

V niektorých mestách zaznamenali v utorok teploty nad 45 stupňov Celzia. V Perthe namerali tri dni po sebe viac ako 40 stupňov Celzia, čo je decembrový rekord.

Austrálsky meteorologický ústav (BOM) uviedol, že krajina sa od roku 1910 oteplila o niečo viac ako jeden stupeň. Až deväť z desiatich najteplejších rokov pritom zaznamenali od roku 2005. Očakávajú, že rok 2019 sa zaradí medzi štyri najteplejšie v histórii merania, pričom je najsuchší za viac ako sto rokov.

Zdroje: gofundme.com, SITA, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech