Na Považí udrel nebezpečný druh blesku: V týchto častiach Slovenska dnes hrozia silné búrky (PREDPOVEĎ)

  • Na Považí ráno udreli silné blesky
  • Na Slovensku počas nedele hrozia búrky
Blesky, teplomer
Ilustračné foto: Unsplash/Max Saeling, TASR/Roman Hanc
  • Na Považí ráno udreli silné blesky
  • Na Slovensku počas nedele hrozia búrky

Počas začiatku tohto víkendu si Slováci príliš veľa slnečného počasia neužili a iné to nebude ani dnes (19. 5.). Nad západnou a strednou Európou sa podľa SHMÚ bude nachádzať nevýrazné pole nižšieho tlaku vo vlhkom vzduchu. Situácia tak zostane viac-menej rovnaká ako v sobotu, očakáva sa prevažne polooblačné až oblačné počasie, hroziť by mali aj intenzívne a silné búrky.

Na Považí udreli silné blesky, hrozia búrky

„Počas noci sa od západu k nám približovali búrky, ktoré vydržali, a okolo 6.00 hod. začalo byť opäť na Slovensku búrlivo. Prvé búrky sa dnes ráno objavili nad Trenčínom v oblasti Bielych Karpát,“ informuje portál iMeteo.sk.

Aktuálne by sa mali búrky vyskytovať aj v okolí Žiliny, Púchova a Považskej Bystrice. Na Považí sa taktiež objavili silné blesky, ktoré boli detegované ako CG+ bleskové výboje. Pozitívny CG blesk je najvzácnejší a zároveň najnebezpečnejší druh blesku. Vzniká medzi vrcholom búrkového oblaku (alebo nákovou búrky) a zemou. Tento výboj môže dosahovať dĺžku niekoľkých kilometrov. 

Podľa webu by sa búrky so zosilneným dažďom mali na viacerých miestach objaviť aj neskôr počas dňa, pritom najsilnejšie by to malo byť popoludní. S búrkami treba počítať najmä na strednom Slovensku, a to predovšetkým na horách. 

„Neďaleko našich juhozápadných hraníc sa formuje búrkový systém, ktorý postupuje ďalej na východ, teda v najbližšom období zasiahne aj naše územie. S vysokou pravdepodobnosťou je sprevádzaný krúpami, lejakom a prechodným zosilnením vetra,“ informoval v sobotu na sociálnej sieti SHMÚ.

búrka, blesk
zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/Sean McAuliffe

Na severe, strede a východe sa vyskytnú silné búrky

Podľa portálu Počasie & Radar sa teploty  počas dnešného dňa budú pohybovať od 20 až 22 °C na severe až po 25 až 27 °C na juhu nášho územia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 10 stupňov Celzia.

Fúkať bude juhovýchodný až južný vietor rýchlosťou 2 až 6 metrov za sekundu (5 až 20 km/h). Pri búrkach vietor prechodne zosilnie. Meteorológovia očakávajú zrážky do 10 milimetrov, pri búrkach ojedinele až okolo 25 milimetrov.

Očakávajú sa miestne prehánky a lokálne silnejšie búrky, ktoré sa budú vyskytovať hlavne cez deň, najmä na severe, strede a východe územia. Silný vietor sa objaví len prechodne pri búrkach. Nočné minimálne teploty budú medzi 15 a 8 °C.

Zdroje: iMeteo, iMeteo, Facebook/SHMÚ, Počasie & Radar

Najnovšie videá

Trendové videá