Na Rally Dakar dosiahla brutálny úspech. Dania sa stala prvou arabskou ženou v TOP 10 a idolom krajaniek

• Dania Akeel tento rok zbúrala všetky predsudky
  • Medzi krajankami je idolom
Dania Akeel
reprofoto: Instagram/dania.akeel

Dania Akkel, 30-ročná saudskoarabská pretekárka a samozvaná motošportová atlétka, sa minulý rok stala úplne prvou Arabkou, ktorá vyhrala Svetový pohár na T3 Desert Baja Rally v Taliansku.

K svojim úspechom pridala ďalšie prvenstvo, keď sa stala prvou ženou zo Saudskej Arábie, ktorá sa presadila na vrchole. Umiestnila sa totiž aj vo vrcholovej desiatke na medzinárodnom Rally Dakar s konečnou zastávkou v Džidde.

Jeden z najťažších závodov sveta

Dvojtýždňová viacetapová Rally Dakar je všeobecne považovaná za jedno z najťažších a najnáročnejších motoristických podujatí na svete.

Rally Dakar na svojich stránkach popisuje aj začiatky týchto náročných pretekov z roku 1977. Vtedy sa náhodou pretekár Thierry Sabine počas rally Abidjan-Nice na svojej motorke stratil v Líbyjskej púšti. Po tom, ako sa vrátil naspäť, chcel tento zážitok umožniť skúsiť čoraz viac ľuďom. Prišiel teda s ideou púštneho závodu, pričom by sa štartovalo v Európe, príbeh by pokračoval cez Alžírsko a cieľová rovinka by následne bola v Dakare.

Od toho momentu sa každý rok tí najodvážnejší a často najšialenejší jazdci z celého sveta postavia proti sebe v tomto bláznivom závode. Ako opäť na svojej stránke popisujú, prvá trasa merala 10 000 kilometrov a celkovo sa prihlásilo 182 vozidiel. Náročnosť si zobrala svoju daň. Do cieľa sa totiž dostalo len 74 pretekárov.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa دانية عقيل – Dania Akeel (@dania.akeel)

Dnes sa rely závodí v piatich rôznych kategóriách vozidiel. Sú nimi autá, motorky, nákladné autá, buginy, tiež známe ako UTV, a štvorkolky.

Na túto šialenú výzvu pristúpilo aj niekoľko Slovákov. Fox Racing píšu hneď o niekoľkých odvážlivcoch. Naše najlepšie umiestnenia sme zaznamenali v kategórii jazdy na motorke. V roku 2016 dosiahol Štefan Svitko neuveriteľné 2. miesto. Tento jazdec sa však pekne dokázal umiestniť aj v minulosti. V roku 2015 na 4. mieste a 2012 na 5. mieste.

Dnes už legendárny Jaroslav Katriňák dosiahol najlepší výsledok v roku 2007, keď skončil na 9. mieste, a Ivan Jakeš dosiahol osobné maximum v roku 2015, keď s dvomi etapovými víťazstvami skončil na 4. mieste.

Autá ju lákali od samotného detstva

Dania priznala pre CNN, že ju auto lákali ešte dávno predtým, ako sa Rally Dakar opäť dostala do Saudskej Arábie. Tiež spomínala, že nemuselo nutne ísť len o autá, ale akýkoľvek druh presunu z jedného bodu do druhého.

„Vieš, ja jednoducho milujem pohyb. Milujem byť vonku. Milujem ten pocit komunikovať so strojom a dostať ho z bodu A do bodu B,“ povedala v rozhovore pre CNN.

Ďalej spomínala, že jej záujem o motorové vozidlá sa upevnil, keď sa jej rodina presťahovala do Veľkej Británie, kde vyštudovala strednú a nakoniec aj vysokú školu. „Mala som veľké šťastie, že som s rodičmi často cestovala,“ spomína. „Chodili sme na motokárové dráhy v Anglicku a bola to naozaj zábava.“

V tej dobe však možno ešte ani len netušila, kam budú jej kilometre za volantom smerovať.

Rok 2022 bol pre ňu prelomový

Závod v roku 2022, ktorý sa konal v Saudskej Arábii, neostal nič dlžný svojej povesti a väčšina pretekárov bola veľmi šťastná, že čo i len dokončili náročnú púštnu trať. Už len dokončenie závodu sa považovalo za silný úspech. Pre Daniu to však boli trochu iné preteky ako pre ostatných.

„Konečne som dosiahla svoj cieľ,“ povedala po prekročení cieľovej čiary v Džidde na fantastickom ôsmom mieste, informuje Arab News. Bol to pre ňu historický okamih, rovnako ako aj pre jej rodnú vlasť.

„Strategický plán nám veľmi pomohol. Najdôležitejším cieľom bolo vyhnúť sa chybám a zdržaniam, aby sme sa dostali medzi 10 najlepších v kategórii T3,“ ďalej povedala.

Keďže ženy v Saudskej Arábii mohli začať šoférovať len nedávno, Akeel si uvedomuje, že jej krajanky by ju mohli považovať za vzor a hrdinku.

Zdroje: Rally Dakar, Fox Racing, CNN, Arab News