Na sezónne práce sa prihlásilo 50 000 Britov, do práce ich prišla len stovka

  • Briti sa nestále sťažujú na to, ako im imigranti berú prácu, no sami ju robiť nechcú
  • Záujem o zber ovocia bol obrovský, v práci sa však ukázalo len 112 ľudí
jablcka4
Sezónny zber jabĺk, ilustračná snímka, Foto: TASR/Radovan Stoklasa
  • Briti sa nestále sťažujú na to, ako im imigranti berú prácu, no sami ju robiť nechcú
  • Záujem o zber ovocia bol obrovský, v práci sa však ukázalo len 112 ľudí

Keď v Británii pristálo lietadlo so sezónnymi pracovníkmi z východnej Európy, vyvolalo to v celom kráľovstve vlnu nevôle. Mnoho Britov prišlo o prácu a tvrdili, že majú záujem si privyrobiť zberom sezónneho ovocia a zeleniny. Záujem bol spočiatku obrovský, prihlásilo sa približne 50 000 ľudí. 

Z nich však iba 6 000 absolvovalo pohovor cez video a 900 z nich aj dostalo prácu. Reálne sa však na miesto výkonu práce dostavilo len 112 ľudí, píše britský Telegraph. Z celkového počtu záujemcov sa tak ku zberu ovocia dostalo len 0,22 percenta ľudí.

kampan zadarmo od startitup

Greville Richards, šéf Southern England Farms v Cornwalle, je prístupom Britov zaskočený a doslova ho vytáča, keď hovoria, že ide o lacnú pracovnú silu. „Ak máme dosť dobrých ľudí, ktorí chcú túto prácu, tak ich vezmeme. Je to ťažká práca na mnoho hodín, ale za dobré peniaze,“ povedal pre Telegraph.

Podobnú skúsenosť má aj firma Riviera Produce. S prácou sa tu začína o piatej ráno a ťažká „makačka“ pokračuje do neskorého večera. Nečudujú sa teda, že ju veľa ľudí v Británii nechce robiť. Británia momentálne potrebuje až 90 000 sezónnych pracovníkov a v minulosti bolo až 90 % z nich z východnej Európy. Na tento zdroj pracovnej sily sa však tento rok spoľahnúť nedá.

Zdroj: Telegraph

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech