Na Šírave mal vyrásť luxusný rezort za 6 miliónov, investor dočasne postavil len stany a výčap. Do cesty prišla korona

  • Projekt na východe Slovenska mal dostať cestovný ruch na úplne novú úroveň
  • Investor plánoval minúť na výstavbu pláže a luxusného kempu až 6 miliónov eur
  • To, čo firma pripravila na rok 2020, sa na sľubovaný projekt nepodobá ani z diaľky
  • Podľa developera ide o dočasné riešenie, aby na Šírave bolo aspoň nejaké leto
CEE Real Estate Group
  • Projekt na východe Slovenska mal dostať cestovný ruch na úplne novú úroveň
  • Investor plánoval minúť na výstavbu pláže a luxusného kempu až 6 miliónov eur
  • To, čo firma pripravila na rok 2020, sa na sľubovaný projekt nepodobá ani z diaľky
  • Podľa developera ide o dočasné riešenie, aby na Šírave bolo aspoň nejaké leto

Luxusné stany, nové mólo, pláž aj pokojná zóna pre rybárov. Na brehu Zemplínskej Šíravy mal vyrásť rezort ako pri mori, s plážou, atrakciami, hotelom a luxusným glampingovým ubytovaním. O tomto čase mal byť v areáli čulý stavebný ruch.

Miestni si však všimli niečo iné. Namiesto toho je tu malé stanové mestečko a jeden obyčajný stánok s občerstvením. Na internete si robia žarty a porovnávajú súčasné fotky s vizualizáciami a pýtajú sa, či je toto skutočne sľubovaný rezort. Firma CEE Real Estate Group, ktorá za projektom stojí, tvrdí, že ide o dočasné riešenie. Projekt Šírava Park – Boulevard & Glamping sa nezačal budovať a nemožno ho porovnávať s Táboriskom s plážovým bufetom, nakoľko ide o dve nezávislé veci.

zdroj: CEE Real Estate Group

Leto 2020 luxusné nebude

Už na jar 2020 sa mal začať stavať megalomanský projekt Šírava Park. Výstavba mala pokračovať celé leto, aby bolo všetko pripravené na sezónu leta 2021. Celkovo plánuje investor minúť šesť miliónov eur.

Stroje a robotníkov by sme však na pozemku hľadali márne. Fotografie, ktoré zverejnila spoločnosť CEE Real Estate Group a fotografie miestnych na Facebooku ukazujú, že namiesto luxusných stanov na mieste stoja obyčajné, malé stany a namiesto promenády s barmi a reštauráciami je jeden výčap. 

Výstavba projektu Šírava Park má omeškanie z dôvodov komplikácií spojených s napojením na verejnú kanalizáciu, ako aj pandémiou Covid-19,“ povedala pre Startitup architektka z CEE Real Estate Alena Tundérová.

Vzhľadom k tomu, že došlo k oneskoreniu hlavného projektu a oddialenia jeho výstavby, opýtali sme sa investorov, prečo nevyužiť skutočnosť, že spoločnosť už má v nájme pozemok, a vytvoriť niečo už na letnú sezónu 2020. Na základe toho sa dospelo k idei Táboriska s plážovým bufetom a atrakciami,“ dodáva architektka.

Na Facebooku vznikajú posmešné montáže s vizualizáciami a fotkami súčasného stavu. Podľa autorov projektu nebolo táborisko vôbec v pláne a vzniklo len preto, že sa v pôvodnom termíne nemohlo začať stavať. 

Táborisko aj s bufetom sme sa rozhodli vybudovať vzhľadom k omeškaniu projektu a plánujeme ho prevádzkovať len letnú sezónu 2020 (jún-september). Cieľom bolo verejnosti už túto sezónu poskytnúť základ našej idey – „Party Beach” s ubytovaním, plážovým barom a atrakciami,“ vysvetľuje Tundérová s tým, že projekty Táboriska a Glampingu firma nikdy neprezentovala ako jeden.

Áno, do budúcna je plánovaný projekt Glamping s hotelovými službami, avšak stany v rámci Táboriska nie sú jeho súčasťou, ale slúžia ako doplnková služba pre návštevníkov plážového bufetu a podujatí, ktorí potrebujú núdzovo niekde prespať a nemajú zabezpečené vlastné, iné ubytovanie počas tejto letnej sezóny,“ vysvetlila.

zdroj: CEE Real Estate Group

Termín dokončenia projektu je dnes vo hviezdach. Podľa našich informácií nemá investor problém s peniazmi a tvrdí, že ak by neprišla kríza, výstavba by sa začala tak, ako to bolo pôvodne v pláne.

Po tomto lete 2020 uvidíme, či sa objavia ďalšie oneskorenia projektu na základe neočakávaných udalostí, ako je napríklad druhá vlna Covid-19. Dúfame, že k takejto situácií nedôjde a Šírava Park Boulevard a Glamping bude aspoň čiastočne vybudovaný do leta 2021 a celkovo dokončený najneskôr do leta 2022,“ dodáva architektka.

Zvláštna investícia

Spoločnosť CEE Real Estate Group predstavila projekt pláže na Šírave ešte minulý rok. Do pozornosti sa však dostala nielen ambicióznymi plánmi v cestovnom ruchu. Upozornila na ňu aj Národná banka Slovenska. Firma totiž ponúkala investorom do projektu výnos až 25 percent. 

NBS odporúča dôkladne zvážiť všetky riziká, ktoré súvisia s danou investíciou, vrátane vlastných finančných možností, investičných preferencií a schopnosti zvládať prípadné straty,“ napísala vtedy NBS vo svojom varovaní. Na zvláštne lákanie investorov upozornil Denník E.

CEE Real Estate Group však potvrdila, že investori sú aj s dočasným riešením spokojní. Ak by sa areál nevyužil, bol by to pre nich stratený rok. 

Najnovšie videá

Trendové videá