Na šitie oblekov na mieru používajú materiály, z ktorých si dáva šiť aj celá kráľovská rodina

  • Rozhovor s Luciou Krištofíkovou, riaditeľkou spoločnosti St.Kristof
  • Krajčírstvo, ktoré dbá na kvalitu materiálov a originálny dizajn
  • Okrem šitia oblekov na mieru princhádzajú s myšlienkou vracať Slovensku peniaze kúpou slovenských produktov a tým podporovať slovenskú ekonomiku
st.kristof_titulka
Archív St.Kristof
  • Rozhovor s Luciou Krištofíkovou, riaditeľkou spoločnosti St.Kristof
  • Krajčírstvo, ktoré dbá na kvalitu materiálov a originálny dizajn
  • Okrem šitia oblekov na mieru princhádzajú s myšlienkou vracať Slovensku peniaze kúpou slovenských produktov a tým podporovať slovenskú ekonomiku

O svojej značke tvrdíte, že je nová a mladá. Ako dlho pôsobíte na našom trhu?

Myšlienka o šití na mieru prišla asi pred šiestimi rokmi. No ako sa mi v živote už niekoľko krát potvrdilo, všetko má svoj čas, a tak náš čas prišiel v máji 2015.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Prečo ste sa rozhodli šiť obleky na mieru?

Dôvodov sa nazbieralo počas vyzretia nápadu niekoľko. Prvý impulz bol, keď otec, vyštudovaný liberecký odevár, stratil prácu v období, keď väčšina našich kvalitných odevných závodov ukončila výrobu a nahradila ich lacná a nie až tak kvalitná poľská, ukrajinská či čínska produkcia. Vtedy som mu podstrčila návrh šitia na mieru pre klientov, iba ako jeho vlastný biznis. Myšlienke som sa nadchla, no otec veľmi nie. V tom čase ma odbil, že on má toho už odšité a nechce sa mu toľko času sedieť za strojom.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Druhý a asi hlavný impulz prišiel, keď som sa dozvedela, že Slováci, mladí a šikovní chalani, si chodia kupovať obleky do Anglicka. Myšlienku vracať peniaze našej krajine kúpou slovenských produktov a tým podporovať slovenskú ekonomiku mám v sebe zrejme hlboko zakorenenú. Viac mi nebolo treba. Išla som rýpať do otca ešte raz. Jeho som síce opäť neprehovorila, no pomohol mi nájsť šikovných krajčírov, ktorých je v dnešnej dobe naozaj veľmi málo.

Kto je váš klient? Môže si vaše obleky dovoliť aj človek, ktorý nemôže dať za oblek viac ako 2 tisíc eur?

Cieľovú skupinu nemáme. Ceny sú samozrejme rôzne, v závislosti od použitých materiálov a prevedenia odevu. Ak by sme to však mali cenovo ohraničiť, kvalitný oblek dokážeme ušiť od 750 eur. Vrchná hranica končí v desiatkách tisícoch. Osobne si myslím, že klientom môže byť ktokoľvek. Je to všetko iba o prioritách. Človek si vie našetriť na čokoľvek. Dovolenku, drahý bicykel, auto a iné.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Vašim klientom ponúkate odevy šité na mieru. Čo to presne znamená? Ako vyzerá celá komunikácia so zákazníkom? Od objednávky až po jej zrealizovanie.

U nás prijímame klientov iba na objednávku, aby sme mali dostatočne veľký priestor a čas na presné špecifikácie budúceho odevu a neboli sme ničím a nikým rušení. Pri tomto stretnutí klienta zmeriame, vezmeme všetky potrebné telesné miery na zhotovenie strihu. Keďže je každý kúsok šitý na mieru, a tým pádom je spotreba materiálov a náročnosť spracovania u každého odlišná, cenová ponuka je klientom zasielaná na druhý deň. Následne sa môže rozhodnúť, či s cenou súhlasí a dá si odev ušiť. Po potvrdení ponuky sa začína na objednávke pracovať. Ako prvé sa urobí strih na papier, ktorý sa následne rozmiestňuje na vrchný materiál tak, aby bola spotreba čo najnižšia a tým pádom sa oblek zbytočne cenovo nenavyšoval.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Pri pásikových a károvaných odevoch je spotreba vždy vyššia, nakoľko musia vzory do seba po strihaní pasovať. Jednotlivé kusy sa podlepia, navrstvia potrebnou výstužou a zafercujú (zastehujú), aby bolo možné daný kúsok odskúšať. Pri prvej skúške sa priamo na klientovi dotvarujú a vyformujú detaily tak, aby všetko sedelo a aby sa budúci majiteľ cítil pohodlne. Po skúške sa rozšitý výrobok rozpára, doladia sa naznačené zmeny a pokračuje sa v šití. Skúšok môže byť niekoľko. S hotovým fešákom ušitým na mieru musíme byť spokojní najmä my, v St.Kristof. Spokojnosť klienta je posledná čerešnička na torte.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Vnímate aj nejakú konkurenciu? Či už tu alebo v zahraničí?

Konkurencia je všade a ak má človek svoju prácu naozaj rád, pomáha mu zvyšovať produktivitu, kreativitu a kvalitu. Vnímať ju však nevnímame. Ideme si svojimi cestičkami a vlastným tempom. Nepotrebujeme sa porovnávať.

Kto je vašim dodávateľom látok? V čom je váš dizajn a kvalita výnimočný?

Dodávateľov máme viacero. Najznámejší je však britský výrobca Holland & Sherry, ktorý patrí medzi svetovú špičku, čo sa samozrejme odzrkadľuje na jeho cene. Ich obchod nájdete i v Mekke oblekov na Savile Row v Londýne a ich materiály využíva aj kráľovská rodina. Ďalšími sú Loro Piana, Marzotto, Marlane a mnoho ďalších. Materiály používame iba kvalitné, čiže 100% vlnu alebo jej kombinácie s inými prírodnými materiálmi ako kašmír, mohér, hodváb a iné. Pri košeliach volíme 100% bavlnu alebo ľan.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Výnimočnosť dizajnu je vždy zaručená. Ten navrhujeme s každým klientom spoločne. Volíme materiály, či už vonkajšie ale aj vnútorné látky, gombíky, farby nití a podobne. Následne prejdeme prevedenie a všetky detaily obleku. Tým sa stáva aj on súčasťou celej výroby a hotový oblek tak naberá úplne iný rozmer. Akoby si vyskladal požadované vybavenie svojho vysnívaného auta. Kvalita tkvie v prístupe ku klientovi, vo výbere materiálov a detailnom prepracovaní.

Má vaša značka niečo, čo môžete nazvať jej pridanou hodnotou?

So všetkou skromnosťou, sme to my všetci, ktorí stojíme za hotovými kúskami. Všetko, čo vyrábame, berieme ako naše vlastné. Veď je to predsa naša vizitka a každý klient je chodiaca reklama. Tým, že nie sme predajňa, ale krajčírstvo, snažíme sa reálne poradiť a vysvetliť niektoré veci, ktoré na odevoch šitých na mieru musia presne sedieť.

Taktiež nie všetko, čo človek vidí na niekom alebo na obrázku, rovnako sadne aj jemu. Každý je iný a každému sa niečo iné aj hodí. Preto ak sa dá, človeku poradíme a navedieme ho takým smerom, aby vo finálnej verzii vyzeral dokonale.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Aké sú momentálne trendy obliekania novej generácie?

Otázka znie, či celkovej dnešnej generácie alebo iba trendy oblekov. Ak sa bavíme iba o oblekoch, trendy určuje Anglicko a Taliansko. Anglicko ide svojou klasickou gentlemanskou cestou plnou noblesy, elegancie a športovo – elegantným tvídom. Taliansko k tomu všetkému pribaľuje farebnosť. Najkrajšiu ukážku trendov vidíme dva krát ročne v uliciach Florencie, kde sa každý rok organizuje letná a zimná výstava Pitti Uomo. Oblekový fajnšmeker by mal minimálne raz za život navštíviť toto podujatie.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Čo by nemalo chýbať v šatníku každého pravého gentlemana?

Minimálne jeden kvalitný oblek šitý na mieru a neformálne sako. Ak muž nosí oblek ako pracovný odev, v jeho šatníku by sa mali nachádzať minimálne tri kvalitné obleky na mieru. Toto množstvo nie je vymyslené, nakoľko oblek nie je vhodné nosiť dva dni po sebe. Je nutné ho nechať minimálne jeden deň dôsledne zavesený, čím sa vyhne obnosenému vzhľadu. Aby sa predĺžila životnosť oblekov je nevyhnutné, aby boli správne zavesené a uskladnené.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Máme na Slovensku pravých gentlemanov?

Máme, no musím uznať, že je ich žiaľ veľmi málo. Gentlemanom sa muž nestáva iba oblečením, ale i správaním a vystupovaním. Dobre a správne oblečených pánov sa postupom času nachádza na Slovensku stále viac a viac. Niektorí sa s dobrým vkusom na obliekanie už narodili, iným dokážeme poradiť a nasmerovať ich.

Dokážu Slováci oceniť takéto tradičné remeslo alebo idú radšej do obchodu a kúpia si oblek, ktorý si kúpi každý druhý muž?

Každým rokom sa počet našich klientov zvyšuje. Neviem, či máme iba my šťastie na správnych ľudí, no ich radosť z toho, ako sa sami sebe páčia v zrkadle je dosť veľké ocenenie remesla. A ak sa objednávky opakujú, vtedy vieme, že robíme všetko správne. Myslím si, že ak si chce niekto dopriať kvalitný oblek, tak už pochopil, že nemusí siahnuť po najdrahšej značke, ktorá šije konfekciu, ale radšej investuje do obleku na mieru.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Slovensko ako také, je všeobecne v obnovovaní klasických remesiel stále v plienkach. Našťastie, v poslednom období aj ku nám prišiel trend domácich, ručne robených a klasickými metódami vyrábaných produktov. Tradičné remeslo nikdy nevyhynie a treba si ho udržiavať.

Plánujete v blízkej budúcnosti rozšíriť vaše portfólio?

Plánujeme a plán pomaly aj napĺňame. K pánskemu šitiu na mieru sme pridali aj dámske. Postupne navrhujeme a šijeme celú dámsku kolekciu. Niekoľko kúskov máme už aj v obehu a svojim dizajnom sú na prvý pohľad dobre rozpoznateľné. Tešíme sa pozitívnym reakciám a veríme, že sme aj v dámskej móde nabrali správny vietor do plachiet.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Archív St.Kristof

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK