Na Slovensko dorazí nezvyčajné teplo, môžu padať rekordy. S bielou zimou sa rozlúč

  • Výrazné oteplenie pocítime už v strede tohto týždňa
  • Teploty by neskôr nemali klesnúť pod nulu
slnko, počasie, slnečný deň
Unsplash/adeolu eletu
  • Výrazné oteplenie pocítime už v strede tohto týždňa
  • Teploty by neskôr nemali klesnúť pod nulu

Rok sa chýli ku koncu a pred sebou máme posledný pracovný týždeň. Počasie by sa v najbližších dňoch nemalo výrazne meniť a naďalej bude skutočne chladno, aj keď zrejme bez snehu.

Nízke teploty sa však zdržia už len niekoľko dní a rozdiel pocítime už v strede týždňa. Koncom týždňa budeme dokonca atakovať teplotné rekordy.

Oteplenie príde už v stredu

Začiatkom týždňa nás poteší jasné počasie, no už v utorok by malo byť oblačno, pričom by teploty počas dňa nemali presiahnuť 3 °C. V stredu začne počasie na našom území ovplyvňovať teplý front, informuje iMeteo. Ten prinesie od západu nášho územia sneženie, ktoré sa však rýchlo zmení na dážď či dážď so snehom, píše SHMÚ.

V tom istom čase k nám od západu začne prenikať mimoriadne teplý vzduch, ktorý teploty na našom území výrazne zdvihne. Už v stredu bude počas dňa teplejšie a denné teploty sa majú úplne vymaniť spod nuly.

V najteplejších oblastiach, a teda na krajnom juhozápade očakáva Slovenský hydrometeorologický ústav aj 8 °C. Inde by mala najvyššia denná teplota dosahovať 4 °C a v noci by nemala klesnúť pod -5 °C.

Teploty budú dosahovať takmer 15 °C

Vo štvrtok môžeme očakávať ešte výraznejšie oteplenie. Počasie na bude na našom území pod vplyvom tlakovej výše, ktorá sa bude rozkladať nad Stredozemím. Okolo nej k nám začne od juhozápadu prúdiť veľmi teplý vzduch.

Na väčšine územia bude oblačno až zamračené a na viacerých miestach treba počítať aj s dažďom.

Najvyššia denná teplota dosiahne podľa SHMÚ 1 až 7 °C, pričom sa teploty môžu na západe Slovenska vyšplhať aj na 8 až 14 °C. Teplota by v noci nemala klesnúť pod -3 °C.

Výnimočne teplé počasie sa niekoľko dní zdrží. Portál iMeteo predpokladá, že relatívne teplé budú aj prvé dni nového roka, teploty sa majú pohybovať v rozmedzí 5 až 12 °C a v najteplejších oblastiach by mohli presiahnuť aj hranicu 15 °C.

Historické rekordy z rovnakého obdobia sú tiež na úrovni okolo +15 °C. Na záver roka 2021 a začiatok roka 2022 nás tak čakajú nezvyčajne vysoké teploty, ktoré pripomínajú skôr jar.

Zdroje: SHMÚ, iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie