Na Slovensko prichádza uznávaný startup. Ukáže ti, ako zarobiť na peniazoch, ktoré ti len tak ležia na účte

 • Český investičný startup Fondee expanduje na Slovensko
 • Novo vybudovanú základňu v Bratislave povedie Július Kaliský
 • Ten má dlhoročné skúsenosti z vedúcich pozícií v organizáciách ako napríklad UNICEF, Realpad či Lindström
Fondee/Jan a Eva Hlavsoví
Fondee/Jan a Eva Hlavsovci
 • Český investičný startup Fondee expanduje na Slovensko
 • Novo vybudovanú základňu v Bratislave povedie Július Kaliský
 • Ten má dlhoročné skúsenosti z vedúcich pozícií v organizáciách ako napríklad UNICEF, Realpad či Lindström

Startup Fondee založili v roku 2017 Jan a Eva Hlavsovci. Pri zrode čerpali z bohatých skúseností zo sveta veľkých financií, ktoré nazbierali za 9 rokov pôsobenia v Londýne, kde na najvyšších poschodiach londýnskeho City mali na starosti transakcie, fúzie a úvery v miliardách libier. Teraz začínajú pôsobiť na Slovensku.

„Slováci, rovnako ako aj Česi, majú iracionálny strach z investovania, pritom na Západe ľudia nenechávajú svoje peniaze len tak ležať na bežných účtoch,“ hovorí Jan Hlavsa, zakladateľ startupu Fondee.

Cieľom startupu je zhodnocovať úspory v západnom štýle, teda jednoducho, transparentne, bezstarostne a predovšetkým bez účasti bánk a poradcov.

Startup pomáha ľuďom investovať intuitívnejším spôsobom. V Česku sa im darí, majú 7 000 spokojných klientov. Preto sa rozhodli expandovať aj na Slovensko.

„Vstup na Slovensko je v súlade s plánmi Fondee na expanziu v regióne strednej a východnej Európy (CEE). Tento krok reflektuje nie len naše postupné dosahovanie míľnikov a rast spoločnosti Fondee, ale aj náš cieľ zmeniť spôsob, akým ľudia premýšľajú o investíciách aj za hranicami Českej republiky,“ hovorí Július Kaliský.

Fondee ponúka zhodnocovanie peňazí v takzvaných Exchange Traded Funds (ETF). ETF sa obchodujú na burze a ich cena kopíruje trhový index. Dnes ľuďom buď ležia peniaze na bežných či sporiacich účtoch, poprípade v krypte, pritom ETF je cesta, ako si dlhodobo sporiť, poraziť infláciu a pritom mať relatívne konzervatívny prístup.

„Expanzia práve na Slovensko bola vzhľadom na podobnosť týchto dvoch trhov jasnou voľbou. Slováci, rovnako ako aj Česi, riešia, akým spôsobom zhodnotiť svoje peniaze, avšak mnohí z nich stále nevedia, ako na to. Aj dnes sa ešte často stretávame s domnienkou, že investovanie je len pre bohatých, čo už samozrejme dávno neplatí,“ dodáva.

Fondee/Jan a Eva Hlavsoví
zdroj: Fondee/Jan a Eva Hlavsovci

„Miera inflácie na Slovensku je porovnateľná s tou v Česku a jej ďalší rast je, bohužiaľ, taktiež očakávaný. Chceme teda včas priblížiť Slovákom, že aj oni môžu a mali by investovať svoje peniaze, ktoré inak strácajú hodnotu, ochrániť ich pred stúpajúcou infláciou a navyše ich aj maximálne zhodnotiť,“ zakončuje Július Kaliský.

Ako sa spoločnosť Fondee vyjadrila pre Startitup, v priebehu neskoršieho leta startup fundraisoval investíciu vo výške 1 milión eur, ktorá obsahuje v sebe aj potrebnú expanziu v ČR a tiež na Slovensko. „Aký bude pomer CZ/SK, to ukáže primárne populárnosť služby u nás. Pokiaľ pôjdeme podľa predpokladov, tak odhodlanie majiteľov je expandovať s väčšou časťou financií u nás. S tým je samozrejme spojený aj rozvoj služieb a samotného produktu.“

O spoločnosti

 • Fondee funguje ako online služba na jednoduché investovanie do fondov, akcií a dlhopisov.
 • Pomáha najmä tým, ktorým ležia peniaze na bežných účtoch a ktorí hľadajú jednoduchú a efektívnu cestu zhodnotenia financií. Fondee pre nich sprostredkuje investície do fondov združujúcich akcie a dlhopisy.
 • Registrácia prebieha online, klient si len vyberie typ portfólia a zvyšok je už bez starostí.
 • Projekt v roku 2017 založili Eva a Honza Hlavsovci, ktorí získali skúsenosti vo financiách v Londýne a pochopili, že investície nie sú žiadna veda a môžu byť dostupné pre každého. A že ich človek zvládne online a bez poradcov.
 • Fondee je licencované Českou národnou bankou a hlavným investorom je J&T.
Zdroj: TS Fondee

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá