Na Slovensko práve dorazil nebezpečný búrkový systém: Môže so sebou priniesť nebezpečné javy

  • Silný búrkový systém z Rakúska v týchto chvíľach prichádza na Slovensko
  • Hrozí silný vietor, prívalové dažde a krúpy
Blesky a krúpy.
Ilustračné foto Freepik/@freepik, TASR/František Iván
  • Silný búrkový systém z Rakúska v týchto chvíľach prichádza na Slovensko
  • Hrozí silný vietor, prívalové dažde a krúpy

Silný búrkový systém z Rakúska v týchto chvíľach prichádza na Slovensko. V susednej krajine spôsobil mnoho bleskov, ale priniesol aj krúpy a intenzívne zrážky. Aj na Slovensku varujú meteorológovia pred nebezpečnými javmi.

Búrky z Rakúska už prekročili naše hranice. Ako informuje portál iMeteo.sk, sprevádza ich množstvo bleskov a podľa dostupných údajov vyzerajú ako supercely. 

V oblasti zaznamenali aj silné zrážky, pričom väčšina staníc severne od Neusiedl namerala počas búrok 30 až 40 mm zrážok.

Extrémne lejaky a krúpy na Slovensku

Medzi búrkami a slovenskou hranicou je zaujímavá situácia – obloha je tam jasná a slnečné lúče podporujú tvorbu silnejších búrok.

Na Slovensku treba počítať s nebezpečnými javmi, ako sú silný vietor, prívalové dažde a krúpy. Ak búrky ešte zosilnia, môže dôjsť k extrémnym lejakom a spadne veľa zrážok.

Ráno už západné Slovensko zasiahli výdatné dažde, čo môže spôsobiť lokálne záplavy a problémy na cestách.

Cez víkend búrky na celom území 

Búrky sa presúvajú z Rakúska na východ a očakáva sa, že zasiahnu okresy pri hraniciach s Maďarskom. Môžu sa však tvoriť aj priamo u nás.

S búrlivým počasím počítaj až do neskorých nočných hodín, no ani potom búrky neskončia.

Počas predposledného májového víkendu meteorológovia očakávajú ďalšie búrky, ktoré by sa mali vyskytnúť takmer po celom Slovensku.

búrka
zdroj: Unsplash/Lobostudio Hamburg

Aj v sobotu aj v nedeľu majú byť podľa SHMÚ na našom území búrky. V sobotu sa má denná teplota pohybovať od 15 do 23 stupňov. Má byť oblačno až zamračené, miestami prehánky alebo búrky.

V nedeľu má byť na niektorých územiach o niečo teplejšie, denná teplota sa bude pohybovať od 18 do 25 stupňov. Má byť veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach búrky, ojedinele aj intenzívne.

Minulý mesiac žiadna významnejšia hydrologická situácia

V apríli nebola zaznamenaná žiadna významná hydrologická situácia. Teploty boli nad normálom, zatiaľ čo zrážky sa pohybovali od podnormálnych po silne nadnormálne. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Z hľadiska priemerných mesačných prietokov, ktoré boli veľmi variabilné, hodnotíme mesiac apríl ako suchý mesiac v povodí Moravy a Váhu, výrazne podnormálne vodný mesiac v povodiach Ipľa, Bodvy, Hornádu a Bodrogu a ako podnormálne vodný mesiac v povodiach Dunaja, Hrona, Slanej, Dunajca a Popradu,“ priblížil ústav.

Apríl podľa SHMÚ v minulosti patril k hlavným zdrojom dopĺňania podzemnej vody. „V posledných rokoch dochádza k čiastočnému dopĺňaniu zásob už v marci, prípadne vo februári, vďaka teplým zimám, v ktorých dochádza k skoršiemu topeniu snehovej pokrývky,“ podotkol.

Celkovo bol apríl podľa neho v podzemnej vode hodnotený ako priemerný. Dodal, že povodia Dunajca, Popradu, Hornádu, Moravy a Slanej vykazovali nadpriemerné hodnoty hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov a, naopak, povodie Bodrogu podpriemerné hodnoty.

Nadnormálne teploty vzduchu a pôdy, ktoré pretrvávali od januára do polovice apríla, spôsobili mimoriadne skoré nástupy jarných životných fáz rastlín na celom Slovensku. 

Vo februári zaznamenali meteorológovia kvitnutie liesky obyčajnej, jelše lepkavej, vŕby rakytovej, drieňa obyčajného, na západe Slovenska aj zlatovky previsnutej a slivky trnkovej. „Ojedinele baza čierna od 20. februára začala vytvárať prvé listy,“ uviedlo SHMÚ.

Ku koncu februára SHMÚ lokálne pozoroval pučanie púčikov hrabu obyčajného, ruže šípovej a orgovánu obyčajného. V tretej dekáde februára plne kvitla aj snežienka jarná.

Zdroje: iMeteo.sk, SHMÚ, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá