Na Slovensko prichádza čoraz viac migrantov. Z východnej Európy

  • Na Slovensko prichádza z východnej Európy čoraz viac pracujúcich migrantov
  • U nás pracujú najmä Rumuni, Česi, Ukrajinci a Srbi
  • Ich počet sa ešte môže rapídne zvýšiť
TASR/Unsplash
  • Na Slovensko prichádza z východnej Európy čoraz viac pracujúcich migrantov
  • U nás pracujú najmä Rumuni, Česi, Ukrajinci a Srbi
  • Ich počet sa ešte môže rapídne zvýšiť

Ku koncu minulého roka na Slovensku pracovalo 78,3 tisíca cudzincov. Oproti novembru minulého roka išlo o pokles o 77 cudzincov, medziročne sa počet cudzincov pracujúcich na Slovensku zvýšil o 9,2 tisíca. Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku pritom v posledných mesiacoch stúpal. Informuje o tom agentúra SITA.

V auguste vlaňajška išlo o nárast o 444 cudzincov, v septembri počet cudzincov pracujúcich u nás stúpol o 1,1 tisíca, v októbri o 2,4 tisíca a v novembri o 1,4 tisíca.

Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Najpočetnejšou skupinou cudzincov pracujúcich na Slovensku sú naďalej Ukrajinci.

Bratislava sa stala centrom pre cudzincov

V poslednom mesiaci minulého roka ich na slovenskom trhu práce pribudlo 176, čím sa celkový počet Ukrajincov pracujúcich u nás zvýšil na vyše 22,9 tisíca. Počet Srbov pracujúcich na Slovensku v minulom mesiaci klesol o 248 osôb na 13,3 tisíca.

Spomedzi občanov z krajín Európskej únie bolo na Slovensku najviac Rumunov, ktorých u nás pracovalo 8,7 tisíca, nasledovali Česi s takmer 6 tisíc pracovníkmi a na treťom mieste boli Maďari, ktorých za prácou na Slovensko prišlo 5,5 tisíca.

Traja z desiatich cudzincov na Slovensku pracovali ku koncu vlaňajška v Bratislave. V piatich okresoch hlavného mesta Slovenska bolo totiž zamestnaných 22 tisíc cudzincov.

Nasleduje okres Trnava, ktorý v rovnakom období zaevidoval 8,7 tisíca zamestnaných cudzincov. Úrad práce v Malackách vykázal 3,4 tisíca pracujúcich občanov pochádzajúcich z iných krajín. Naopak, len osem cudzích štátnych príslušníkov pracovalo na konci minulého roka v okrese Medzilaborce.

zdroj: Unsplash

Nárast nezamestnanosti by sa mal spomaliť

Miera nezamestnanosti na Slovensku by v ďalších mesiacoch podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka nemala výraznejšie klesať.

„Dôvody zastavenia poklesu nezamestnanosti by sa mali pozvoľna čoraz viac presúvať od štrukturálnych problémov na trhu práce k spomaľovaniu ekonomického rastu, na ktorý zamestnávatelia pri plánoch na prepúšťanie/nábor pracovnej sily predsa len reagujú s miernym oneskorením,“ povedal.

Spomaľujúca sa ekonomika by podľa analytika mala generovať čoraz menej pracovných miest a postupne tak schladzovať aj domáci trh práce. „Výraznejší nárast nezamestnanosti však stále neočakávame, aj vzhľadom na to, že aktuálny ekonomický rast je oveľa viac náročný na novú pracovnú silu v porovnaní s obdobím spred dekády,“ tvrdí Koršňák.

zdroj: TASR

Dovoz pracovnej sily

Nové pracovné miesta by podľa analytika mali aj v nasledujúcich mesiacoch pribúdať skôr na západe krajiny, kde je už zásoba vhodnej pracovnej sily vyčerpaná, čo bráni i ďalšiemu poklesu nezamestnanosti v tomto regióne.

„V ekonomicky slabších regiónoch Slovenska sa, naopak, nedá vylúčiť, že by sme tu mohli pozorovať i citeľnejší nárast miery nezamestnanosti,“ upozornil Koršňák. Ešte viac by sa tak podľa neho mohla zvýrazniť heterogenita pracovného trhu na Slovensku, kde v zásade fungujú dva paralelné trhy (jeden na západe a severozápade a druhý na juhu stredného Slovenska a na východe).

„V dôsledku nízkej mobility časti pracovnej sily tak budú viacerí zamestnávatelia na západnom Slovensku stále odkázaní na dovoz pracovnej sily zo zahraničia alebo (v horšom prípade) budú nútení prehodnotiť svoje plány ďalšej expanzie v tomto regióne,“ dodal analytik UniCredit Bank.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá