Na Slovensko prichádza ovocie, ktoré zvyšuje produktivitu. Nahradí tvoju rannú kávu?

  • Na Slovensku sa znovu dá kúpiť tropické superovocie, ktoré ponúka desiatky zdravotných benefitov
  • Antioxidanty či mastné kyseliny v superpotravine açai zlepšujú kognitívne funkcie
  • Superpotravina obsahuje, v porovnaní s ostatnými, zvýšené množstvo živín
acai91
Sambazon
  • Na Slovensku sa znovu dá kúpiť tropické superovocie, ktoré ponúka desiatky zdravotných benefitov
  • Antioxidanty či mastné kyseliny v superpotravine açai zlepšujú kognitívne funkcie
  • Superpotravina obsahuje, v porovnaní s ostatnými, zvýšené množstvo živín

Určite si dobre spomínaš na Açaico mániu, ktorá Slovenskom hýbala ešte pred pár rokmi. Možno ťa zaujíma, prečo všetky produkty zrazu vymizli z pultov regálov a odpoveď je jednoduchá – spoločnosť išla do konkurzu a celá Európa ostala bez svojho prísunu výživných açai bobúľ.

Jednému z nadšencov tohto ovocia sa podarilo získať exkluzívne partnerstvo s firmou Sambazon, ktorá je považovaná za absolútnu svetovú jednotku. Spoločne tak açai vracajú na slovenský trh, a to pod záštitou Sambazonu, ktorá má acai certifikovaný ako jediná firma na svete (Ecocert Fair Trade, BRC Food a USDA Organic).

Najväčšie výhody bobúľ z brazílskeho pralesa sa však netýkajú chuti, no zdravotných benefitov. Açai sa v prvom rade stalo známe vďaka bohatému obsahu antioxidantov, ktoré znižujú riziko rakoviny a pomáhajú pri problémoch so srdcom a cievami. Srdcovým funkciám pomáhajú aj mastné kyseliny, zatiaľ čo sa obsiahnutá vláknina stará o trávenie. Toto sú však výhody, ktoré ponúka prakticky takmer každé ovocie. Skutočné bohatstvo açai sa skrýva v zásobe vitamínov a mastných kyselín.

zdroj: archív Startitup

Doslovne zväčší tvoj mozog

Dostatočná dávka omega mastných kyselín ťa spraví omnoho pozornejším a sústredenejším. Zrýchľuje tiež presun informácií medzi neurónmi v tvojom mozgu a, akokoľvek neuveriteľne to znie, dokonca mierne zväčšujú tvoj mozog.

Naopak, nedostatok mastných kyselín je spojený s nepríjemnými psychickými poruchami, ako napríklad ADHD (porucha aktivity a pozornosti) či depresiou. Užívanie liekov proti týmto problémom sa potom často končí významnými vedľajšími účinkami, napríklad náhlym pribratím, čím sa len začína nepríjemná špirála zdravotných problémov.

zdroj: archív Startitup

Vitamínová veľmoc

B vitamíny sú dobre známe tým, že zvyšujú sústredenosť, výkon a v konečnom dôsledku aj produktivitu. Açai produkty ti s obrovskými zásobami vitamínov dodajú energiu a nepochybne posilnia aj tvoje zdravie. Všetko dokazuje aj označenie superfood, čo znamená, že daná látka má výrazne väčšiu nutričnú hodnotu než iné potraviny tej istej hmotnosti.

Spomínané vitamíny B tiež zlepšujú všetky kognitívne funkcie a zlepšujú pamäť. Zabudnúť však nesmieme ani na vzácne mastné kyseliny, ktoré sa na sústredenosti a výkonnosti podieľajú rovnakým dielom ako vitamíny.

zdroj: Sambazon

Samozrejme, v açai nájdeš aj vitamín C, ktorý je dobrý prakticky na všetko. Pomáha väčšine telesných sústav, bojuje proti vysokému tlaku a takisto prispieva aj našej produktivite. Priamo totiž pôsobí na produkciu norepinefrínu, jedného z troch neurotransmiterov, ktoré sa podieľajú na našej nálade. (zdroj 1, zdroj 2)

Okrem dobrého pocitu však budeš omnoho pozornejší a šikovnejší, keďže norepinefrín pozitívne ovplyvňuje aj niektoré mozgové centrá.

zdroj: archív Startiup

Açai podľahli aj tieto známe osobnosti

V určitých sférach tak açai bobule pripomínajú stromy ginko, no majú jednu obrovskú výhodu. Konzumovať sa totiž dajú v chutných mrazených dreniach alebo sorbetoch, prípadne si ich môžeš zamiešať do raňajok. Lákavých receptov je na internete naozaj na tony. Tvoja produktivita počas dňa by tak mala byť výrazne vyššia, a to všetko dosiahneš rastlinným, nechemickým procesom.

To sa, mimochodom, rozhodli oceniť aj viaceré svetové celebrity. Açai džúsy či smoothies si vychutnávajú napríklad Matthew McConaughey, Oprah či viacerí špičkoví atléti.

zdroj: TASR/AP

Açai z brazílskych pralesov si môžeš kúpiť ideálne ako mrazenú dreň či sorbet. Čokoľvek z açai vždy kupuj v mrazenej forme, keďže sušený variant má o 40 % menej živín. Bobule  samé o sebe nie sú sladké – bobule açai vôbec neobsahujú cukor – a pripomínajú chuť černíc, čokolády a červeného vína, vďaka čomu vôbec nemusíš pridávať cukor – chuťovo sú akurát.

zdroj: Sambazon

Açai produkty od Sambazonu pritom na ceste na Slovensko prechádzajú minimálnym spracovaním a všetky živiny ostávajú zachované. Navyše, Sambazon si uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť a 5 % zisku z nakúpených produktov posiela späť do Brazílie.

Tam totiž peniaze naozaj potrebujú. Miestni sa nielenže pasujú s dôsledkami masívnych požiarov, no tiež bojujú proti rozsiahlemu výrubu v Amazonskom pralese, čo má tvrdý vplyv aj na miestnych domorodcov. Vďaka produktom z açai sa však v Brazílii už vybudovali školy, knižnice aj zdravotné centrá, čo inými slovami znamená, že kúpením Açai produktov nielenže podporíš svoje zdravie, no napríklad aj gramotnosť malých detičiek.

Dnes açai už nájdeš nielen na internete, no tiež vo vychýrených bratislavských kaviarňach, ako Mondieu, La Crema, Moree, Towers, Julius Meinl, ale aj vo Fruitisime, pričom sa ovocím v mrazenej forme môžeš zásobiť napríklad aj v Metre – všetky obaly sú pritom kompostovateľné. Všetky dostupné informácie o açai, vrátane vedeckých štúdií, sú pre teba dostupné online.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK