Na Slovensko prichádza projekt Akadémia programovania

  • Je známe, že záujem dievčat o štúdium vety a technológií je v porovnaní s chlapcami nižší.
pp-037
archív Aj ty v IT
  • Je známe, že záujem dievčat o štúdium vety a technológií je v porovnaní s chlapcami nižší.

Podľa rozsiahleho európskeho prieskumu spoločnosti Microsoft, ktorý sa realizoval minulý rok medzi vyše 11 500 školáčkami, záujem o IT u našich študentiek prudko klesá práve vo veku 13-16 rokov, kedy sa okrem iného začínajú zamýšľať nad budúcim vysokoškolským štúdiom. “Príčin tohto fenoménu je viac – nedostatok podpory zo strany rodičov a učiteľov, málo ženských IT vzorov, nižšie sebavedomie v porovnaní s chlapcami, no hlavne neuvedomenie si kreatívneho rozmeru IT a jeho prepojenia s každodenným životom,” vysvetľuje Petra Kotuliaková, riaditeľka organizácie Aj Ty v IT, ktorého misiou je podporovať a motivovať práve dievčatá k štúdiu informatiky.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív Aj ty v IT

Projekt Microsoftu Česká republika a Slovensko, ktorý na Slovensku realizuje organizácia Aj Ty v IT, Akadémia programovania, má však potenciál úspešne bojovať na všetkých spomínaných frontoch. Minulý týždeň odštartovala séria workshopov po celom Slovensku pre vyše 120 učiteľov základných a stredných škôl, ktorí budú následne získané poznatky využívať na svojich školách, hodinách informatiky a IT kluboch určených dievčatám. Programovanie začína byť rovnako dôležité, ako angličtina – každý sa tým nemusí živiť na profesionálnej úrovni, ale je potrebné mu aspoň trochu porozumieť,“ vraví Lenka Čábelová, manažérka spoločenskej zodpovednosti, Microsoft Česko a Slovensko. “V Čechách už Akadémiou prešlo vyše 4 000 detí. Máme radosť, že práva Aj Ty v IT nám budú pomáhať rozvíjať túto zručnosť medzi slovenskými dievčatami.“

O čom vlastne to IT je?

Hlavným cieľom samotných hodín na škole pod hlavičkou Akadémie programovanie je zábavnou a tvorivou formou študentkám priblížiť základy programovania. Pracovať budú s micro:bitmi, ktoré sú skvelou pomôckou pri výučbe formou tzv. „physical computing“, teda „fyzického programovania“, kedy dievčatá prídu aj do fyzického, nielen virtuálneho kontaktu s kódom. “Dievčatá sú malé „tvorilky“. Chceme, aby v ich hlavách vznikli nové nápady a tie následne preniesli do IT sveta. Či to budú semafory povoľujúce vstup rodičov do izby, blikajúce kvetinky, či svietiace kabelky, podstatné je, že samé prídu s nápadom, navrhnú realizáciu, naprogramujú a svoj nápad sprevádzkujú. Toto je najlepšia cesta, ako im ukázať, o čom vlastne „to IT je“,“ dopĺňa Kotuliaková.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív Aj ty v IT

Je potrebné si uvedomiť a následne deťom ukázať, že programovanie nie je iba o matematických výpočtoch. Preto ma veľmi teší, že učitelia na štvrtkovom kurze zistili, že programovanie zvládnu aj oni sami, a teda toto kreatívne programovanie môžu bez problémov využívať priamo na IT kurzoch s deťmi,” dopĺňa Richard Balogh, lektor Akadémie programovania.

Záujem o Akadémiu programovania je zo strany pedagógov vyšší, ako organizátori  pôvodne očakávali. Prvý kurz v Bratislave, ktorý sa uskutočnil minulý štvrtok, sa zaplnil v priebehu pár hodín. Ďalšie kurzy pre učiteľov sa uskutočnia 1.3.2018 v Bratislave a v priebehu marca príde Akadémia programovania aj niekoľkokrát do Košíc a na stredné Slovensko. “V rámci pilotného ročníka počet dievčat, s ktorými budeme tento rok pracovať, je obmedzený, ale sami sme zvedaví na výsledky, ktoré dosiahnu, aby sme v ďalšom ročníku mohli Akadémiu programovania realizovať aj na viacerých školách,” objasňuje Kotuliaková.

Dievčatá sú sebavedomejšie

Alexandra Bátoryová, učiteľka z Gymnázia Ladislava Sáru v Bratislave, je jednou z učiteliek, ktoré sa prvého kurzu zúčastnili. Už teraz podľa jej slov premýšľa, ako kreatívne micro:bity zapojí do vyučovania počas 10-týždňového kurzu programovania priamo na škole. “V tomto prepájaní kreatívneho a IT sveta vidím veľkú budúcnosť. Navyše, ako pedagogičku informatiky ma veľmi teší, keď vidím, že aktivity Aj Ty v IT majú dopad

 

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív Aj ty v IT

aj na vyšší počet maturujúcich dievčat  z tohto predmetu, no v neposlednom rade je to práve ich zvýšené sebavedomie v tomto častokrát mužskom svete a ich lepšia schopnosť odolávať tlaku rodičov pri diskusiách o výbere vysokej školy. Práve preto ja sama vyhľadávam rôzne možnosti, ako im IT priblížiť,” dodáva.

Originálna svetielkujúca taška či kapucňa

Saška Kremničanová, maturantka z Bratislavy, si svoju skúsenosť s micro:bitmi nevie vynachváliť. Keďže sa minulý rok zúčastnila celodenného svetielkujúceho workshopu Aj Ty v IT, ktorý využíval práve tie, na oficiálne otvorenie Akadémie programovania sa prišla s učiteľmi podeliť o svoje zážitky. “Je pre mňa úplne úchvatné spájať nové technológie s iným odvetvím. V rámci kurzu som si vytvorila originálnu svetielkujúcu tašku. Najviac ma bavilo programovanie sekvencií a pravidelnosti blikania, keďže to bolo kreatívne, logické a prekvapivo ľahké. Naopak, najťažšie bolo pre mňa samotné našívanie led-diodiek,” s úsmevom priznáva sympatická študentka.

Podľa prieskumu spoločnosti Microsoft si vie viac ako 45 % dievčat na slovenských základných školách predstaviť kariéru vo vede a technike, chýba im však podpora najbližšieho okolia – najmä od rodiny a učiteľov, a tiež pozitívne vzory z praxe. Veríme, že aj vďaka Akadémii programovania sa to začne čoskoro meniť,“ uzatvára Lenka Čábelová z Microsoft v Českej republike a na Slovensku.

Viac informácií o Akadémii programovania nájdete na webe Aj Ty v IT a koncom tohto týždňa aj na samostatnom webe www.akademiaprogramovania.sk.

Zdroj: TZ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá