Na Slovensko prídu bezkontaktné bankomaty, tieto banky ich budú mať ešte tento rok

  • OTP Banka, Poštová banka, ČSOB aj VÚB plánujú spustiť bezkontaktné bankomaty ešte tento rok
  • Tatra Banka s nápadom zatiaľ operuje do budúcnosti
  • OTP Banka, Poštová banka, ČSOB aj VÚB plánujú spustiť bezkontaktné bankomaty ešte tento rok
  • Tatra Banka s nápadom zatiaľ operuje do budúcnosti

Vyberať peniaze z bankomatu bez toho, aby si doňho musel vložiť kartu, bude už čoskoro bežnou realitou aj na Slovensku. Banky plánujú vo veľkom spustiť bezkontaktný výber hotovosti. Všetko bude fungovať na podobnom princípe ako bezkontaktná platba kartou v obchodoch. PIN však budeš musieť zadať vždy, a tak sa nemusíš obávať, že by tvoju kartu niekto zneužil.

Niektoré banky systém podporujú už teraz

Nový trend plánujú spustiť už tento rok a všetko bude prebiehať postupne. Niektoré, už vlastnia bankomaty, ktoré nový systém podporujú, iné chcú s bezkontaktným výberom ešte počkať. Tento rok spojazdnia službu bankomaty OTP Banky, Poštovej banky, ČSOB aj VÚB.

„VÚB banka rieši otázku akceptácie bezkontaktných kariet na ATM komplexne, a to pri obmene zariadení. Na Slovensku už síce takto vybavené ATM máme (prvé desiatky z celkového počtu 595 ks), ale pokiaľ ich nebude k dispozícii určitý minimálny (kritický)  počet, neplánujeme ich zatiaľ podporovať, aby sme nemiatli klientov. Komplexná výmena klasických bankomatov za bezkontaktné bude prebiehať vo viacerých fázach a bude trvať niekoľko rokov, pretože to budeme realizovať pri obnove ATM siete. Bezkontaktné karty by sme chceli začať podporovať od budúceho roku. Predpokladáme, že dovtedy bude k dispozícii už viac ako 100 takýchto ATM našej banky po celom Slovensku,  a budú to predovšetkým bankomaty, ktoré okrem výberu budú podporovať aj vklady hotovosti,“ vyjadrila sa Lucia Luptáková PR manažérka VÚB.

Tatra Banka zatiaľ s bezkontaktným výberom nepočíta. „Zatiaľ bezkontaktné bankomaty neplánujeme, no túto možnosť do budúcna zvažujeme. Momentálne ponúkame našim klientom možnosť bezkontaktných transakcií aj v podobe mobilnej aplikácie,“ objasnila hovorkyňa Zuzana Žiaranová.

Rovnako ako Tatra Banka možnosť platby mobilným telefónom od minulého roka ponúka aj VÚB pod záštitou vlastnej aplikácie. Do rodiny Google Pay sa na Slovensku pridali Slovenská sporiteľňa, mBank, Poštová banka, J&T aj 365.bank.

Bezkontaktný výber bude možný aj v bankomatoch ČSOB, „Na zavedenie tejto možnosti do praxe sa aktuálne pripravujeme a o dátume spustenia funkcionality budeme klientov samozrejme včas informovať. Možnosť takéhoto typu výberu, ako aj výberu prostredníctvom digitálnej peňaženky, budú mať tak klienti ako aj neklienti ČSOB, ktorých platobné karty podporujú túto NFC technológiu,“ potvrdila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Bezkontaktný výber z bankomatu nie je riskantnejší 

Ak máš pocit, že bezkontaktný výber môže byť rizikovejší ako ten klasický, pri ktorom kartu do bankomatu vložíš, nie je to tak. Naše bezpečnostné štandardy sú nastavené na najvyššej možnej úrovni a rovnako je to aj v tomto prípade. K  zmieňovanému rozdielu nedochádza, nakoľko sú výbery hotovosti podmieňované zadaním PIN kódu,“ vysvetlila Jamborová.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Ilustračný obrázok pixabay

Bezpečnostných rizík sa teda obávať nemusíš a tie, ktoré vyplývajú z vlastníctva bezkontaktnej karty už asi dobre poznáš. V roku 2016 obletel svet kontroverzný obrázok muža v britskom v metre, ktorý v ruke držal terminál. Mnohí tvrdili, že ak sa tento muž dostal do blízkosti niekoho peňaženky s platobnou kartou, mohol mu ukradnúť sumu až do 30 libier.

Americká spoločnosť Gemalto podporujúca digitalizáciu amerického trhu sa zaoberá otázkami bezpečnosti používania bezkontaktných kariet a bankových mobilných aplikácií. Tvrdí, že krádež, ktorá sa podľa niektorých odohrala v metre, je nemožná, pretože na to, aby prebehla transakcia musí byť minimálna vzdialenosť karty od terminálu 4 centimetre.

Pokiaľ aj kartu stratíš, rýchlo ju môžeš s pomocou banky zablokovať. V prípade odcudzenia platobnej karty sa nemusíš báť, že by si prišiel o veľkú sumu peňazí. Bez použitia pin kódu môžeš v predajniach platiť iba do sumy 30 eur a počet takýchto transakcií je obmedzený. Po jeho prekročení musíš automaticky opäť zadať svoj pin kód.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech