Na Slovensko sa rúti masívna zmena počasia. Udrie studený front

  • Aktuálne si na Slovensku užívame krásne počasie
  • Čoskoro sa to však zmení
Dievča na slnku, dážď
Ilustračné foto: Unsplash/Brian Garcia, TASR
  • Aktuálne si na Slovensku užívame krásne počasie
  • Čoskoro sa to však zmení

Na Slovensku aktuálne zažívame vskutku krásne a nadpriemerne teplé počasie, ktorého teploty sú na marec nezvyčajné, to sa však čoskoro zmení. 

Zmena má prísť počas víkendu

Podľa predpovedí teplé počasie vydrží do víkendu, no potom má dôjsť k výraznej zmene. Podobne teplé počasie je aj vo zvyšku Európy. V týchto chvíľach sa už v Nemecku, v Maďarsku či v Rakúsku dostanú teploty nad +20 °C a nad +20 °C sa šplhajú teploty už aj na západe Slovenska, píše web iMeteo.sk.

Tieto teploty sa vyskytujú v dôsledku vplyvu tlakovej výše, ktorá sa nachádza nad Balkánom. Táto tlaková výš prináša aj na naše územie krásne, jasné počasie a taktiež k nám prúdi veľmi teplý vzduch. Ten sa do našej oblasti dostáva od juhozápadu z oblasti Španielska, kde v týchto chvíľach majú už takmer +20 °C.

1920×1080 (100)

Dnes bude na Slovensku polojasno až oblačno. Najvyššia denná teplota bude 18 až 23, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši miestami okolo 16 stupňov Celzia. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Na horách vo výške 1 500 metrov sa bude teplota pohybovať okolo 7 stupňov Celzia. Zrána bude fúkať slabý, postupne južný až juhozápadný vietor rýchlosťou 3 až 8 metrov za sekundu (10 až 30 km/h). Meteorológovia dnes žiadne zrážky nepredpokladajú, informuje SITA.

Aktuálne vysoké teploty sa udržia na našom území ešte zopár dní. K zmene by malo dôjsť počas víkendu, kedy cez naše územie postúpi studený front a s ňou súvisiaca tlaková níž, ktorá prinesie veľa zrážok.

Cez víkend sa ochladí len mierne a teploty by mali byť stále nad hranicou dlhodobého teplotného normálu. K výraznejšej zmene by však malo dôjsť počas budúceho týždňa.

Posledných osem rokov bolo globálne najteplejších

Posledných osem rokov bolo globálne — aj napriek ochladzujúcemu vplyvu oceánskeho a atmosférického javu La Niňa od roku 2020 — najteplejších od začiatku meraní. V januári o tom informovala  Služba Európskej únie pre sledovanie klímy (Copernicus), informuje agentúra AFP.

Priemerné teploty počas roka 2022, počas ktorého sa udialo množstvo bezprecedentných prírodných katastrof, ešte zhoršených zmenou klímy, spôsobili, že tento rok bol piaty najteplejší od začiatku meraní v 19. storočí. Pakistan a severnú Indiu postihla dvojmesačná jarná vlna horúčav, keď teploty nepretržite výrazne stúpali nad 40 stupňov Celzia.

Po nej nasledovali v Pakistane záplavy, ktoré postihli tretinu územia krajiny. Francúzsko, Británia, Španielsko a Taliansko zaznamenali vlani nové rekordné priemerné teploty, pričom Európa ako celok zažila svoj druhý najteplejší rok vôbec. Vlny horúčav v Európe boli navyše spojené so zničujúcim suchom.

Teploty v Európe stúpli za posledných 30 rokov o viac než dvojnásobok v porovnaní s globálnym priemerom, pričom v tomto regióne sa prejavuje najväčší nárast zo všetkých kontinentov na Zemi.

Aj rozsiahle oblasti Blízkeho východu, Číny, strednej Ázie a severnej Afriky počas roka 2022 zažívali bezprecedentné horúčavy. Čína a západná Európa zápasili s negatívnymi vplyvmi na poľnohospodárstvo, riečnu dopravu a energetický manažment, súvisiace s počasím. Aj polárne oblasti Zeme zaznamenali vlani rekordné teploty.

Odľahlá ruská výskumná stanica Vostok vo východnej Antarktíde zaznamenala pomerne miernu teplotu mínus 17,7 stupňa Celzia, čo je najvyššia nameraná hodnota počas 65 rokov jej existencie.

Zdroje: iMeteo, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá