Na Slovensko sa rútia búrky a silný vietor, zisti, kedy dorazia. Meteorológovia varujú pred krúpami

  • Nedeľa so sebou prinesie zmenu počasia, idylické počasie vystrieda dážď a vietor
  • Oblačnosť potrápi tieto lokality
Blesk nad bytovkou a ľudia na přechodě s dáždnikmi kráčej v silnom daždi
Unsplash/@stewie012, TASR/Jonhap
  • Nedeľa so sebou prinesie zmenu počasia, idylické počasie vystrieda dážď a vietor
  • Oblačnosť potrápi tieto lokality

Takmer idylické letné počasie, aké sme zažili v piatok, nemusí trvať už dlho. Záver predĺženého víkendu sa môže niesť v znamení búrok a dažďa. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) dokonca vydali výstrahy prvého stupňa.  

V sobotu sa ešte môžeme tešiť na slnečné a teplé počasie. Teplé počasie podľa Počasie a Radar zabezpečí prúdenie horúceho vzduchu od juhu až juhovýchodu. Teploty sa budú pohybovať v rozmedzí zväčša 23 až 26 °C. Ešte teplejšie bude na juhu, kde by teploty mali dosiahnuť 27 až 32 °C.

Nočná teplota 15 až 10 °C, na západe 20 až 15 °C.

Idylku ale môže narúšať silný vietor, ktorý bude citeľný hlavne na Šariši, Spiši, Liptove a Orave. Vietor môže dosahovať až 40 kilometrov za hodinu. Práve s ním súvisia výstrahy SHMÚ pre vietor na horách prvého stupňa, ktoré platia pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.

Vietor by ale nemal byť žiadny „severák“, skôr poskytne úľavu od horúčky.

Výstrahy 1. stupňa sú vydané aj pre okresy Skalica, Senica, Myjava, Malacky, Piešťany, Trnava, Pezinok, Bratislava, Senec, Topoľčany, Hlohovec, Galanta, Dunajská Streda, Nové Zámky, Šaľa, Nitra, Zlaté Moravce, Levice, Nové Zámky a Komárno.

SHMÚ vydal aj výstrahy pre vysoké teploty pre okresy Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky a Levice.  

V nedeľu sa počasie začne kaziť, pribudne oblačnosť 

V nedeľu bude cez deň počasie veľmi teplé na celom území. Očakávať môžeme denné teploty v rozmedzí 26 až 28 °C na severe. Na juhu bude opäť teplejšie, denné teploty tam môžu dosiahnuť 29 do 33 °C.

Deň sa začne slnečným počasím bez oblačnosti, v jeho priebehu ale bude pribúdať oblačnosť. Pocítia ju hlavne obyvatelia západu, Považia a Žilinského kraja. Vyskytnúť sa lokálne môžu aj búrky a prehánky. Zároveň ale bude vyčíňať aj silný vietor.

SHMÚ na nedeľu vydal výstrahy pre vietor na horách 1. stupňa pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.

Výstrahy prvého stupňa pre vysoké teploty budú platiť aj pre nedeľu. Tentokrát sa ale z juhozápadu presunú na juhovýchod. Na horúčky si tak treba dať pozor okresoch v Košice, Trebišov, Michalovce, Vranov nad Topľou, Humenné a Sobrance.

Ešte komplikovanejšia bude situácia u našich susedov. V Českej republike meteorológovia varujú pred silnými búrkami už v sobotu.

„S ohľadom na vyšší strih vetra je možný zajtra aj výskyt superciel, ktoré by mohli priniesť aj krúpy. Pokiaľ sa vyskytnú, budú ale skôr slabšie,“ uvádza Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) .

Rovnako Poliaci očakávajú v nedeľu búrky, silný vietor, lejak i krúpy, uvádza Onet.

Podľa iMeteo.sk môžu krúpy potrápiť aj Slovensko, no ak sa objavia, zrejme budú mať menšiu veľkosť.

Zdroje: Počasie a radar, SHMÚ, ČHMÚ, Onet

Najnovšie videá

Trendové videá