Na Slovensko sa valí prvé výdatné sneženie. Môžeš si začať chystať snehule a rukavice

  • Si milovníkom mrazivých dní?
  • Priprav sa. Možno nasneží aj na tvojom území
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Annie Niemaszyk,Holly Mandarich
  • Si milovníkom mrazivých dní?
  • Priprav sa. Možno nasneží aj na tvojom území

Hoci sme na začiatku týždňa avizovali, že prvého snehu sa dočkáme už na Katarínu, Slovenský hydrometeorologický ústav informuje o tom, že na Katarínu sneh ešte nepríde.

Až počas katarínskej noci

Malo by sa tak však stať už na druhý deň, teda 26. novembra. Potrebné je dodať, že snehovej pokrývky sa ale nedočkáme na celom území Slovenska.

V piatok bude od západu cez strednú Európu postupovať zvlnený studený front. Na tomto studenom fronte sa bude presúvať tlaková níž, a to zo severného Jadranu, cez našu oblasť ďalej nad Poľsko,“ informujú meteorológovia zo SHMÚ na sociálnej sieti. Táto tlaková níž by sa mala prehlbovať, no pokles tlaku by nemal byť významný.

Počas katarínskej noci, teda zo štvrtka na piatok, podľa SHMÚ na Slovensku začne najskôr na väčšine územia pršať a sneženie sa očakáva predovšetkým vo vyšších horských polohách.

„Už okolo poludnia sa však začne od západu ochladzovať a dážď prejde do sneženia, pričom na krajnom západe sa tak stane aj v najnižších polohách. Najväčšie rozdiely v skupenstve zrážok budú zrejme na západnom, prípadne strednom Slovensku, kým na východe a juhu by mal v nižších polohách prevažovať dážď,“ informujú meteorológovia.

Tí ďalej dodávajú, že do piatkového večera nasneží najviac na Záhorí, pohraničí s Českom a aj vo vyšších polohách stredného Slovenska.

Prvé rozsiahle sneženie

Keďže bude v noci z piatka na sobotu podľa SHMÚ pokračovať ochladzovanie, spočiatku s pomerne výdatnými zrážkami, nasnežiť by malo aj na veľkej časti stredného Slovenska a na Spiši.

zdroj: unsplash/Roan Lavery

„Najmenej snehu očakávame na juhu územia a na Zemplíne, kde nemusí snežiť vôbec (najnižšia pravdepodobnosť je vo Východoslovenskej nížine). Najhoršia situácia so snehom bude postupne na krajnom západe a tiež vo vyššie položených horských priechodoch takmer kdekoľvek na Slovensku,“ píšu na Facebooku.

Pôjde teda o prvé rozsiahlejšie sneženie v tohtoročnej zimnej sezóne.

Zdroj: Facebook/SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie