Na Slovensko si razí cestu víchrica LINUS. Prinesie poriadnu nádielku snehu

  • Posledná tlaková níž za sebou v Európe zanechala spúšť a vyžiadala si niekoľko obetí
  • Ako to vyzerá s tlakovou nížou LINUS, ktorá príde aj k nám?
počasie, vietor
Ilustračný obrázok, TASR/Ján Krošlák
  • Posledná tlaková níž za sebou v Európe zanechala spúšť a vyžiadala si niekoľko obetí
  • Ako to vyzerá s tlakovou nížou LINUS, ktorá príde aj k nám?

Kým včerajší deň bol na Slovensku pomerne pokojný, čoskoro nastane zmena. Informuje o nej portál iMeteo.sk s tým, že nad Atlantickým oceánom sa ešte včera (14.11.) začala prehlbovať tlaková níž, ktorá dostala meno LINUS. Tento jav so sebou do Európy prinesie ďalší vietor. 

Posledná tlaková níž za sebou v Európe zanechala spúšť a vyžiadala si niekoľko obetí. Vplyv níže LINUS bude tiež výrazný, tentokrát však zasiahne úplne iné oblasti. 

Hoci najčastejšie vietor zasahuje najmä pobrežné oblasti, LINUS si to namieri priamo nad vnútrozemie. Ocitneme sa tak neďaleko stredu níže, ktorá so sebou prinesie veterné počasie. 

Okrem vetra však LINUS vyniká tým, že jeho súčasťou bude aj chladný vzduch, ktorý prinesie aj na Slovensko. Prepad tohto vzduchu bude výrazný až natoľko, že prvého snehu sa dočkajú aj niektoré oblasti Slovenska, ktoré ho ešte túto jeseň nezažili.

LINUS ovplyvní počasie v Európe počas štvrtku. Silný vietor zasiahne najmä Francúzsko, kde nárazy vetra budú dosahovať maximálne 100 kilometrov za hodinu. K prehĺbeniu tlakovej níže dôjde počas jej postupu ponad Nemecko. Vietor sa tak bude zintenzívňovať, no situácia nie je aktuálne jednoznačná. Zatiaľ totiž nie je známe, ktorým smerom bude LINUS postupovať. Konečná trajektória tlakovej níže bude ovplyvnená tým, ktoré oblasti a v akej sile vietor zasiahne.

Podľa modelu ECMWF by sa mala níž presúvať cez Nemecko a severné Česko nad Poľsko a následne by mala dôjsť na východné Slovensko. Model ICON však poukazuje na posun z Bavorska do južného Česka, odkiaľ by mala tlaková níž prísť priamo na Slovensko. 

Silný vietor postihne aj Alpy. V tejto oblasti budú poryvy vetra dosahovať až 150 kilometrov za hodinu. Podľa predbežných informácií by však vietor nemal páchať väčšie škody.

Čo sa týka Slovenska, silu vetra tu pocítime v priebehu piatka a soboty. Rýchlosť vetra by nemala presahovať 80 kilometrov za hodinu, na horách 100 kilometrov za hodinu.

Kde nasneží?

Ak ťa zaujíma, ako bude vyzerať situácia so snežením, čítaj ďalej. Na zmenu, ktorá sa dotkne viacerých oblastí, upozornila aj stránka Meteo Slovensko.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo.sk, SHMÚ, Meteo Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá