Na Slovensko už neprúdi ruská ropa. Ukrajina zastavila tranzit

  • Ukrajina od 4. augusta pozastavila dodávky ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba
  • Južná vetva ropovodu vedie aj na naše územie
ropovod slovnaft
TARS/Jaroslav Novák
  • Ukrajina od 4. augusta pozastavila dodávky ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba
  • Južná vetva ropovodu vedie aj na naše územie

Ukrajina od 4. augusta pozastavila dodávky ruskej ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba, oznámil ruský prevádzkovateľ ropovodu Transneft. Daná vetva vedie aj na Slovensko. S informáciou prišla ukrajinská Nexta.

Podľa oznámenia je dôvodom neuskutočnená platba od ruského prevádzkovateľa ropovodov Transneft ukrajinskému prevádzkovateľovi Ukrtransnafta. Ukrajina sa nedostala k peniazom, a preto ropu neposlala ďalej, informuje Reuters.

Ministerstvo hospodárstva SR informáciu potvrdilo.

Môžeme potvrdiť informáciu, že ruskej spoločnosti Transnefť bola bankou vrátená platba za prepravu ropy ukrajinským územím. Z uvedeného dôvodu ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta pozastavila prepravu ropy ropovodom Družba, z čoho vyplýva, že momentálne je preprava ropy ropovodom Družba cez územie Slovenskej republiky pozastavená. Rezort hospodárstva sa vzniknutou situáciou zaoberá,“ vysvetľuje rezort v stanovisku pre médiá.

Pozastavenie transferu cez ropovod Družba na Slovensku potvrdil Denníku N aj prepravca Transpetrol. „Ruskej spoločnosti Transnefť bola bankou vrátená platba za prepravu ropy ukrajinským územím. Z uvedeného dôvodu ukrajinská spoločnosť Ukrtransnafta pozastavila prepravu ropy ropovodom Družba,“ cituje denník riaditeľku kancelárie Transpetrolu Lindu Vaškovičovú.

Preprava ropy cez ropovod Družba je niekoľko dní pozastavená, bratislavská rafinéria Slovnaft však funguje a zásobuje trh. Informácie potvrdil hovorca spoločnosti Anton Molnár, píše SITA.

Podľa našich informácií sa vyskytli technické problémy na úrovni bánk v súvislosti s platbami za tranzitné poplatky z ruskej strany. Výrobný proces v rafinérii aktuálne funguje bez prerušenia a zásobovanie trhu je plynulé,“ uviedol.

Bratislavská rafinéria v spolupráci s národným prepravcom, spoločnosťou Transpetrol, ako aj v súčinnosti Ministerstvom hospodárstva SR využíva na spracovanie všetky dostupné rezervy v systéme.

Spoločnosť Slovnaft, ako aj spoločnosť MOL, iniciovala diskusiu s ukrajinskou aj ruskou stranou o možnosti zaplatenia tranzitného poplatku zo strany MOLu respektíve Slovnaftu, ktorý by umožnil obnovenie dodávok ropy,“ dodal Molnár. Aktuálne sa očakáva odpoveď na daný návrh.

Peniaze poslali, tvrdia

Spoločnosť Transneft tvrdí, že peniaze poslali, no platba sa im vrátila späť. Podľa ich vyhlásenia zaslali ukrajinskej spoločnosti platbu za augustový tranzit 22. júla.

Banka Gazprombank, ktorá dané platby realizuje, uviedla, že sa im peniaze vrátili späť 28. júla. Tvrdia, že problém vznikol kvôli obmedzeniam zo strany Európskej únie.

Ropovod Družba začína v Rusku a v Bielorusku sa rozdeľuje na dve vetvy. Severná vetva vedie do Poľska a Nemecka, zatiaľ čo južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky.

Ako informuje Teraz.sk, ruská firma dodala, že pracujú na alternatívnych možnostiach, ako platbu za tranzit ropy zrealizovať. V bežnom prípade dodáva Rusko južnou vetvou Družby denne približne 250-tisíc barelov ropy.

Tok ropy cez severnú vetvu pokračuje podľa ruskej spoločnosti nerušene.

„Situáciu riešime, je však veľmi neprehľadná. Vyjadríme sa najneskôr zajtra,“ uviedol pre HN slovenský minister hospodárstva Richard Sulík. O vyjadrenie Startitup požiadal Ministerstvo hospodárstva aj SPP.

Správu budeme aktualizovať.

Zdroje: Hospodárske noviny, Nexta, Reuters, Teraz.sk, Denník N, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá