Slovenskí influenceri sa spojili, zdieľajú videá, z ktorých mrazí. Na Slovensku sa bude klimatická zmena len zhoršovať

  • Slováci v uplynulých dňoch na sociálnych sieťach narazili na mrazivé videá
  • Fakty hovoria jasne a kompetentní musia konať
Ilustračný obrázok, Instagram/ Trochu Inak, TASR/Ján Krošlák
  • Slováci v uplynulých dňoch na sociálnych sieťach narazili na mrazivé videá
  • Fakty hovoria jasne a kompetentní musia konať

Pred rokom sa pod petíciu iniciatívy Klíma ťa potrebuje podpísalo takmer 130-tisíc občanov Slovenska. Volania o pomoc však zo strany politikov zostali nevypočuté a v súčasnosti iniciatíva opäť žiada klimatický plán.

Bude to len horšie…

Keďže sa od minulého roka nič nezmenilo, iniciatíva Klíma ťa potrebuje prišla s druhou petíciou, ktorú môže podpísať každý.

Sociálnymi sieťami v predchádzajúcich dňoch kolovali silné videá, ktoré poukazovali na katastrofy uplynulého roka, ktoré spôsobili práve klimatické zmeny. Mnohým pri rekapitulácii predošlých udalostí nabiehajú zimomriavky.

Komentujúci pod zábermi uvádzali, že kampaň je mrazivou až strašidelnou. Žiaľ, taká je realita – bez príkras a prehnaného optimizmu. Na ten totiž nie je čas a kompetentní by mali konať.

„Veľa ľudí si to neuvedomuje, no klimatická zmena je aj na Slovensku už 30 rokov a bude to už len horšie. Ak sa nič nezmení, do konca storočia sa u nás oteplí o 5 stupňov Celzia. Znamená to úplne iný život, ako žijeme teraz,“ hovorí pre Startitup iniciátorka petície Natália Pažická.

Ako ďalej objasňuje, mnohí ľudia majú pocit, že jedna petícia stačila a ňou je problém vyriešený. Podľa jej slov však riešenie klimatickej krízy nie je šprint, ale beh na dlhú trať, pričom každý jeden podpis vie dať politikom jasný signál, že nás tento problém trápi.

Pažická tiež uviedla, že za najkľúčovejšie považuje, konanie zo strany vlády. Žiada, aby vypracovali plán, ako dosiahneme uhlíkovú neutralitu najneskôr v roku 2050.

Logo

„Podpísali sme Parížsku dohodu, nežiadame od našej vlády nič špeciálne. Len aby dodržali slovo. Zatiaľ podrobný plán, ako sa tam dostaneme neexistuje a bez plánu sa tam ani dostať nedá. Nádej je super, ale bez plánu nádej nie je. Nádej je v snahe a v reálnych krokoch,“ hovorí.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Trochu inak s Adelou (@trochu_inak_s_adelou)

Doplácajú na to nevinní

Natália nám tiež vysvetlila, že mnohí majú pocit, že sami nič nezmôžu. „To je, samozrejme, hlúposť, pretože každým dňom tvoríme históriu a nikto v tom nie je sám. Na svete sú milióny ľudí, ktorí sa snažia o zmenu. A každý môže byť súčasťou, ak teda nehľadá len výhovorky,“ objasňuje nám iniciátorka petície.

O tom, že záleží na každom jedno človeku, je presvedčený aj eko aktivista Michal Sabo. „Často sa stretávam s reakciami, a to nielen v otázkach klimatickej krízy – na mne nezáleží, na čo sa ja budem snažiť, môj hlas nič nezmení. Takže takto – na všetkých záleží, snažiť sa musíme všetci, každý hlas má váhu. Keby sme si všetci povedali, že na to kašleme a nemusíme sa snažiť, tak si rovno poďme kopať hroby,“ uviedol Sabo.

Dodal tiež, že je nutné myslieť na to, že sme natoľko privilegovaní, že žijeme v bohatom, rozvinutom, prosperujúcom a klimaticky nateraz bezpečnom regióne.

Pripomenul, že ľudia v krajinách globálneho juhu nemajú na výber a už teraz sú ohrozovaní meniacou sa klímou. Smutným faktom však ostáva, že práve to sú ľudia, ktorí k nej najmenej prispeli a prispievajú.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Sabo (@mxsabo)

Pozrieť sa im do očí

Na otázku, či ľudí k zmene životného štýlu prinúti negatívne sa vyvíjajúca situácia, chcel odpovedať sám za seba, keďže nepozná motivácie a myšlienkové pochody iných ľudí.

Vo svojom mene však uviedol, že by sa nevedel mladším generáciám pozrieť do očí, ak by sa ho v neskoršom veku spýtali, prečo nerobil nič, keď sme ako spoločnosť veľmi jasne vedeli, aká je situácia a čo treba robiť.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka)

„My vieme, aká je situácia. A vieme to už niekoľko desaťročí. Rovnako vieme, čo treba robiť. Úprimne hovorím – mňa striasa od hanby, keď počujem niekoho použiť tú floskulu ‚chceme to najlepšie pre naše deti’. Áno, a to je konkrétne čo?“ uzatvára Michal Sabo.

Zdroj: mojapeticia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie