Na Slovensku je chudobou ohrozených viac ako 16 % obyvateľov. Sme však na tom lepšie ako niektoré bohatšie krajiny

  • Z posledných štatistických údajov vyplýva, že na hranici chudoby v Európskej únii žije približne 113 miliónov obyvateľov
  • Situácia sa však pomaly ale isto zlepšuje
marina-panades-715844-unsplash
Unsplash
  • Z posledných štatistických údajov vyplýva, že na hranici chudoby v Európskej únii žije približne 113 miliónov obyvateľov
  • Situácia sa však pomaly ale isto zlepšuje

Podľa najnovších meraní Eurostatu je na Slovensku chudobou ohrozených presne 16,3 % obyvateľov, a to nás radí na 4. miesto v rámci krajín Európskej únie. Najohrozenejšou skupinou sú u nás prirodzene nezamestnaní (58,3 %), avšak aj 9 % zamestnaných Slovákov čelí riziku chudoby a sociálnemu vylúčeniu. V prípade žien a mužov je riziko rovnaké, o čosi viac sú kvôli zvýšeným nákladom prirodzene v ohrození ľudia, ktorí majú deti.

Za rozdiely medzi chudobou ohrozenými ženami a mužmi v staršom veku najviac môže životný cyklus, kedy u žien dochádza k prerušeniu ekonomickej činnosti, stále sú nižšie ohodnocované a v priemere teda za život odpracujú o 5 rokov menej než muži. Slovensko, Česká republika a Slovinsko sú krajiny, kde je najvyššie riziko finančnej tiesne žien v dôsledku nerovnosti pohlaví.

Na Slovensku je to takto:

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Eurostat/Startitup

Najmenej ohrozených ľudí chudobou a sociálnym vylúčením je v susednej Českej republike (12,2 %), najviac v Bulharsku, Rumunsku a Grécku. V priemere za všetkých 28 krajín EÚ je v ohrození chudoby a sociálneho vylúčenia 22,5 % Európanov.

Z iného súdka

Len nedávno sme ti priniesli rebríček z úplne opačného konca, ktorý hodnotil najbohatšie krajiny nie len Európy, ale celého sveta. Medzinárodný menový fond poskladal rebríček krajín s najvyšším HDP na jedného obyvateľa a na prvú priečku sa tu prebojoval Katar. Z krajín Európy sa však hneď v prvej desiatke umiestnilo Luxembursko, Írsko a Nórsko, nasledovalo Švajčiarsko a Holandsko. Viac si prečítaš TU.

A čo najdrahšie miesto na život? Podľa Eco­no­mist In­tel­li­gence Unit je to tento rok Singapur, no hneď za ním Paríž a Zürich. Naopak najlacnejšie ceny majú v sýrskom Damasku. Viac čítaj TU.

Zdroj: europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá