Na Slovensku je takmer 20 % párov neplodných: Odborník poukázal na maličkosť, ktorá mužom dokáže výrazne pomôcť

  • Muži zníženú kvalitu či množstvo s*ermií, alebo úplnú neplodnosť zväčša berú ako osobné zlyhanie
  • Ide o zdravotný problém, ktorý sa dá obyčajne riešiť
tehotenstvo
Ilustračný obrázok, Unsplash/Kelly Sikkema, Meghan Hessler
  • Muži zníženú kvalitu či množstvo s*ermií, alebo úplnú neplodnosť zväčša berú ako osobné zlyhanie
  • Ide o zdravotný problém, ktorý sa dá obyčajne riešiť

Posledné štatistiky zdravotných poisťovní poukazujú na to, že na Slovensku je neplodných 15 až 20 percent párov. Reálne čísla však v skutočnosti môžu byť vyššie, no nie sú štatisticky zachytené, pretože páry neplodnosť neriešia alebo si vybrali iné spôsoby riešenia tohto problému ako cez poisťovňu. V každom prípade je však dnes zrejmé, že problém s počatím sa týka rovnako mužov, ako žien.

Vyše tretiny problémov s počatím súvisí so ženami, pri mužoch je toto číslo rovnaké. V 20 percentách však lekári nevedia určiť príčinu neplodnosti. 

Muži zníženú kvalitu či množstvo s*ermií, alebo úplnú neplodnosť zväčša berú ako osobné zlyhanie. Ide pritom o zdravotný problém, ktorý sa dá obyčajne riešiť.

Medzi najčastejšie príčiny mužskej neplodnosti alebo zníženej reprodukčnej schopnosti patrí abnormálna produkcia alebo funkcia s*ermií, ktorá býva spôsobená infekciami (mumps, chlamýdie, kvapavka, HIV), pridruženými ochoreniami (napr. cukrovka), zväčšenými žilami v semenníkoch alebo nezostúpenými semenníkmi.

Ďalšou príčinou je nedostatočná pohyblivosť s*ermií. Tá sa okrem veku muža spája so se*uálnymi problémami, s poškodením alebo poranením reprodukčných orgánov, s vplyvom genetiky alebo dôsledkom úrazu, ale aj so životným štýlom. 

Fajčenie, nadmerné užívanie alkoholu, nadváha a obezita, prehrievanie semenníkov, spánková deprivácia, dlhodobý stres, nedostatok pohybu, ale aj extrémna fyzická záťaž síce nespôsobujú priamo neplodnosť, ale majú vplyv na počet, hybnosť a kvalitu s*ermií.

Čo to znamená pri počatí?

Nedostatočný počet s*ermií znižuje šance na oplodnenie vajíčka. Príliš pomalé s*ermie môžu mať problém s prekonaním membrány vajíčka. Geneticky poškodené s*ermie môžu spôsobiť zánik zárodku alebo potrat plodu.

Takže, čo s tým? Okrem úpravy životného štýlu je namieste sústrediť sa na budovanie fungujúcej imunity. Tá pomáha chrániť telo pred chorobami a keď nastanú, do veľkej miery ovplyvňuje ich priebeh a následky.

„Vhodným spôsobom, ako môžu muži podporiť svoju imunitu, je napríklad užívanie beta glukánu, ktorý nielenže prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, ale aj k rýchlejšej liečbe a ochrane buniek pred oxidačným stresom,“ potvrdil Adrián Doboly z biotechnologického laboratória Natures.

Klesajúca kvalita

Odborníci odporúčajú mužom nebrať kvalitu svojich s*ermií na ľahkú váhu. Kvalita a počet totiž z generácie na generáciu klesá. 

Svedčí o tom aj neustále sa upravujúca norma počtu s*ermií, ktorá sa udáva ako ich počet, ktoré má približne polovica populácie mužského pohlavia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) znížila ich normálny počet v roku 2010 na 15 miliónov na mililiter. V roku 1960 to bolo 40 miliónov na mililiter.

Okrem vhodnej životosprávy by sa preto muži mali hýbať (sedenie spôsobuje priberanie aj prehrievanie semenníkov), ale nepreháňať to so športovými výkonmi. Ak sa nedokážu úplne vzdať fajčenia a alkoholu, je možné to aspoň čiastočne vyvážiť pestrou stravou a dostatkom vitamínov, minerálov aj stopových prvkov. Významnú úlohu pri kvalite s*ermií zohráva napríklad selén.

Ak sa muž s partnerkou márne pokúša splodiť potomka 6 až 12 mesiacov, určite je namieste navštíviť lekára. To platí nielen pre ženu, ale aj pre muža. Neplodnosť je komplexný problém, ktorý ovplyvňuje mnoho faktorov, a preto by sa mal riešiť komplexne.

Vedel si, že…?

  • S*ermia je schopná pohybovať sa kmitavým pohybom rýchlosťou 18 cm/h? K vajíčku pritom potrebuje prekonať vzdialenosť 7 až 10 cm.
  • Potrebujú na správny vývoj teplotu okolo 32 stupňov Celzia, teda nižšiu, ako je telesná teplota?
  • Patria medzi najmenšie živočíšne bunky?
  • S*ermatogenéza, teda vývoj s*ermie, trvá približne 3 mesiace? Počas nich vplýva na ich kvalitu množstvo faktorov z vnútorného aj vonkajšieho prostredia.
  • Po vyvrcholení s*ermia prežije od 30 sekúnd do 6 dní?
  • Ak sa zrelé s*ermie z tela neuvoľnia, odumrú a krvou sa vstrebú do tela?

Problémy môže narobiť aj psychika

Okrem vyššie uvedených príčin však môže problém narobiť aj ľudská psychika. Veď kto v dnešnej dobe nezažíva stres, pracovné ťažkosti, a podobne? Ak sa k tomu pridá smútok z neúspešných pokusov o počatie, je vystarané.

Terapeutka Katarína Milová z online platformy Hedepy v minulosti pre Startitup povedala, že je veľmi náročné hovoriť o tom, čo je príčina a čo je následok. Poukazuje na to, že práve terapia môže byť vhodná pri zvládaní nielen pocitov, ktoré sú súčasťou ťažkostí s otehotnením, no je vhodná aj pri riešení tém, ktoré idú ruka v ruke s duševným zdravím jedného z partnerov. Počas terapií sa však riešia aj témy, ktoré súvisia s kvalitou partnerského vzťahu.

S opakovanými neúspešnými pokusmi otehotnieť môžu prichádzať pocity zlyhania, prázdnoty, a dokonca depresie. Tieto skúsenosti často prispievajú k zhoršeniu vzťahu medzi partnermi. Katarína Milová upozorňuje, že vzájomné očakávania a nevyslovené výčitky môžu vytvoriť priepasť medzi partnermi.

„Takýmto párom môže terapia pomôcť o týchto pocitoch spolu hovoriť, prípadne pomôcť napraviť vzájomne zraňujúce spôsoby komunikácie. Mnohých však, naopak, táto situácia prinesie bližšie k sebe a vzťah ešte viac utuží. Aj pre takéto páry môže terapia byť prínosom, môže im poskytnúť priestor hovoriť spolu o životných hodnotách, prípadne ich prehodnotiť či plánovať život s touto novou realitou,“ dodáva terapeutka.

Zdroj: VŠZP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá