Na Slovensku je už 10 prípadov opičích kiahní, cez týždeň pribudli dva nové

  • V uplynulom týždni pribudli ďalšie dva prípady opičích kiahní
  • Počet laboratórne potvrdených prípadov na Slovensku sa zvýšil na desať
Prípady opičích kiahní
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Mary Altaffer, FB/Jalal Suleiman
  • V uplynulom týždni pribudli ďalšie dva prípady opičích kiahní
  • Počet laboratórne potvrdených prípadov na Slovensku sa zvýšil na desať

V týždni od 8. do 12. augusta pribudli na Slovensku dva nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na desať. V tlačovej správe Úradu verejného zdravotníctva o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Nakazené osoby sú z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Medzi prípadmi sa zatiaľ však nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť a nesúvisia ani s predchádzajúcimi potvrdenými prípadmi.

Potrebná obozretnosť

Prvá osoba prišla zo zahraničia, pričom k nákaze došlo podľa tlačovej správy vysoko pravdepodobne mimo Slovenska a jej hospitalizácia nebola potrebná. Druhá nakazená osoba má negatívnu cestovateľskú anamnézu a je hospitalizovaná.

Hlavný hygienik znova zopakoval, že ochorenie sa prenáša iba blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj rôznymi kontaminovanými predmetmi. Potvrdené prípady na Slovensku podľa Mikasa ukazujú, že nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí.

Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na to, aké je pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi.

„Zachovávajte si obozretnosť, nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní a nespoliehajte sa na to, že štatisticky máte nižšie riziko nákazy,“ dodal hlavný hygienik Mikas.

Vírus opičích kiahní sa do organizmu dostáva dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože. Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke, akými sú horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica či opuch lymfatických uzlín. Je však predpoklad, že osoba už počas týchto spomínaných príznakov môže prenášať vírus, aj keď ešte nemá typickú vyrážku.

Vyrážka typická pre opičie kiahne sa objavuje obvykle do troch dní od nástupu viacerých nešpecifických príznakov. Výsyp nemusí byť rozsiahly, sú prípady len s niekoľkými vyrážkami alebo len jednou. Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný. Príznaky zvyčajne zmiznú do dvoch až štyroch týždňov.

Nakazené dieťa

V Nemecku sa vírusom opičích kiahní nakazilo štvorročné dievča. V utorok to oznámil nemecký Ústav Roberta Kocha (RKI) pre kontrolu a prevenciu chorôb. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Dievča, ktoré žije v domácnosti s dvoma nakazenými dospelými osobami, v súčasnosti nemá príznaky tohto ochorenia. Preventívne ju vyšetril lekár a za účelom stanovenia diagnózy jej odobrali výter z hrdla.

Na snímke z elektrónového mikroskopu z roku 2003, ktorú sprístupnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), sú zobrazené zrelé vírusové častice opičích kiahní
zdroj: TASR/Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC via AP, File

RKI minulý týždeň oznámila prvé infekcie opičími kiahňami medzi tínedžermi vo veku 15 a 17 rokov. Nemecko od mája zaznamenalo 2 916 prípadov tohto ochorenia. Väčšinu nakazených v Nemecku tvoria muži. Opičie kiahne sa tam u žien vyskytli iba v siedmich prípadoch, uviedol RKI.

Ústav Roberta Kocha napísal, že k prenosu dochádza pri úzkom kontakte, predovšetkým pri sexuálnej aktivite. Dodal, že v Nemecku nemá väčšina nakazených vážne príznaky ochorenia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nedávno uviedla, že pri súčasnom šírení opičích kiahní sa týmto ochorením nakazil iba malý počet detí, pripomína DPA.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá