Na Slovensku je v produktívnom veku zaočkovaných žalostne málo ľudí. Pribudlo viac ako 1 800 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 475 646 za predchádzajúci deň pribudlo 1 410 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 276 678 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 036 ľudí
pandemia, koronavirus
Unsplash/Majnun, Daniel Schludi
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 475 646 za predchádzajúci deň pribudlo 1 410 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 276 678 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 036 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 871 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 74 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 387 pozitívnych, viac ako 73 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZSR.

Včera bolo ukončených 12 531 RT-PCR vyšetrení a 18 533 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (549), nasleduje Žilinský (404), Banskobystrický (217), Trenčiansky (171), Košický (168), Bratislavský (143) a Trnavský (128) a Nitriansky (91).

Je medzi nimi 895 mužov a 976 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 205 882 a žien 225 875. V nemocniciach je hospitalizovaných 885 pacientov, potvrdené ochorenie má 824 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,15 % ľudí. Na JIS je 103 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 94 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 19 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 791 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 508.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 734 759 pričom takto bolo pozitívne testovaných 431 757 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 663 859 z čoho bolo pozitívne testovaných 398 070 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 733 576. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus upozorňuje na aktuálne správy o najväčšom dennom prírastku nakazených od jari, ktoré by pre nás všetkých mali byť ďalším mementom.

„Nezaočkovaní ľudia tvoria približne 70 % pozitívnych testov a pokiaľ ide o hospitalizovaných pacientov, viac ako 80 % z nich sú nezaočkované osoby.“

Konštatuje, že odborníci z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zároveň pripomenuli, že v produktívnom veku od 15 do 64 rokov je na Slovensku plne zaočkovaných len niečo vyše jeden a pol milióna ľudí.

„Kolaps nemocníc sa môže dotknúť každého z nás. Nehovoriac o nových a nových obmedzeniach cestovania, ktoré sa pri extrémne vysokých číslach opäť môžu negatívne dotknúť aj zaočkovaných osôb (hlavne pri tzv. tretích krajinách, ktoré sa riadia len pandemickou mapou).“

Očkovanie treťou dávkou

V stredu sa spustilo aj očkovanie zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach a klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS). Proces očkovania zdravotníkov je v réžii samotných nemocníc, pričom ambulantní lekári sa budú môcť dať zaočkovať po dohode s konkrétnou nemocnicou. Očkovanie klientov ZSS bude prebiehať prostredníctvom výjazdových očkovacích tímov.

zdroj: TASR/AP, Ted S. Warren

Rezort práce zhromažďuje požiadavky jednotlivých zariadení, ktoré následne posiela Ministerstvu zdravotníctva SR. Po preverení údajov sú zoznamy posielané na jednotlivé samosprávne kraje, ktoré koordinujú výjazdové očkovanie vo svojich regiónoch.

„Očkovanie zdravotníkov a klientov zariadení sociálnych služieb tretími dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je možné najskôr šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny. Nateraz nie je možné podať tretiu dávku vakcíny tým osobám, ktoré v minulosti prekonali ochorenie COVID-19 a už sú zaočkovaní dvomi dávkami vakcíny,” upresnila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Strach z novej vlny epidémie

Holandská vláda sa pre výrazný nárast prípadov nákazy koronavírusom, ku ktorému došlo za posledný týždeň, obáva blížiacej sa novej vlny ochorenia COVID-19. Informovala o tom TASR s odvolaním sa na agentúru DPA.

V Holandsku aktuálne evidujú o 62 % viac nakazených než minulý týždeň. Podľa tamojšieho inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM) ide o najväčší nárast od polovice júla. Len v stredu pritom RIVM hlásil denný prírastok 3 746 prípadov nakazených, čo je takmer dvojnásobne viac, než prírastok evidovaný minulú stredu.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Výrazne sa zvýšil aj počet osôb hospitalizovaných s covidom. V krajine momentálne evidujú 524 hospitalizovaných covidových pacientov, vrátane 137 ľudí, ktorí sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Vláda v súvislosti s rizikom nákazy zvýšila v celej krajine stupeň výstrahy na „znepokojivý“, píše DPA.

Väčšinu z nakazených evidujú vo veľkých mestách. Miera infekčnosti je však vysoká aj na území obývanom protestantmi, konkrétne kalvínmi, známom aj pod označením biblický pás (De Bijbelgordel). DPA v tejto súvislosti pripomína, že miera zaočkovanosti je medzi kalvínmi veľmi nízka.

V 17-miliónovom Holandsku je dosiaľ proti covidu zaočkovaných približne 68 % populácie, pričom medzi výlučne dospelým obyvateľstvom je miera vakcinácie až 83 %. V tejto krajine od začiatku pandémie zaevidovali približne 2 milióny prípadov nákazy a vyše 18 000 súvisiacich úmrtí.

Zdroje: NCZI, MZSR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá