Na Slovensku je výrazne menej pracovných ponúk, kto je na trhu stále najžiadanejší?

  • Ako zasiahla kríza koronavírusu pracovný trh? Podľa najväčšieho slovenského pracovného portálu je pokles pracovných ponúk výrazný
  • Niektorí zamestnávatelia však stále hľadajú kvalifikovaných ľudí, ktorí dokážu pracovať z domu
BeFunky-collage (5)
TASR/Unsplash
  • Ako zasiahla kríza koronavírusu pracovný trh? Podľa najväčšieho slovenského pracovného portálu je pokles pracovných ponúk výrazný
  • Niektorí zamestnávatelia však stále hľadajú kvalifikovaných ľudí, ktorí dokážu pracovať z domu

Pod vplyvom koronavírusu sa na Slovensku zredukovali aj niektoré pracovné pozície. Pomerne výrazný pokles pracovných ponúk zaznamenal aj naväčší pracovný portál Profesia.sk.

„Minulý týždeň zaznamenali na našom portáli 1865 novým pracovných ponúk. Ak to porovnáme s rovnakým obdobím v roku 2019, ide o výrazný prepad. Vtedy bolo tých ponúk 5019. Výrazný pokles sme začali registrovať od 12. týždňa tohto roka,“ prezradila pre Startitup Nikola Richterová z Profesia.sk

Najvyšší pokles zaznamenala Profesia v Žilinskom a Trenčianskom kraji. Pracovných ponúk medziročne ubudlo až o 74,5%. Na celom Slovensku je tento medziročný prepad o 62,8 percenta.

Firmy prirodzene nehľadajú nových pracovníkov, práve naopak, veľké firmy musia prepúšťať, menšie prevádzky zatvárať.

zdroj: Pokles pracovných ponúk na Profesia.sk

Obchody naberali ľudí, no aj oni už hlásia menej pracovných ponúk

V prvých dňoch mimoriadnej situácie bol zaznamenaný výrazný nárast ponúk najmä v obchodoch s potravinami alebo v supermarketoch.

Pre väčšinu obchodov však nepôjde pravdepodobne o dlhodobé pozície, keďže zvýšený počet nakupujúcich sa zrejme po koronavíruse ustáli.

Pokles dopytu po pracovníkoch v obchodoch už teraz klesá. „Treba však zdôraznil, že záujem supermarketov o nových ľudí už poľavil a môžeme vidieť, že aj počet ponúk v obchode momentálne už klesá,“ tvrdí Richterová.

Počet pracovných ponúk na pozíciu predavača sa koncom februára vyšplhal na 679 a rástol až do polovice marca, kde otvorené ponuky dosiahli počet 982.

Termín na záväzné podanie prihlášky na väčšinu vysokých škôl je do konca marca. Samozrejme sú aj výnimky a termín si…

Gepostet von Profesia am Freitag, 20. März 2020

Koho však hľadali firmy najviac?

„V poslednom týždni sme evidovali najviac ponúk na administratívneho pracovníka, môžeme tak vidieť, že dopyt obchodov sa už ustálil. Treba však zdôrazniť, že aj pri administratívnych pracovníkoch vidíme medziročný pokles,“ vysvetľuje pre Startitup Richterová.

Tá ďalej dodáva, že čo sa týka ponúk, pri ktorých eviduje Profesia momentálne medziročný nárast, ide najmä o IT pozície ako správca počítačovej siete, JAVA programátor, servisný inžinier a iné.

Tieto pozície môžu priamo súvisieť s home officom, na ktorom je momentálne podľa odhadov polovica zamestnancov a tiež enormný nárast záujmu maloobchodníkov o online predaj.

„Čo sa týka pracovných ponúk, momentálne vidíme pokles pri úplne všetkých odvetviach. Najmenej v informačných technológiách, kde je medziročný pokles na úrovni 22 percent,“ uzatvára Richterová. Profesia už medzičasom spustila aj videopohovory.

Ako sa píšu na Facebooku, vďaka nim, vás môže personalista jednoducho a bezpečne pozvať na pohovor online, ktorý absolvujete z pohodlia vášho domova. Stačí vám iba počítač alebo smartfón a pripojenie na internet. Takto vám ani v súčasnej situácii nemusí ujsť šanca na novú prácu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech