Na Slovensku máme „morskú“ vodu. V týchto 6 rezortoch si ju môžeš užiť dosýta

  • Nielen slané pramene, ale aj bazény so slanou vodou. Na Slovensku ich máme dosť
  • Najviac však na strednom a južnom Slovensku
  • Sú liečivé, vďaka soľnému elementu hygienické a celoročne rovnako teplé
more na svk
unsplash
  • Nielen slané pramene, ale aj bazény so slanou vodou. Na Slovensku ich máme dosť
  • Najviac však na strednom a južnom Slovensku
  • Sú liečivé, vďaka soľnému elementu hygienické a celoročne rovnako teplé

Slaná voda nie je v slovenských bazénoch náhodne. A to, že Slovensko je rajom liečivých prameňov, vieme všetci tiež. Soľ ako nadstavba minerálny vodám dáva kúpaliskám iný rozmer. Kde sa slané pramene vzali?

Na základe dlhodobých výskumov a práce geológov. V minulosti ich bolo viac a boli preslávené. Niektoré však postupne zanikli. Dnes máme niekoľko geotermálnych vrtov, vďaka ktorým je kúpaliská so slanou vodou možné otvárať oveľa jednoduchšie.

Novolandia (Rapovce)

Rapovská slaná voda sa nazýva reliktná. Pochádza z obdobia druhohôr a ide teda o pramore. „V období pred 23 až 25 miliónmi rokov vsiakla do vápencového kolektora a je hlavným lákadlom Aquaparku Novolandia pri obci Rapovce neďaleko Lučenca,“ uviedla pre TASR jeho vedúca Zlata Kandrová.

Toto leto otvorili už 8 sezónu. Voda vo vonkajších bazénoch má teplotu 38,1 stupňa a svojim vysokým minerálnym zložením pripomína morskú vodu.

Podhájska

Vysoká mineralizácia slanej vody v Podhájskej má také unikátne vlastnosti, že v špecifických zameraniach prekonáva aj vodu z Mŕtveho mora. Zistili to prieskumy zamerané na liečenie kožných chorôb a astmy.

Voda z geotermálneho vrtu v Podhájskej sa radí k treťohornému moru a je to doslova slovenský unikát. Kúpalisko je nielenže dokonalým dovolenkovým alebo víkendovým rezortom pre oddych celej rodiny, ale taktiež kvalitný doliečovací proces po zlomeninách, problémoch dýchacích ciest a mnohých iných.

More by malo byť aspoň raz za dva roky povinnou jazdou pre všetkých, nielen pre alergikov. A tento slovenský výsek Mŕtveho mora, so stálou ročnou teplotou, je zážitkový. Pri ústí dosahuje až 80° C a vrt bol zrealizovaný už začiatkom sedemdesiatych rokov.

Plaza Beach Rezort (Prešov)

Toto slané kúpalisko má svoj  príbeh. Nachádza sa v blízkosti Solivaru, čo je nielen v Prešove, ale na celom východnom Slovensku, preslávené a historicky veľmi významné soľné ložisko. Preto bolo v tejto šarišskej tepne pridať soľ do bazéna s vodou v podstate normálne. Osviežujúce minerálne kúpanie, piesok, miernou exotikou dýchajúce exteriéry, to je potešenie, ktoré ponúka širokej aj úzkej verejnosti prešovský Plaza Beach Rezort.

Máš tu všetko, čo potrebuješ. Slnečník, drinky, atmosféru a super ľudí. A si v meste, čiže z kupka rovno na nákupy. Tak vlasy vyschnú najrýchlejšie. A s prídavkom slanej vody majú aj extra textúru.

 

Miraj Rezort (Lučenec)

V Opatovej, ktorá sa nachádza pri Lučenci, nájdeš more, aj palmy, aj piesok. Hotel s obrovskými vonkajšími priestormi sa ti však odhalí až po vstupe do areálu. Z cesty pôsobí tento mramorový komplex síce honosne, no doslova atmosféru Egyptského rezortu ukrýva až vo vnútri. A to by si teda nepovedal.

Nie nadarmo si hovoria aj „tropical paradise“. Teplota vody je 27° C, v poplatku za kúpaliskový vstup máš zahrnutý komplexný balík so slnečníkom, ležadlom a parkovaním. Vodný svet, tobogány a tenisový kurt je už len taká príjemná čerešnička na torte. Exotika na juhu Slovenska ako vyšitá. A ešte dobré jedlo ako bonus.

Aqua Relax Lívia (Brezno)

Kúpalisko otvorili len nedávno. Nachádza sa v blízkosti Hrona a v areáli si môžeš uloviť pstruha. Morská voda sa v bazéne vyskytla vďaka pridanej morskej soli, čím je hygiena vo veľkej miere vyriešená. Žiadne chemické prídavky, len čistá príroda. Okrem toho sa kúpeš v krásnom nízkotratranskom prostredí. Lesy, rieka a chalupa. Veľmi príjemné. Aj v lete, aj v zime.

View this post on Instagram

#Cleaning #ubytovanielivia #AQUARELAXLIVIA #pool

A post shared by Lívia Pepichova (@ubytovanielivia) on

 

Kúpalisko Kežmarok

Od konca júna si môžu aj Kežmarčania užívať slanú vodu. A pritom mať výhľady na Belianske Tatry. Je síce otvorené len počas leta, ale nikdy nie je na škodu okúpať sa v pseudomori v Tatrách. Teplota vody je 28° C, prostredie príjemné a na skok do hôr. Ak si teda po celodennej túre alebo cyklistike nechceš schladiť telo a nohy v jednom z tatranských plies, vodopádov alebo jazierok, kúpalisko je na to ideálne. Hygiena v podaní pridanej soli je stále osviežujúcou informáciou. Zdravý a moderný spôsob, ako predísť alergiám z chlórom upravených vôd.

View this post on Instagram

#kupaliskoKezmarok #kezmarok #pohodicka

A post shared by Marek Hosa (@marek.hosa) on

Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk, fyzickageografia.sk, aquaparknovolandia.sk, podhajska.biz, energy-podhajska.sk, mirajresort.sk, livka.sk, kezmarok.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá