Na Slovensku máme nové špičkové neurocentrum za viac ako 3 milióny eur

  • Neurocentrum pre detských pacientov sa otvorí v apríli
  • Nachádzať na bude na bratislavských Kramároch
  • Ministerstvo zdravotníctva ho podporilo sumou 3.300.000 eur
Unsplash
  • Neurocentrum pre detských pacientov sa otvorí v apríli
  • Nachádzať na bude na bratislavských Kramároch
  • Ministerstvo zdravotníctva ho podporilo sumou 3.300.000 eur

Od apríla začne na Slovensku fungovať nové neurocentrum, ktoré by malo patriť medzi tie najlepšie vybavené na svete. V pondelok ho na tlačovej konferencii otvorili ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, generálny riaditeľ Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Ladislav Kužela a ďalší odborníci.

Štát do centra investoval sumu 3.300.000 eur  a liečiť sa v ňom budú detskí pacienti s nádorovými ochoreniami, úrazmi a ochoreniami centrálnej nervovej sústavy. Na diagnostiku centrum používa najmodernejšie prístroje a technológie.

„Prístrojové vybavenie nového pracoviska patrí medzi najlepšie na svete,“ povedal pre portál Teraz.sk neurochirurg Róbert Chrenko.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Otvorenie Neurocentra (TASR)

Práve Chrenko je špičkový odborník, ktorého centrum prilákalo zo zahraničia naspäť na Slovensko. Predtým pôsobil vo svojej špecializácii v Rakúsku. Neurocentrum chce okrem bežnej starostlivosti o pacientov, neskôr aj operovať rázštepy miechy ešte počas vnútromaternicového vývoja plodu, čo dvojnásobne zvyšuje šancu na to, že dieťa bude normálne chodiť.

Medzi najmodernejšie vybavenie centra patrí napríklad prvý mobilný počítačový tomograf (CT) na Slovensku, špičkový endoskop či robotické operačné zariadenie. „Špičkové prístrojové vybavenie je základom pre bezpečné a šetrné operácie,“ priblížil lekár NÚDCH Bruno Rudinský.

Doteraz sa nádory mozgu a miechy operovali iba v rámci kliniky neurochirurgie pre dospelých, neurocentrum bude teda malou revolúciu v starostlivosti o detských pacientov. Cieľom centra je podľa Rudinského  interdisciplinárny prístup, teda spolupráca neurochirurgov s rádiológmi, neurológmi, ortopédmi, anestéziológmi, onkológmi a inými špecialistami či komplexná starostlivosť, zahŕňajúca diagnostiku, liečbu aj rehabilitáciu.

Zdroj: Teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK