Na Slovensku máme nový druh Influencerov. Využívajú silu sociálnych sietí na šírenie ekologickej osvety. Týchto sa oplatí sledovať

  • Píšu o záchrane planéty, prinášajú ekologické alternatívy ale hlavne inšpirujú k udržateľnejšiemu spôsobu života
  • Silu sociálnych sietí využívajú nie len na svoju sebaprezentáciu, ale aj na šírenie osvety
  • Toto sú slovenskí greenfluenceri, ktorých sa ti na Instagrame naozaj oplatí sledovať
Viktor Vincze
Instagram/zuzstories, Instagram/viktorvincze
  • Píšu o záchrane planéty, prinášajú ekologické alternatívy ale hlavne inšpirujú k udržateľnejšiemu spôsobu života
  • Silu sociálnych sietí využívajú nie len na svoju sebaprezentáciu, ale aj na šírenie osvety
  • Toto sú slovenskí greenfluenceri, ktorých sa ti na Instagrame naozaj oplatí sledovať

Posledné dni sa v slovníkoch ľudí ocitol akýsi nový pojem – greenfluencer. Čo presne toto slovo znamená a kto sa ním môže označovať? Influenceri sa stali súčasťou našich životov už dávnejšie. Časom však akoby toto slovo získalo až pejoratívny význam. Udávajú trendy, ovplyvňujú naše názory či pomáhajú s marketingom najrôznejším značkám. Niekto môže mať tento pojem spojený s konzumom, plytvaním či hraním sa na niečo, čo nie sme, alebo dokonca s vidinou jednoduchého zárobku peňazí. Ľudia za to milujú, ale aj nenávidia.

Dokážeme si však spojiť život influencerov s konceptom udržateľnosti, či ekológie? Presne tento trend sa na práve ozýva Slovenskom a už získal aj svoj názov, a to – greenfluencer. Ide o environmentálne vzdelaných ľudí, často aktivistov, ktorí sú na sociálnych sieťach natoľko aktívni, že dokážu svojou zelenou agendou ovplyvniť aj životy iných.

Myslíš si, že sociálne siete majú silu zachrániť planétu?

Pravdepodobne sa týmto pojmom začal ako prvý označovať moderátor Michal Sabo, ktorý svojím životným štýlom inšpiruje a nabáda ľudí k ,,zelenšiemu“ spôsobu života. Spolu s viacerými aktivistami sa mu tiež podarilo získať dostatočný počet podpisov na petíciu Klíma ťa potrebuje a tým pádom zaviazali vládu Slovenskej republiky k tomu, aby sa otázke ekológie začala venovať. Svojimi aktivitami si získal aj cez sociálne siete mnoho ľudí a dnes už dokonca produkuje aj merch oblečenia Greenfluencer.

Michal Sabo ale rozhodne nie je jediným greenfluencerom, ktorých môžeš na sociálnych sieťach sledovať. Prinášame ti zoznam osvietených Slovákov a Sloveniek, ktorí si uvedomujú silu sociálnych sietí a využívajú ju k tomu aby  ťa inšpirovali a aj ty začal chrániť naši planétu.

Natália Pažická

Natália už od štrnástich rokov pracovala ako modelka, čo u nej prebudilo lásku k móde. Tú neskôr pretransformovala aj na jej štúdium na módnej škole v Amsterdame. Časom odhalila aj temnú stránku módneho priemyslu a informovala o nej aj slovenskú verejnosť videom, kde hovorí o fast fashion. To sa časom stalo virálnym a odštartovalo jej dráhu aktivistky, čomu sa venuje dodnes.

Na svojom Instagrame sa naďalej zaoberá problémom módneho priemyslu, píše o transparentnosti značiek a udržateľnosti. Taktiež sa stala jednou z iniciátoriek petície Klíma ťa potrebuje. Od Natálie sa dozvieš napríklad aj to, koľko peňazí reálne získava šička za tričko, ktoré si kúpiš v bežnom reťazci a aj tiež v akých neľudských podmienkach títo ľudia často pracujú.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený #everyindividualmatters™ (@nataliapazicka),

Michal Sabo

Moderátora a aktivistu Michala Saba sme už označili ako jedného z prvých, ktorému prischla nálepka greenfluencer. Okrem iného ho tiež zvyknú označovať ako ako aktivistu, čomu sa spočiatku sám bránil. Aj keď si ho niektorí vybavujú ako moderátora, na svojich sociálnych sieťach sa tejto téma vo väčšine vyhýba.

Dnes rovnako ako Natália využíva silu Instagramu na šírenie osvety, vďaka čomu sa im podarilo odovzdať najúspešnejšiu online petíciu Klíma ťa potrebuje do Národnej rady Slovenskej republiky. Z jeho Instagramu sa dozvieš, že vo voľnom čase chodí po okolí zbierať smeti, ale aj to, ako prispieť k záchrane tejto planéty.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Michal Sabo (@mxsabo),

Barbara Jagušák

Dcéru manželov Heribanovcov možno poznáš aj pod prezývkou Babsy. Vidieť sme ju mohli moderovať viaceré módne akcie, neskôr sa nám ráno prihovárala ako moderátorka Telerána. Okrem toho svoj Instagram pravidelne zásobuje radami, ako premeniť svoju domácnosť na ekologickejšie miesto.

Milovníčkou módy je aj naďalej, avšak, rovnako ako Natália Pažická, preferuje tú udržateľnú. Hovorí o udržateľných materiáloch v módnom priemysle a z jej Instagramu sa dozvieš napríklad aj to, že oblečenie sa dá vyrobiť aj z odpadu citrusových plodov, koženú kabelku dokáže nahradiť látka z ananásových listov a korene jahôd by sa v budúcnosti dali využiť na výrobu čipky.  

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Barbara Jagusak (Heribanova) (@babsyheriban),

Viktor Vincze

Ďalším moderátorom a zároveň greenfluencerom na našom zozname je tvár Televíznych novín na Markíze – Viktor Vincze. Svoju popularitu nielen na sociálnych sieťach používa rovnako na šírenie osvety medzi Slovákmi. Ekológia a udržateľný spôsob života sú jednou z hlavných tém jeho Instagramu, kde propaguje výmenu auta za MHD, k čomu vytvoril aj dnes už známy hashtag #navinczeho.

Okrem toho svojich followerov nabáda k správnemu separovaniu odpadu, ale aj zmenu stravovacích návykov: ,,Jesť menej mäsa – to je moja najčastejšia odpoveď na otázku, čo najefektívnejšie môžem ja ako jednotlivec urobiť pre planétu,“ píše na svojom instagrame. Pre DenníkN sa ale vyjadril, že napriek jeho snahám, stále majú príspevky týkajúce sa jeho osobného života asi 5-násobne väčší dosah oproti ekologickým témam.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Viktor Vincze (@viktorvincze),

Zuz

Blogerka Zuz možno nie je v spoločnosti taká známa ako ostatné osobnosti, zato udržateľnosťou žije celý jej Instagram. Blogovaniu sa začala venovať v roku 2010, ešte ako študentka na vysokej škole v Prahe. Dnes je matkou malého Eliáša, ktorému dokonca vlastnoručne vyrába aj textilné hračky.

Jej Instagram ťa nakopne pozitívnou energiou vychádzajúcou z jej príspevkov, inšpiruje ťa k snahám o zero waste štýl života, ktorý zahŕňa elimináciu nakupovania nových vecí, či dokonca domáce prírodné farbenie látok. Ak ti nestačia jej rady, ktoré nájdeš na Instagrame, určite naštív aj jej blog.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ZUZ (@zuzstories),

Zdroje: Zuzstories, Instagram/zuzstories, Instagram/nataliapazicka, Dennik N, Instagram/viktorvincze, Instagram/mxsabo, Instagram/babsyheriban

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK