Aj Slovensko má svoj Bermudský trojuholník. V Tribečských lesoch miznú ľudia bez stopy už desiatky rokov

  • "Bermudský trojuholník" má aj Slovensko
  • Nájdete ho v lesoch pohoria Tribeč
  • Zmiznutia medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym sú skutočnou realitou posledného storočia
jkhwq
Pexels, Google Earth
  • "Bermudský trojuholník" má aj Slovensko
  • Nájdete ho v lesoch pohoria Tribeč
  • Zmiznutia medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym sú skutočnou realitou posledného storočia

Bermudský trojuholník medzi Portorikom, Bermudami a Floridou je miesto opradené mnohými príbehmi. Kým o tom Bermudskom existuje niekoľko teórií vysvetľujúcich zmiznutia, o tom Tribečskom žiadna.

Názov Tribečský trojuholník síce vznikol ako napodobenina toho atlantického, no zmiznutia medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym sú skutočnou realitou posledného storočia. V Tribečských lesoch miznú ľudia bez stopy a ostávajú po nich len príbehy. Tak si to aspoň všetci pamätáme.

Reálne aj vymyslené zmiznutia

O zmiznutiach v pohorí vznikol aj román a neskôr film Trhlina, od spisovateľa Jozefa Kariku. Do oblasti aj dnes prichádzajú nocovať turisti, aby na vlastnej koži zažili mysterióznu atmosféru Tribeča. Po vydaní knihy a filmu sa však ukázalo, že mnohé z údajných zmiznutí nie sú skutočné, respektíve o nich nie sú žiadne dôkazy ani záznamy.

Novinár časopisu Svet namodro (dnes už nevychádza) Ľubomír Sedláčik však zverejnil článok, podľa ktorého sú zmiznutia opísané v článku, z ktorého čerpal aj autor knihy Trhlina, kompletne vymyslené. Zverejnil aj komunikáciu s autorom, ktorý si hovorí Howadoor a ten bez okolkov priznal, že si zmiznutia vymyslel.

Na druhej strane, novodobé prípady zmiznutí v Tribeči naznačujú, že v oblasti sa skutočne deje niečo veľmi zvláštne. V roku 2017 tu zmizol 25-ročný muž menom Marek. Keď sa našiel, bol v zlom stave. „Boli vykonané previerky na miestach možného výskytu. V pondelok 14. augusta 2017 bol nájdený pri potoku v obci Skýcov. Nakoľko bol dezorientovaný a nekomunikoval, bol vo vážnom stave prevezený do nemocnice, kde sa podrobil operačnému zákroku,“ informovala Polícia SR. Marek napokon zraneniam podľahol.

UBLÍŽIL NIEKTO MAREKOVI, KTORÝ BOL NEZVESTNÝ?Polícia žiada o pomoc pri poskytnutí informácii k nezvestnosti 25-ročného…

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Freitag, 18. August 2017

Okrem prípadu zmiznutého a objaveného 25-ročného mareka je tu ešte jedno zmiznutie. V roku 2012 zmizol v oblasti skúsený hubár Jaroslav Buránsky z obce Žirany. Jeho ani jeho telo sa dodnes nepodarilo nájsť.

Ako uvádza agentúra TASR, viacero turistov a hubárov zažilo na Tribeči podivné veci. Pohorie je pomerne nízke a už pri pohľade na mapu je jasné, že sa tu nedá veľmi stratiť. Niektorí ľudia to však dokázali a nevedia si to vysvetliť. Cesta nebola tam, kde mala byť, z lesa sa vynorili úplne inde, kde mali.

Prvý prípad zmiznutia

Pripomeňme si teda najznámejšie zmiznutia, ktoré aj napriek chýbajúcim dôkazom stále žijú ako legenda.

Prvý kontroverzný prípad zmiznutia v Tribečských lesoch pochádza z roku 1929. Truhlicu záhad vtedy otvoril istý pán Samsály, miestny lesník, ktorý Tribeč poznal ako svoje vlastné topánky. Z rannej novembrovej obchádzky lesom sa však do svojej chaty už nikdy nevrátil. O lesníkovi už nikdy nikto nepočul a ani trojmesačné pátranie nepomohlo záhadu vyriešiť.

Vo vtedajších nitrianskych novinách sa objavila len krátka správa o podivnom zmiznutí lesníka, dnes však o tomto prípade nevie nikto nič a informácie o ňom nenájdeš ani v kronike obci Veľké Uherce, odkiaľ lesník pochádzal.

Foto: pexels.com (ilustračné)

Zmiznuté dievča a robotník

Netrvalo dlho a po tajomnom lesníkovi začali v Tribečských lesoch miznúť ďalší ľudia. Asi rok po jeho zmiznutí, zmizla iba 18-ročná Mária Švajzerová, ktorá si cestu za rodinou z Mankoviec do Zlatna skrátila cez les. Rodina však už dievča nikdy nevidela. Pátranie, do ktorého sa tentokrát zapojili i dobrovoľníci, neviedlo k ničomu. Správa o podivnom zmiznutí sa objavila i v bratislavských novinách.

O štyri roky neskôr prišla ďalšia záhada. Zmiznutie robotníka Jána M., ktorý pracoval v kameňolome neďaleko obce Žirany. Tajomné zmiznutie robotníka nájdete aj na nitrianskej matrike. Jeho bývalá manželka totiž po ôsmich rokoch od Jánovho zmiznutia požiadala úrady, aby ho oficiálne vyhlásili za mŕtveho.

Muž, ktorý sa v lesoch zbláznil

V poradí štvrtý prípad zmiznutia v Tribečských lesoch sa od ostatných odlišuje. Pracovník Baťových závodov vo vtedajších Baťovanoch (dnes Partizánske), Walter Fischer, síce bez stopy zmizol podobne ako ľudia z predchádzajúcich príbehov, no asi o pol roka neskôr ho úplnou náhodou našli živého v lesoch neďaleko Zlatých Moraviec. Walter bol v bezvedomí a s početnými popáleninami prevezený do nemocnice.

Nikdy však záhadu svojho zmiznutia neobjasnil. Stratil totiž pamäť a z podivného zážitku sa už nikdy nespamätal. Zvyšok svojho života prežil v ústave pre duševne chorých v Žiline. Tak to aspoň uvádza kniha Trhlina. Oficiálny záznam však chýba aj tu.

Foto: Google Earth

Žiadne zmiznutia, ale nálezy

Medzi tajomstvá Tribečských lesov nepatria len podivné zmiznutia ľudí. Ďalší prípad z jari 1954 je totiž tentokrát nálezom tela, ktorému dodnes chýba identita i príčina smrti. Incident sa odohral neďaleko obce Oponice.

Telo asi tridsaťročného muža sa nikdy nepodarilo identifikovať a lekári rovnako nepoznali ani príčinu smrti. Úrady nakoniec muža označili za cudzinca zo Západu a celý prípad „zamietli pod koberec“.

O viac ako desať rokov neskôr v roku 1966 zažili tribečské lesy ďalší podivný nález. Tentokrát nešlo o telo, ale o osobné auto s bratislavskou ŠPZ. Polícii sa podarilo zistiť, že auto patrí manželom Belanovyčovcom.

Celému prípadu však znovu chýba príbeh. To, kde a kedy manželia zmizli, sa nikdy nepodarilo objasniť. Manželov sa nepodarilo vypátrať v celom Československu, a to ani po požiadaní verejnosti o pomoc prostredníctvom televíznych obrazoviek.

Foto: pexels.com (ilustračné)

Posledné zmiznutia

Predposledným záhadným prípadom je zmiznutie Antonína Topila. Starý pán žil na okraji obce Skýcov a mnohí ho označovali za „čudáka“. Antonín mal údajne v obľube dlhé prechádzky v prírode a práve jedna z nich sa mu pravdepodobne stala osudnou. Polícia totiž v jeho dome nenašla žiadne známky násilia či vniknutia, ktoré by svedčili o trestnom čine. Napriek tomu o mužovi po zmiznutí v roku 1980 už nikto nepočul a jeho telo sa nikdy nenašlo.

Ďalší záhadný prípad nevysvetleného zmiznutia pochádza z roku 1995. Policajná hliadka vtedy na ceste z obce Skýcov uprostred lesa našla odparkované nezamknuté auto, podľa niektorých zdrojov zlaté BMW. V aute sa nachádzali doklady istého Jána Šalu a hotovosť v rôznych menách, ktorá v prepočte prevyšovala 1 milión vtedajších slovenských korún. Polícia v aute nenašla žiadne dôkazy trestného činu a nepodarilo sa jej záhadu vysvetliť ani počas vyšetrovania. 

Posledný známy prípad zmiznutia v pohorí Tribeč je z roku 2019. 20-ročný Vladimír Švajlen odišiel z domu s tým, že si ide kúpiť cigarety. Jeho telo našli o niekoľko dní neskôr. Okolnosti prípadu nie sú známe.

Netvrdíme, že udalosti, ktoré sa za posledných 100 rokov odohrali v lesoch pohoria Tribeč, zapríčinili nejaké nadprirodzené či temné sily. Frekvencia nevysvetlených zmiznutí a nálezov je však prinajmenšom zaujímavou zhodou náhod, ktoré si už každý z vás môže opriasť takým množstvom tajomna, ako sám uzná za vhodné.

Článok bol pôvodne uverejnený na webe Interez.sk, ktorý je súčasťou Startitup Group.

Zdroje: Magazin.pluska.sk, kpUFO, Howadoor.wz.cz, Aktuality.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech