Na Slovensku máš dnes možnosť vidieť vzácny astronomický úkaz. Opakovať sa bude až v roku 2032

  • Vzácny astronomický úkaz - prechod planéty Merkúr pred slnečným diskom, bude možné pozorovať v pondelok 11. novembra
  • Merkúr je k Slnku najbližšia planéta slnečnej sústavy, a tak sa na oblohe príliš nevzďaľuje od našej dennej hviezdy, čo komplikuje možnosti jeho sledovania aj pre skúsených pozorovateľov
melo
pixabay.com
  • Vzácny astronomický úkaz - prechod planéty Merkúr pred slnečným diskom, bude možné pozorovať v pondelok 11. novembra
  • Merkúr je k Slnku najbližšia planéta slnečnej sústavy, a tak sa na oblohe príliš nevzďaľuje od našej dennej hviezdy, čo komplikuje možnosti jeho sledovania aj pre skúsených pozorovateľov

V prípade jasnej oblohy však v daný deň uvidia túto planétu všetci, ktorí namieria k Slnku ďalekohľady vybavené vhodnými filtrami. TASR o tom informoval predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied (SAV) Rudolf Gális.

„Prechody vnútorných planét Merkúr a Venuša patria k výnimočným astronomickým úkazom. Prechody Merkúra sú častejšie ako Venuše, nastávajú 13- až 14-krát za storočie,“ uviedol Gális. 

Prechod Merkúra popred slnečný disk 11. novembra 2019Po vyše troch rokoch bude možné znova pozorovať prechod planéty…

Gepostet von Slovenská ústredná hvezdáreň am Montag, 4. November 2019

K úkazom dochádza v máji alebo v novembri, pričom novembrové prechody sú dvakrát častejšie. Interval medzi novembrovými prechodmi je sedem, 13 alebo 33 rokov, medzi májovými 13 alebo 33 rokov. Celý priebeh prechodu Merkúra cez disk Slnka 11. novembra bude pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky.

„Pre pozorovateľov na území Slovenska bude viditeľná iba prvá polovica úkazu až do západu Merkúra, a teda aj Slnka,“ priblížil predseda Slovenského zväzu astronómov Tomáš Dobrovodský. 

Hvezdáreň počas zatmenia autor: Dano Tóth

Gepostet von Slovenská ústredná hvezdáreň am Montag, 21. Januar 2019

Planéta Merkúr sa dotkne slnečného okraja o 13:35 hod. a približne o jeden a pol minúty neskôr sa už bude celý kotúčik planéty premietať na slnečný disk. Pozorovanie úkazu ukončí západ Merkúra a Slnka o dva a pol hodiny neskôr (pre stred Slovenska o 16:09 hod.).

Merkúr bude v čase úkazu pomerne blízko najbližšieho bodu svojej dráhy okolo Slnka, a preto bude jeho uhlový priemer len asi desať oblúkových sekúnd, čo predstavuje len 1/186 priemeru slnečného kotúča.

Vyhodnotenie fotosúťaže "Svieťme si na cestu… nie na hviezdy 2018" nájdete na http://suh.sk/organizujeme/sutaze/svieme-si-na-cestunie-na-hviezdy/605-svietme-2018-vyhodnotenie

Gepostet von Slovenská ústredná hvezdáreň am Donnerstag, 15. November 2018

 Z tohto dôvodu Merkúr nebude viditeľný voľným okom. Na jeho pozorovanie bude potrebné použiť ďalekohľad s aspoň desaťnásobným zväčšením a vybavený spoľahlivým filtrom umiestneným pred jeho objektívom, aby nedošlo k poškodeniu zraku pozorovateľa.

„Najbezpečnejším spôsobom pozorovania je však metóda projekcie. V takomto prípade, ak Slnko bude mať priemer 25 centimetrov, Merkúr bude malý čierny kotúčik s priemerom len 1,3 milimetra. V projekcii budeme pozorovať tento úkaz aj pomocou ďalekohľadov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove,“ uviedol generálny riaditeľ tejto inštitúcie Marián Vidovenec.

Dňa 11. novembra v odpoludňajších hodinách nastane nastane zaujímavý úkaz – prechod planéty Merkúr popred Slnko. Z nášho…

Gepostet von Hvezdáreň v Banskej Bystrici am Montag, 4. November 2019

Verejné pozorovania prechodu Merkúra popred slnečný disk sa budú organizovať aj v ďalších hvezdárňach naprieč Slovenskom. 

Nasledujúci prechod Merkúra cez disk Slnka nastane až 13. novembra 2032 a ďalší 7. novembra 2039. Najbližší májový prechod nastane až 7. mája 2049. Viac informácií o tomto úkaze možno nájsť na stránke Slovenského zväzu astronómov alebo na stránke Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove.

Prvé pozorovanie prechodu Merkúra popred slnečný disk, ktorý nastal 7. novembra 1631, publikovali Pierre Gassendi a Martinus Hortensius. Prekvapila ich malá uhlová veľkosť Merkúra, no ich pozorovania značne prispeli k spresneniu jeho dráhy okolo Slnka.

zdroj: TASR, suh.sk, szaa.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech