Na Slovensku môže byť práca v budúcnosti nepovinná. Ľudia by dostávali univerzálny príjem a získali by čas na seba

  • Predstav si, že už nebudeš musieť pracovať, aby si si zarobil na živobytie
  • Pribúda faktorov, ktoré robia z tejto utópie čoraz realistickejšiu víziu, o ktorej diskutujú experti po celom svete
žena, humanoid, AI
reddit/r/midjourney
  • Predstav si, že už nebudeš musieť pracovať, aby si si zarobil na živobytie
  • Pribúda faktorov, ktoré robia z tejto utópie čoraz realistickejšiu víziu, o ktorej diskutujú experti po celom svete

Filip Dřímalka je odborník na digitálnu transformáciu a popredný odborník na technologické trendy a ich zavádzanie do firiem.

Tvrdí, že umelá inteligencia (z)mení našu prácu na nepoznanie.

„Verili sme, že umelá inteligencia nahradí iba rutinnú a zle platenú prácu. Omyl. Nové generácie AI vedia písať, programovať, maľovať alebo radiť na nerozoznanie od ľudí. Nemusíte sa však kvôli tomu hneď obávať o svoju budúcnosť – naopak to môžete využiť vo svoj prospech,“ hovorí.

Aj vo svojej knihe Budúcnosť (ne)práce, píše o tom, že nové inteligentné nástroje nám už umožňujú nadizajnovať si život podľa svojho, a to aj bez hromady peňazí alebo pokročilých IT schopností.

„Stačí vám štipka odvahy a predstavivosti, ako AI využiť na správne veci. Napríklad na to, aby ste zmenili svoju prácu na neprácu. Teda aby ste robili hlavne to, čo vás baví a ani vám nepripadá ako práca. A zbytok nechali na šikovných technológiách.“

Ak sa naučíme AI implementovať do našich každodenných životov, budeme na dobrej ceste k tomu, aby práca na Slovensku mohla byť v budúcnosti nepovinná, a to z niekoľkých dôvodov.

Jedným z nich je masívny pokrok v technológii a automatizácii, ktorý by mohol viesť k zníženiu potreby ľudskej práce. Robotizácia zabezpečí prevzatie mnohých úloh, čo by znamenalo, že ľudia by už nemuseli pracovať tak tvrdo a dlho, aby udržiavali živú ekonomiku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá