Na Slovensku operuje jedna z najnebezpečnejších siekt na svete. Natiahla ruky až k vrcholovým politikom

  • Líder kultu sám seba považoval za mesiáša
  • Ján Figeľ pre Startitup prezradil, prečo navštívil ich konferenciu
  • Blízko k nim mali viacerí top politici
Reverend Moon, členovia sekty a Michal Kováč
Ilustračné foto, TASR/AP, TASR/Vladimír Benko
  • Líder kultu sám seba považoval za mesiáša
  • Ján Figeľ pre Startitup prezradil, prečo navštívil ich konferenciu
  • Blízko k nim mali viacerí top politici

Moonova sekta, Cirkev zjednotenia či Federácia rodín za svetový mier a zjednotenie. Sekta je známa pod rôznymi menami a navyše sa považuje za jednu z najnebezpečnejších na svete. Pod názvom Moonova sekta pôsobí približne v 100 krajinách sveta vrátane Slovenska.

Zakladateľ sa považoval za mesiáša

Neslávne ju zviditeľnili najmä hromadné sobáše na štadiónoch, kontroverzie ohľadom údajného odovzdávania veľkých finančných darov členov cirkvi či najnovšie záhadné súvislosti s atentátom na japonského expremiéra Šinzóa Abeho.

Stúpenci učenia reverenda Moona sú taktiež známi pyramídovou štruktúrou svojho hnutia (hierarchizácia vedenia, moci a výsad), veľmi striktným pohľadom na ľudskú sexualitu a tým, že sa im z času na čas podarí dostať sa na „dosah rúk“ top politikov.

Sun Myung Moon
zdroj: Reprofoto: Twitter/Mustafa Güldağı

Písal sa dátum 6. 1. 1920, keď v Kwangju Sangsa Ru v dnešnej severnej Kórei na svet prišiel vodca a samozvaný mesiáš hnutia San Myung Moon. Podľa vlastných slov pri narodení plakal tak intenzívne, že jeho slzy premočili podlahu a tiekli do prízemia. Mal takto oplakávať ľudstvo a tešiť „Božie srdce“.

Ako šestnásťročný údajne zažil spirituálny zážitok, po ktorom založil Cirkev zjednotenia. Na Veľkú noc mal vtedy na úpätí jednej kórejskej hory stretnúť Mohameda, Budhu a Ježiša. Práve Ježiš mu mal odhaliť tajomstvo, že je vyvolený na dokončenie spásy ľudstva, ktoré on nestihol, pretože ho ukrižovali. 

Moon neskôr napísal knihu Boží princíp, ktorá sa stala základom jeho učenia. Seba a svoju manželku pritom prehlásil za rodičov ľudstva. Moonovo učenie sa oproti iným cirkvám vymyká použitím špecifického politického elementu vo svojej náuke.

„Moonov život poznamenal zápas s komunizmom v Kórei. Komunisti ho prenasledovali, svojho času sedel aj vo väzení a viackrát bol dokonca v ohrození života,“ hovorí pre Startitup religionista Zdeněk Vojtíšek.

Podľa odborníka sa pojem demokracia u Moona miestami až stotožňoval s Božím kráľovstvom. Komunizmus zase pokladal za „ríšu zla“.

Moonovo spasiteľské presvedčenie a zvláštny náukový mix môže znieť bizarne, avšak cirkev tohto ambiciózneho muža si postupne získavala množstvo priaznivcov a expandovala z Kórey do celého sveta. Výnimkou nie je ani Slovensko.

Pôsobia aj na Slovensku, ich megalomanské stretnutie navštívil aj exprezident 

Moonova sekta po revolúcii v roku 1989 na Slovensku pôsobila v Bratislave, Košiciach, Nitre, Martine či Banskej Bystrici. Ich konferencie v roku 2006 sa dokonca zúčastnil aj nebohý exprezident Michal Kováč. Veľkolepá udalosť kontroverznej cirkvi sa odohrala v budove opery SND a Kováč od moonistov získal aj diplom.

„Dostal som pozvanie od pobočky, ktorá existuje na Slovensku. Prezidentom tejto pobočky je Robert Harenčár. Mňa nezaujíma náboženský obsah tohto združenia, zaujíma ma medzinárodný a medzináboženský dialóg,“ vyjadril sa k svojej účasti bývalý prezident v dobovej reportáži TV Markíza.

Jánovi vybrali manželku, s ktorou si nerozumel, hnutie ho doviedlo na psychiatriu

Pod fasádou vznešených ideálov sa však u moonistov ukrývali bizarné sektárske úkony, manipulácia a strach. O svoj nevšedný príbeh sa pred pár rokmi podelil Ján, ktorý sa k sekte pridal v deväťdesiatych rokoch.

Muž nemal zrovna ľahký život. Keď mal jedenásť rokov, jeho otec sa obesil, Ján neskôr trpel depresiou a pocitmi vlastnej zbytočnosti. Ako študent vysokej školy sa prisťahoval do Bratislavy, kde sa mu nedarilo zapadnúť medzi vrstovníkov. Presne v tých časoch sa zoznámil s moonistami, ku ktorým sa pridal.

„Keď tam človek príde, naučia vás obnovovať ľudstvo. To sa robí tak, že pre nich začnete zarábať. Volajú to fundraising – obnova padlého stvorenstva. A potom ste neustále nabádaní hľadať nových ľudí pre mesiáša, čo je zase witnessing – obnova padlého človeka,“ prezradil pre Denník N.

Pre sektu, podobne ako ďalší ľudia, predával obrázky či rôzne predmety, chodili od domu k domu. Práca mu v tých časoch vedela vyniesť aj 10 000 korún denne, čo rozhodne nebol malý peniaz. 

„Pre Hnutie zjednotenia to bol v tom čase hlavný zdroj príjmu, ktorý nikdy verejne nepriznali. Nesmeli sa z toho platiť dane, lebo tie peniaze po obetovaní na oltári už patrili ich Bohu,“ vysvetľoval denníku.

Fungovanie v cirkvi ho úplne pohltilo, prerušil školu a stal sa tzv. misionárom hnutia na východnom Slovensku. V tomto období mu cirkev pridelila manželku. Tú mu sekta vybrala na základe jeho fotografie a základných informácií. Hnutie ho spojilo do páru s istou Češkou. Tá mala podľa Jána rodičov alkoholikov a svoje životné traumy prenášala do ich vzťahu.

Moonisti
zdroj: Ilustračné foto: TASR/AP

„Cirkev zjednotenia patrí k veľkej skupine kórejských nových náboženských hnutí. Majú kresťanské pozadie, avšak ich praktiky a náuka sú oproti kresťanstvu značne neortodoxné. Na verejnosti sú známi najmä vďaka hromadným svadbám,“ vysvetľuje Vojtíšek.

Jánovi sa postupne vrátili depresie, ktorými trpel. Všetko nakoniec vyvrcholilo jeho hospitalizáciou na psychiatrii. Vtedy od moonistov prvýkrát odišiel. Mladý muž sa potom snažil zaradiť do spoločnosti, avšak príliš úspešný nebol, a tak sa k sekte vrátil.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: TV Markíza, Denník N, OZ Integra, SME, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo vnútra SR, Facebook/Federácia rodín, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá