Ekonomickí migranti
TASR/ AP/ Csaba Krizsan
Vietnamská reštaurácia. Vietnamci
TASR/ AP/ Csaba Krizsan

Slovensko je už teraz krajinou migrantov. Pracujú ako lekári a robotníci, bez nich by sme boli v poriadnych problémoch

  • Nebyť ich, výroba by sa spomalila či zastavila
  • Alebo by ťa niektorých miestach nemal kto liečiť
  • Odkiaľ je tu najviac ekonomických migrantov?
  • Nebyť ich, výroba by sa spomalila či zastavila
  • Alebo by ťa niektorých miestach nemal kto liečiť
  • Odkiaľ je tu najviac ekonomických migrantov?

Dievča za barom je Slovenka, druhá Bulharka a tretia až z Brazílie. Taxikára nám robí akýsi Arab. V potravinách obslúži Poliak – „Dzień dobry.“ A na klinike ošetruje Filipínec. Úplne bežná súčasť každého dňa trebárs v takom Londýne, ale aj v iných mestách a krajinách západnej Európy.

Alebo stačí sa ísť pozrieť k našim susedom do Viedne či do Álp. Keď sme tam večer dostali pozvanie na párty, kde sa zišli najmä kuchári, čašníci, upratovačky a personál z miestnych hotelov, mohli to rovno premenovať na slovensko-maďarskú párty, ktorú ešte dopĺňala hŕstka Rumunov či iných zahraničných zamestnancov.

Alebo čo také Brno či Praha s desiatkami tisíc pracujúcich Slovákov?

Čo by tam bez nás či bez tých prisťahovalcov robili? Kto by to tam robil?“ možno si si už sám položil alebo niekde aspoň počul túto opodstatnenú otázku.

zdroj: Unsplash/ Kyryll Ushakov

No podobné časy, kedy firmy i podnikatelia potrebujú a naberajú cudzincov, lebo to nemá kto robiť, už nejaký čas trvajú aj na samotnom Slovensku. Pracujú ich tu desiatky tisíc a keby tu neboli, mnohí by u nás nemohli naplno vyrábať alebo možno vôbec prežiť, a niekde by ťa ani nemal kto ošetriť.

Aj u nás je už teda pomerne bežné, že ti jedlo pripraví napríklad Aziat, následne ťa v taxíku odvezie chlap z Ukrajiny a večer, keď si pôjdeš dať pivko so svojim novým, balkánskym kolegom, vás príde obslúžiť chlapík z Palestíny – skutočný priebeh dnešného dňa.

Odkiaľ je tu najviac ekonomických migrantov

Ľudí zo zahraničia, ktorí sem prišli pracovať, môžeme rozdeliť na tých z krajín Európskej únie a na tých, ktorí ku nám prišli spoza jej hraníc – z takzvaných tretích krajín, ako sa tomu hovorí.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: HN
'

Najnovšie