Na snímke je chrám na Bali.
Na snímke je chrám na Bali.
Emily Parker, Unsplash/marques

Na Slovensku predali dom a radšej odišli žiť do Indonézie. Išlo im tu aj o život

  • Emília a Peter Parkerovci sa rozhodli odísť zo Slovenska za naše hranice
  • Teraz si užívajú spokojný život na tropickom ostrove
  • Emília a Peter Parkerovci sa rozhodli odísť zo Slovenska za naše hranice
  • Teraz si užívajú spokojný život na tropickom ostrove

Emília Parker je 46-ročná Slovenka mama troch detí a tiež partnerka takmer o jednu generáciu mladšieho muža Petra. Stala sa profesionálnou inštruktorkou power jogy a tvrdí, že sa aj napriek jej veku cíti, ako keby mala ešte len pred tridsiatkou. Aj preto si stále plní sny, o čom svedčí aj fakt, že sa s Petrom presťahovali do Indonézie, konkrétne na exotický ostrov Bali.

  • Prečo sa mladá rodina vzdala pohodlného života na Slovensku?
  • Kvôli čomu si vybrali Bali a prečo to nie je vhodná destinácia úplne pre každého?
  • Kedy si mysleli, že na ostrove možno prídu aj o život?
  • Aké sú tu mesačné náklady na život?

Čo vás prilákalo práve na Bali? Kde ste predtým žili? 

Bali bolo našou vysnívanou krajinou a verím, že aj mnohých z vás. Je len málo krajín, kde nájdete takú rozmanitú a krásnu prírodu. Pláže s bielym a čiernym pieskom, oceán s podmorským svetom, vodopády, ryžové políčka, palmové lesy, banánovníky, sopky, k tomu nezvyčajná kultúra, jedlo a vždy usmievaví obyvatelia robia z tohto ostrova jedinečné miesto na Zemi.

Tento „ostrov Bohov“, ako ho mnohí nazývajú, nás lákal už pár rokov dozadu. Túžili sme sa tam pozrieť, spoznať tamojších ľudí, ich kultúru, jogu. No tak, ako som už spomenula v poslednom článku na mojom blogu emilyjacobparker.sk, strach a obavy o naše dieťa náš sen načas potlačili do úzadia.

Pritom deti to znášajú často lepšie ako my dospelí. Cestovanie, spoznávanie nového prostredia a ľudí sú veľmi prospešnými podnetmi pre ich rozvoj. No všetko je tak, ako má byť, a asi to malo svoj dôvod, prečo sme sa dostali na Bali až o pár rokov neskôr.

Predtým sme bývali v novopostavenom dome, v malej dedinke na juhu Slovenska. Stále nás to však ťahalo naspäť do Bratislavy, kde sa Kubík narodil a kde sme predtým žili. Keď sa tam presťahovala aj dcéra Nina, bolo rozhodnuté. Predali sme dom a vrátili sa naspäť do hlavného mesta. Ani vo sne by nám nenapadlo, že o pár mesiacov budeme na Bali.

Čo vás na Bali najviac prekvapilo? Bolo aj niečo, čo sa vám tu vyslovene nepáčilo a museli ste si na to zvyknúť?

Najviac asi zemetrasenie. Bolo to nedávno 22. augusta 2022. Sedeli sme na terase a odrazu sa začala triasť podlaha a múry. Najskôr sme si mysleli, že po ceste idú nejaké ťažké autá, no potom nám to došlo. Oficiálne zdroje uviedli, že bolo s magnitúdou 5,5. Našťastie sa nikomu nič nestalo, len na niektorých starších domoch popraskali múry.

Prekvapujú nás aj niektoré miesta, ktoré sú v skutočnosti ešte krajšie ako na fotografiách. Vodopády a západy slnka sa nedajú slovami opísať. Milo nás prekvapili aj vždy usmiati miestni, ich smiech je nákazlivý.

Prekvapila nás aj doprava. Vedeli sme, že na ostrove je najviac používaným dopravným prostriedkom skúter, no netušili sme, že tu bude toľko áut, na ktoré nie je väčšina ciest na ostrove stavaná. Už sme si zvykli, keď stojíme so skútrom v kolóne, že sa nohami dotýkame susediaceho auta. U nás by už ľudia híkali, tu sa na vás usmejú a ide sa ďalej.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá