Na Slovensku pribudne nový štátny sviatok. Deň, na ktorý sa už takmer zabudlo

  • Nový štátny sviatok nebude dňom pracovného pokoja ako iné sviatky, budeme teda musieť chodiť do práce
  • Za prácu vo sviatok však zamestnanci dostávajú príplatok
1_16052018_vystava_100_rokov_1_csr_dobove_archivne_dokumenty524467
TASR/Pavol Zachar
  • Nový štátny sviatok nebude dňom pracovného pokoja ako iné sviatky, budeme teda musieť chodiť do práce
  • Za prácu vo sviatok však zamestnanci dostávajú príplatok

Zoznam pamätných dní a štátnych sviatkov sa upraví. Rozšíri sa o štyri pamätné dni, medzi nimi napríklad 24. jún ako Deň pamiatky obetí komunistického režimu.

Štátnym sviatkom sa stane doterajší pamätný deň 28. október ako Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu, nebude však dňom pracovného pokoja. Na voľno teda môžeš zabudnúť. Ak však pôjdeš v tento deň do práce, patrí ti odmena za prácu cez sviatok. 28. október majú ako sviatok Česi, Slovensko sa tomu doteraz vyhýbalo. Ide o kus slovenskej histórie, na ktorý sa dnes už takmer zabudlo.

Blahov návrh na pamätný deň neuspel

Tridsiaty september si na Slovensku nebudeme pripomínať ako Deň mníchovskej zrady. Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok odmietlo novelu zákona o štátnych sviatkoch z dielne poslancov opozičného Smeru-SD Roberta Fica, Ľuboša Blahu a Ladislava Kamenického.

Kotlebovcov vykázali z rokovania parlamentu. Odmietli ukázať potvrdenia o testoch na koronavírus

Poslanci návrhom podľa vlastných slov reagovali na stretnutie predstaviteľov Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, na konferencii 29. až 30. septembra 1938, bez účasti Československa, rozhodli, že muselo odovzdať časť svojho územia, pristúpiť k ponižujúcim podmienkam a bolo vystavené likvidácii nacistickým režimom v Nemecku, ku ktorej došlo rozdelením Československa.

Žiadne historické dokumenty ani postoje českých a slovenských politikov z toho obdobia nepopierajú fakt, že správanie spojencov bolo v širokej politickej a spoločenskej dohode vnímané ako veľká zrada,“ napísali predkladatelia v dôvodovej správe.

Slováci v zahraničí dostanú pamätný deň

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili dve novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z dielne OĽANO a ďalšiu z dielne všetkých koaličných klubov.

Si za to aby bolo cez štátny sviatok voľno?

Deň pamiatky obetí komunistického režimu má pripomínať 24. jún 1954, keď na súde v Trenčíne počas procesu so Silvestrom Krčmérym zazneli jeho slová: „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu!“. Silvester Krčméry si podľa poslancov OĽANO zaslúži, aby sa stal symbolom boja za slobodu v novovekej slovenskej histórii. „Išiel neochvejne za svojím presvedčením a dokázal, že vnútorne silný jednotlivec dokáže podkopať stabilitu zdanlivo pevného totalistického režimu,“ uviedli.

Doterajší Deň zahraničných Slovákov sa premenuje na Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Má sa tak zosúladiť názov pamätného dňa venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí s formuláciou uvedenou v Ústave SR a v zákone o Slovákoch žijúcich v zahraničí.

Ďalšie pamätné dni

Dátum 12. október si budeme pripomínať ako Deň samizdatu. Má ísť o prejav úcty k odvahe a hrdinstvu tých, ktorí v akomkoľvek období neslobody, najmä v rokoch 1948 až 1989 počas komunizmu, riskovali perzekúciu zo strany štátnej moci, alebo ňou priamo trpeli, a to len z dôvodu realizácie svojich základných ľudských práv a slobôd.

Kotlebovcov vykázali z rokovania parlamentu. Odmietli ukázať potvrdenia o testoch na koronavírus

Do zoznamu pamätných dní pribudne aj 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991 a 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968. „Týmito dvomi dňami je vymedzených 23 rokov okupácie Česko-Slovenska,“ vysvetlili predkladatelia.

Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu 28. októbra sa opäť zaradí k štátnym sviatkom. Nebude však dňom pracovného pokoja. Zoznam piatich štátnych sviatkov na Slovensku sa tak rozšíri o šiesty. Navrhovatelia argumentovali tým, že vznik samostatného česko-slovenského štátu patrí k jedným z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska. Pripomenuli, že počas trvania česko-slovenského štátu bol tento deň štátnym sviatkom, no po vzniku samostatného Slovenska sa nedostal ani do zoznamu pamätných dní. Zaradili ho tam až v roku 1999.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá