Na Slovensku ročne zarobíš aj 50-tisíc eur: Tieto pracovné pozície ťa presvedčia, aby si dokončil vysokú

  • Sú povolania, v ktorých zarobíš nadpriemerný plat
  • Potrebuješ však zručnosti a možno aj dlhé roky štúdia
Ilustračný obrázok Unsplash/Ruthson Zimmerman, Jonathan Borba
  • Sú povolania, v ktorých zarobíš nadpriemerný plat
  • Potrebuješ však zručnosti a možno aj dlhé roky štúdia

Mať prácu bez stresu a s dobrým platom je snom mnohých z nás. Ak sa však pýtaš, či takéto povolanie vôbec existuje, máme pre teba skvelé správy. Je ich dokonca viac.

Kľúčom k nájdeniu vysnívanej práce môže byť v niektorých prípadoch skúšanie rôznych pracovných pozícií, až kým človek nenarazí na „tú pravú“. Možno svoju vysnívanú pracovnú pozíciu objavíš práve v tomto článku.

Na jej získanie budeš potrebovať poriadne odhodlanie a priprav sa na dlhé roky štúdia, ktoré však budú stáť za to. Ktoré zamestnania v svetovom meradle zarobia človeku priemerne aj 100-tisíc eur ročne?

Štatista

Prvým, nie príliš stresujúcim, no veľmi dobre zarábajúcim pracovníkom, je štatista. Budeš zbierať dáta z rôznych oblastí a následne ich môžeš rôznymi metódami skúmať či porovnávať. Kľúčová schopnosť potrebná pri výkone tejto práce je logické uvažovanie.

Tvojou hlavnou pracovnou náplňou bude okrem zberu údajov aj ich vyhodnocovanie. Okrem toho budeš vytvárať návrhy komplexných riešení na problémy, ktoré zo štatistík vyplývajú. Zároveň je, samozrejme, potrebné aj vzdelanie v tomto matematickom odbore.

Tvojimi klientmi môžu byť okrem firiem a startupov aj akademické inštitúcie či vládne agentúry. Za túto prácu dostaneš podľa Coursera v závislosti od tvojich skúseností priemerne 80 až 100-tisíc eur ročne. Na Slovensku je podľa údajov z portálu Platy.sk priemerný plat štatistika 1 000 – 2 500 eur mesačne.

Štatistiku je možné študovať ako samostatný odbor na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na UK v Bratislave, na EUBA na Fakulte hospodárskej informatiky či v Nitre na Fakulte prírodných vied a informatiky na UKF. Priprav sa, už to bude iba lepšie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Coursera, Ministerstvo zdravotníctva SF, Salary Expert, Platy.sk, Talent.com, Zippia, Kariéra.sk, Indeed, Salary Survey, Career Explorer, Indeed 2, Advanced Sight Center, Simple Programmer, Better Team, Indeed 3, Climb The Ladder, Platy.sk, Platy.sk 2, Platy.sk 3, Platy.sk 4, Môj plat, Profesia

Najnovšie videá

Trendové videá