Na Slovensku sa automobilkám darí. Budú mať Slováci aj viac elektromobilov?

  • Závod Groupe PSA Slovakia v Trnave už v marci vyrobil prvý elektormobil
  • Teraz začne vyrábať aj batérie do ekologických vozidiel
  • Celková investícia koncernu na Slovensku už presiahla miliardu eur
PSA Trnava
PSA Trnava
  • Závod Groupe PSA Slovakia v Trnave už v marci vyrobil prvý elektormobil
  • Teraz začne vyrábať aj batérie do ekologických vozidiel
  • Celková investícia koncernu na Slovensku už presiahla miliardu eur

Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia už štyri mesiace vyrába model novej generácie Peugeot 208. Ako informovala spoločnosť  Groupe PSA Slovakia, prvý elektromobil e-208 vyrobili ešte v marci tohto roku. Do minuloročného decembra sa automobilke podarilo uviesť na trh už celkovo tri milióny vozidiel. Automobilový priemysel ale čelí výzvam v podobe výrazného znižovania emisií CO2, ekonomickej nestability, ale aj nedostatku pracovných síl.

Peugeot sa snaží svoju environmentálnu stopu znížiť práve výrobou hybridných a elektrických áut. Okrem toho agentúra Reuters prednedávnom prišla so správou o tom, že by sa na Slovensku mali začať vyrábať aj batérie do hybridných áut a elektromobilov. Ich producentom bude závod v Trnave a časť výroby sa presunie aj do mesta Vigo v Španielsku. Momentálne kupuje spoločnosť batérie od juhokórejskej firmy LG a čínskeho CATL.

„Prvý vyrobený elektromobil bol 27.marca 2019. Zatiaľ sa vyrábajú vozidlá len pre testovanie a ide len o pár desiatok áut. Žiadne z doteraz vyrobených vozidiel nesmeruje k zákazníkom. K nim sa dostanú v závere roka 2019 a začiatkom roku 2020,“ vyjadril sa hovorca Groupe PSA Slovakia Peter Švec pre Startitup.

Koľko elektromobilov presne sa slovenský závod chystá vyrobiť sa zatiaľ nevie, no už teraz vieme potvrdiť, že sa dostanú aj k slovenským zákazníkom.

zdroj: unsplash.com

PSA Groupe počíta s tým, že dopyt po elektromobiloch sa bude postupne zvyšovať, preto plánuje aj zväčšiť ich produkciu. Peugeot predpokladá, že záujem o klasické motory v ich fabrike v Trémery padne na 1,7 milióna. Minulý rok sa im podarilo predať celkovo 1,8 milióna dieslových áut.

Sériová výroba sa v Trnave začala  v júni 2006 s modelom Peugeot 207. Po ňom pribudol Peugeot 2008, druhý model Citroën C3 Picasso. Celková investícia koncernu na Slovensku už presiahla miliardu eur. V Trnave sa doteraz vyrába v poradí tretí model, Peugeot 208 a od septembra 2016, exkluzívne len na Slovensku, aj štvrtý model – Citroën C3. Aktuálne generuje automobilka okolo 4 500 pracovných postov. Vrátane dodávateľov vytvára tento výrobca áut na Slovensku takmer 20 000 pracovných miest.

zdroj: PSA Trnava TASR

Peugeot však ani zďaleka nie je jediný výrobca, ktorý prišiel na Slovensko s elektromobilmi. Ako uvádza magazín Tesla, na Slovensku sa už od roku 2013 vyrába Volkswagen e-up a v tom istom závode v Bratislave aj model Škoda e-Citigo.

Slovenský závod Volkswagen sa pohráva aj s myšlienkou výroby nového malého elektromobilu. Ten sa mal pôvodne vyrábať v nemeckom meste Emdene, kvôli nákladom sa ale nakoniec firma rozhodla pre slovenskú metropolu. Slovenské vedenie koncernu informáciu zatiaľ nepotvrdilo a pre portál Trend sa vyjadrilo, že momentálne ide iba o špekulácie.

zdroj: Volkswagen Bratislava TASR

Podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu sa u nás za minulý rok vyrobilo najviac vozidiel v histórii. Na tisíc obyvateľov sme vyrobili 198 automobilov, čo je aj najviac na svete. Pre tento rok ZAP odhaduje ďalší nárast produkcie automobilov, a to na 1,15 milióna vozidiel. K výrobcom PSA, Kia Motors a Volkswagen sa vlani pridala aj britská automobilka Jaguar Land Rover, ktorá prišla do Nitry.

Zdroj: PSA – Slovakia, Reuters, Trend, ZAPSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech