Na Slovensku sa dejú čudné veci, toto sme tu nemali 63 rokov. Nový extrém, varujú meteorológovia

  • Január sa nesie v znamení mierneho počasia
  • Láme staré slovenské rekordy
  • Niektoré oblasti sú už mesiac bez mrazu
počasie mráz
Ilustračná fotografia, TASR/Ján Krošlák, Unsplash/CHUTTERSNAP
  • Január sa nesie v znamení mierneho počasia
  • Láme staré slovenské rekordy
  • Niektoré oblasti sú už mesiac bez mrazu

V Somotore, Michalovciach a Vysokej nad Uhom nezaznamenali v priebehu januára, 21 dní po sebe, mráz. Týmto je dosiahnutý nový slovenský extrém najdlhšieho januárového bezmrazového obdobia na niektorej klimatologickej stanici aspoň od roku 1961. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

Extrém za extrémom

Situácia je podľa meteorológov veľmi významná aj z celozimného hľadiska. „Spolu s dvoma poslednými dňami roka 2022 nemrzlo v Somotore, Michalovciach a Vysokej nad Uhom priebežne už 23 dní po sebe, čo predstavuje najdlhšie zaregistrované zimné bezmrazové obdobie za posledných najmenej 63 rokov na ktorejkoľvek z našich klimatologických staníc v oblasti mimo západného Slovenska,“ uviedli.

Staničný rekord najdlhšieho januárového obdobia bez mrazu bol v doterajšom priebehu januára dosiahnutý na „značnom počte klimatologických staníc“, poukázal SHMÚ.

Pozoruhodnou bola situácia aj v Hurbanove, na našej najvýznamnejšej klimatologickej stanici, kde 19-dňové bezmrazové obdobie bolo najdlhším v úvodnom mesiaci roka dokonca prinajmenšom od roku 1901, čiže za posledných aspoň 123 rokov,“ skonštatovali meteorológovia.

Stredoslovenský extrém s trvaním 22 dní držia stanice Dudince, Boľkovce a Rimavská Sobota z roku 2020. Východoslovenský rekord patril stanici Košice-mesto v trvaní 22 dní z roku 2014. Na západe a súčasne aj v rámci celého Slovenska sa doposiaľ najdlhšie zimné obdobie bez mrazu vyskytlo na stanici Bratislava-Trnavská v roku 1974 s dĺžkou 36 dní.

Počasie by sa príliš meniť nemalo

Príchod tuhej zimy nenaznačuje ani dnešná predpoveď počasia. Západná časť Slovenska bude už tradične teplá, s teplotami medzi 6 až 12 °C. Pod bodom mrazu sa ledva ocitne tiež sever Slovenska. Tu by mali teploty dosahovať najmenej -1 °C a najviac 5 °C. Okrem toho bude prevažne polooblačno, miestami, najmä na severe a východe, zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, informuje SHMÚ.

hmla
zdroj: TASR/Dano Veselský

Ani zajtrajší deň by nemal priniesť výraznejšiu zmenu počasia. Malo by byť jasno až polojasno, miestami, najmä v noci a dopoludnia, zamračené s nízkou oblačnosťou a hmla. Teploty môže ojedinele klesnúť relatívne hlboko pod bod mrazu, no len v údoliach počas noci.  Denná teplota by sa mohla opäť vyšplhať na, vzhľadom na ročné obdobie, vysokých 10 °C.

Kuriozita z druhej strany Zeme

Kým si my v strednej Európe pochvaľujeme prívetivé počasie, situácia je o pár tisícok kilometrov východne diametrálne odlišná. V severočínskom meste Mo-che zaznamenali v nedeľu mínus 53 stupňov Celzia, čo je najnižšia teplota nameraná v Číne. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry DPA.

Doteraz najnižšia teplota 52,3 stupňa Celzia bola nameraná tiež v tomto meste neďaleko hraníc s Ruskom v roku 1969, pripomína DPA s odvolaním sa na čínsku štátnu tlačovú agentúru Sinchua.

Mo-che je najsevernejšie mesto v Číne. Nachádza sa v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchode krajiny. Túto oblasť zasiahla vlna mimoriadne chladného počasia a teploty tam tri dni po sebe klesli pod mínus 50 stupňov, píše DPA.

Zdroje: SHMÚ, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá