Na Slovensku sa menia dopravné značky. Na cestách uvidíš tieto nové značenia, iné zas úplne zmiznú

  • Jednotného dopravného značenia by sme sa mali dočkať v celej EÚ
  • Všimol si si na ceste nejaké zmeny?
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Erika Ďurčová, reprofoto/zakonypreludi.sk
  • Jednotného dopravného značenia by sme sa mali dočkať v celej EÚ
  • Všimol si si na ceste nejaké zmeny?

Šoférovanie mnohí vnímajú ako samozrejmosť a zmeny, ktoré na cestách nastanú, si ani nevšímajú. Tí pozornejší ale určite postrehli, že niektoré z dopravných značiek sa zmenili. V prípade niektorých sa zmenil iba tvar, pri iných symbol a čiastočne aj význam.

Parkovanie aj zákaz zastavenia

Na ceste tak pribúdajú značky, ktoré boli schválené pred viac ako rokom. Dopravné značky by mali byť postupne vymenené na celom území Slovenska. Ako informuje Dnes 24, cieľom spomínaných krokov je zjednotenie značiek v zmysle Viedenského dohovoru. Mali by sa zjednotiť v celej Európskej únii, a tak motoristom uľahčiť orientáciu a zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Pri značke „zákaz zastavenia/státia“ si možno všimneš šípky bielej farby. Čo teda znamenajú? 

Na statickej značke „zákaz zastavenia“ biela šípka smerujúca ku vozovke značí začiatok platnosti tejto značky. Ak sa ale na značke „zákaz zastavenia“ nachádzajú šípky smerujúce ku vozovke aj od vozovky zároveň, značí priebeh platnosti tejto značky. Šípka smerujúca smerom od vozovky zas informuje o konci platnosti tejto značky.

Rovnaký princíp platí aj pri označení parkoviska. Šípky značia priestor, kde je dovolené zastavenie a státie vozidiel.

 

Značenie
zdroj: zakonypreludi.sk
       
Značenie
zdroj: zakonypreludi.sk

Zbohom pánovi v klobúku

Zmeny dizajnu sa dočkala aj značka upozorňujúca na železničné priecestie. Ak si bol ešte z detstva zvyknutý na starý dymiaci rušeň, určite si všimneš nové grafické zobrazenie. Pôvodný rušeň s pohonom na uhlie sa teda v budúcnosti stane len nostalgickou spomienkou. Po novom ho nahradí moderný elektrifikovaný vlak.

Zmeny piktogramu sa dočká aj označenie „Pešia zóna“. Pánovi v klobúku totiž dávame zbohom. Nahradí ho žena s dieťaťom. Okrem toho sa obdĺžnikové označenie mení na štvorec. Rovnaká zmena sa týka aj znázornenia konca pešej zóny. V tomto prípade dokonca čierno-biele značenie vystriedalo farebné prevedenie s výraznou červenou.

Pešia zóna
zdroj: reprofoto/zakonypreludi.sk
      
Priecestie
zdroj: reprofoto/zakonypreludi.sk

Koniec označeniu rýchlostných ciest

Zmenou je aj označenie rýchlostnej cesty, to už totiž v budúcnosti mať nebudeme. Na niektorých z nich sa namiesto pôvodnej rýchlostnej cesty objaví značenie diaľnice. V tomto prípade pre ne budú platiť rovnaké pravidlá ako na diaľniciach.

Portál Pravda informuje, že tak tomu bude aj v prípade, že cesta teoreticky nespĺňa stavebnú normu pre diaľnice.

Okrem toho si si určite všimol aj nové označenie pre diaľnice. Ich pôvodný modrý podklad sa zmenil na zelený a obdĺžnikový tvar zas nahradilo štvorcové označenie.

Aby sme ťa ale nesplietli, vráťme sa späť ku zrušeniu označenia „rýchlostných ciest“. Cesty mimo diaľnic budú označené modrou štvorcovou tabuľou a predstavovať budú cesty pre motorové vozidlá s maximálnou povolenou rýchlosťou 90 km/h.

Na takto označených cestách sa tak znížila maximálna povolená rýchlosť zo 130 km/h na 90 km/h mimo obce a z 90 km/h na 50 km/h v obci. Okrem toho sa znižuje aj rýchlosť, ktorú vozidlo musí byť schopné počas jazdy dosiahnuť – 80 km/h sa mení na 60 km/h. Portál Pravda dopĺňa, že takto označené cesty teda nesmú využívať elektrobicykle ani elektrické kolobežky.

Značenie
zdroj: reprofoto/zakonypreludi.sk
                                  
Označenie
zdroj: reprofoto/zakonypreludi.sk

 

Zdroje: Dnes 24, Pravda.sk, zakony pre ludi

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech