Na Slovensku sa možno dočkáme najjasnejšej kométy roka. Pozorovať ju budeme môcť už onedlho

  • Si milovníkom hviezd?
  • Priprav sa, možno sa dočkáme najjasnejšej kométy roka
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Nick Reynolds, unsplash/Cristofer Maximilian
  • Si milovníkom hviezd?
  • Priprav sa, možno sa dočkáme najjasnejšej kométy roka

Vzrušujúce správy,“ tak uviedol článok portál Earthsky, ktorý upozornil na to, že očakávaná kométa sa zjasňuje a môže sa stať najjasnejšou v roku 2021.

Kedy sa priblíži k Zemi?

Reč je o kométe, ktorú objavil astronóm Greg Leonard, pričom aktuálne nesie jeho meno – C/2021 A1 (Leonard). V čase prvého zachytenia bola svietivosť kométy „mimoriadne slabou“. Možno povedať, že bola približne 160 000-krát slabšia ako najslabšie hviezdy na oblohe.

Kométy sú zvyčajne najjasnejšie v čase, keď sú najbližšie k Slnku. A kométa Leonard dosiahne perihélium, svoj najbližší bod k Slnku, okolo 3. januára 2022,“ informuje Earthsky.

NASA/JPL odhaduje, že najbližšie k Zemi bude kométa Leonard 12. decembra 2021. Vysvetľujú ďalej, že jej dráha naznačuje, že kométa potom 18. decembra 2021 prejde relatívne blízko k planéte Venuša.

Kométa
zdroj: unsplash/Vincentiu Solomon

Vidieť ju bude aj zo Slovenska

Ako už objasnil aj meteorologický portál Imeteo, to, či bude možné kométu pozorovať voľným okom, zatiaľ nie je úplne isté. Podľa ich informácii však astronómovia veria, že jej jasnosť bude stačiť na to, aby bola v decembri dobre pozorovateľná.

Hviezdy
zdroj: unsplash/ processingly

„S určitosťou však bude viditeľná malými ďalekohľadmi. Zo Slovenska ju budeme môcť vidieť od druhej polovice novembra do približne 10. decembra. V druhej polovici novembra bude kométa Leonard zo Slovenska viditeľná v druhej polovici noci, začiatkom decembra ráno pred východom Slnka,“ informuje Imeteo.

Zdroje: Earthsky, imeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie