Na Slovensku sa nevieme zabaviť bez alkoholu. Prečo je ten, kto nepije, divný?

  • Slovensko je jednou z krajín s najpozitívnejším vzťahom k alkoholu. Narozdiel od iných omamných látok u nás táto nemá žiadnu negatívnu stigmu a je súčasťou života takmer každého. A ten, kto nepije , je jednoducho čierna ovca...
collagekbkb
pexels.com
  • Slovensko je jednou z krajín s najpozitívnejším vzťahom k alkoholu. Narozdiel od iných omamných látok u nás táto nemá žiadnu negatívnu stigmu a je súčasťou života takmer každého. A ten, kto nepije , je jednoducho čierna ovca...

Povedzme si to na rovinu. Naša krajina je od nepamäti spätá s enormnou konzumáciou, ale aj produkciou, alkoholu. V niekdajších časoch však ľudia alkohol vyrábali nielen preto, že im prinášal veselšiu náladu, ale najmä z existenčných dôvodov. Produkcia piva aj vína bola podmienená okrem iného najmä faktom, že piť vodu bolo prakticky životu nebezpečné. Vodné zdroje boli kontaminované baktériami a len nápoj, ktorý prešiel varom či destiláciou, bol bezpečným zdrojom tekutín.

Foto: pexels.com

Tento fakt samozrejme prinášal vzrast konzumácie alkoholu a úprimne povedané aj alkoholizmu. No ľudia nemali veľmi na výber. Pre porovnanie, dnes netrpíme nedostatkom pitnej vody, a teda pre konzumáciu nadmerného množstva alkoholu nemáme žiadne ospravedlnenie. Samozrejme, výroba alkoholických nápojov je neoddeliteľnou súčasťou gastronómie a v prípade kvality je niečím, čo by sme mali vedieť oceniť a vychutnať si. Ak je to samozrejme v primeranom množstve.

Realita je však taká, že len málokto u nás pije kvôli chuti a vychutnávaniu si kvalitných surovín. Masa pije jednoducho pre to, že si bez (veľkého množstva) alkoholu nevie predstaviť žiadnu spoločenskú oslavu či zábavu. Už dávno bolo potvrdené, že zvýšená hladinka pomáha nadväzovaniu kontaktov a uvoľneniu atmosféry. To je v poriadku, no prečo si bez pohárika nevieme predstaviť takmer žiadnu udalosť a na tých, ktorí z akýchkoľvek dôvodov alkohol odmietajú, sa pozeráme ako na „čudákov“, „suchárov“ a „kazičov zábavy“?

Foto: pexels.com

Pozrime sa na príklad z praxe: Nedávno som, ako každý rok, navštívila jeden z populárnych slovenských hudobných festivalov a len tak spontánne (a z časti z pracovných dôvodov) som sa rozhodla, že sa zdržím opíjania sa pod obraz boží. Nešla som do toho so žiadnym striktným presvedčením a dokonca som nezostala len o vode. Dve, tri pivká padli, no to bolo všetko. Zabavila som sa ako vždy, zažila kopu skvelých momentov a nič mi nechýbalo. Okolo mňa sa však so zvyšujúcou sa hodinou začali kopiť podnapití príslušníci všetkých vekových skupín.

Podaktorí zarytejší priaznivci liehu sa dokonca začali kopiť na zemi v nelichotivých polohách a zostali napospas spaľujúcemu slnku a ďalším prírodným živlom. Nehovoriac o tom, že z koncertov a festivalu mali veľké… Moji kamaráti a ich kamaráti sa tiež nenechali zahanbiť a dopriali si zábavu „pekne po slovensky“. To by bolo všetko v relatívnom poriadku, no čo nie je v poriadku, je fakt, že mnohí venovali príliš veľkú pozornosť môjmu vyhýbaniu sa alkoholu. Zdalo sa im čudné, že na festival som sa neprišla opiť, ale chcem si užiť zdravú zábavu bez utrpenia nasledujúci deň.

Foto: pexels.com

Skutočne je to taká rarita, zúčastniť sa festivalu bez opíjania sa? Prečo si bez toho už nedokážeme predstaviť normálnu zábavu? Prečo sa na človeka, ktorý odmietne exovanie poldecákov, pozeráme cez prsty a neotočíme zrkadlo na seba? Veď rozumné uvažovanie, zdravý úsudok a poznanie svojej miery, by mali byť skôr oceňované, nie vysmievané. V skutočnosti je to presne naopak. O to horšie je, keď sa na celom tomto alkoholovom fenoméne zúčastňujú neplnoleté decká, dosť často aj vinou svojich starších súrodencov, kamošov či rodičov, ktorí sa nebránia im naliať či kúpiť.

Podľa štatistík totiž majú s alkoholom skúsenosti už 14-roční, a dosť často vinou rodičov, ktorí im napríklad na oslave nevinne nalejú. Údaje tiež hovoria o tom, že tretina detí potvrdila, že ich rodičia si občas vypijú. Aj to je v poriadku, ak však týmto rodičia nedávajú deťom príliš do očí bijúci príklad toho, že piť je jednoducho štandard a akákoľvek udalosť či víkendové posedenie bez niekoľkých pohárikov je nepredstaviteľná. (Rovnako je to s cigaretami, pretože väčšina fajčiarov má fajčiarov aj v rodine.)

Foto: pexels.com

Potom takýchto neplnoletých nachádzajú na záchytkách aj JIS-kách. A pritom celá táto záležitosť pramení z toho, že alkohol vnímame ako nevyhnutnú súčasť nášho života a jeho zvýšenú konzumáciu za niečo úplne normálne. Cigarety či marihuana sú u nás stále odsudzované, no práve alkohol, ktorý je často zdrojom zdravotných či sociálnych problémov, má stále veľmi pozitívnu nálepku. Kúpime ho takmer všade a oproti mnohým európskym krajinám veľmi lacno, čo len podporuje tento problém. Navyše to zo Slovenska robí alkoholovú destinácu, kde sa chodia opíjať tínedžeri z celého sveta.

Samozrejme, tento problém je v našej kultúre veľmi hlboko zakorenený a len tak ľahko nezmizne. Skús sa však nabudúce na človeka, ktorý slušne odmietne alkohol, pozrieť s obdivom a nie urážkou. Zabaviť sa skutočne dá aj bez toho. Navyše tak nezveríš svoje správanie do rúk liehu a na druhý deň si fresh. Veď alkohol sa dá vychutnať a zdegustovať aj v malých dávkach, no v o to väčšej kvalite. Máme u nás predsa mnoho kvalitných značiek aj vychytených barov, kde si alkohol vychutnáš naplno aj v malom množstve. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech