Na Slovensku sa šíri nový podvod. Reklamy Slovákom sľubujú rozprávkové zbohatnutie

  • Postačí investovať 250 eur a stane sa z teba boháč
  • Reklama sľubuje Slovákom rozprávkové zbohatnutie
Ruka, ktorá kliká na notebook.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Postačí investovať 250 eur a stane sa z teba boháč
  • Reklama sľubuje Slovákom rozprávkové zbohatnutie

Internetom sa šíri nový podvod, podľa ktorého z teba môže byť za pár mesiacov boháč. Jediné, čo musíš urobiť, je investovať 250 eur a potom každý mesiac budeš inkasovať 850 až 9 600 eur. Ako informuje portál tvnoviny.sk, reklama sľubuje rozprávkové zbohatnutie. Zjavne však ide o podvod.

Podvodníci si pod mušku zobrali spoločnosť Slovnaft. V jej mene totiž vytvorili sériu falošných reklám. Od ľudí chcú iba vylákať peniaze. 

Falošné investovanie

Ako sme už spomenuli, nový podvod sa tvári ako reklama. Tá zobrazuje investovanie do cenných papierov Slovnaftu. 

„Ide o podvod. Je to veľmi sofistikovane spravené video, ktoré si požičalo z verejného priestoru naše fotky neoprávnene, samozrejme aj našich predstaviteľov, videá rafinérie, ale žiadny takýto produkt neexistuje,“ uviedol pre TV Markíza hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Falošné reklamy nájdeš aj na Facebooku či na YouTube. Väčšinou ich zadávajú ľudia s adresami v Hongkongu, na Filipínach alebo v Burkina Faso. Pravdepodobne majú záujem získať osobné údaje alebo čísla kariet od Slovákov.

​„Postupne sa nám darí niektorých zadávateľov vypínať, avšak niektorých nie. Tam je ten proces dlhší, nakoľko tá druhá strana niekedy nevyvodí, že to je nejaké protiprávne konanie,“ dodal hovorca Slovnaftu. 

Google reklamu nestiahne

Rafinéria sa snaží ochrániť proti reklamám, ktoré neoprávnene používajú logo Slovnaftu, a snaží sa ich blokovať. YouTube, ktorý patrí korporácii Google, je platformou, kde sa tieto reklamy objavujú.

Redakcia TV Markíza nahlásila jednu z týchto reklám Google ako podvod a čakala na ich reakciu.

„Rozhodli sme sa, že túto reklamu nestiahneme. Zistili sme, že reklama nie je v rozpore s pravidlami spoločnosti Google, ktoré zakazujú taký obsah a postupy, o ktorých sa domnievame, že sú škodlivé pre používateľov a celkový online ekosystém,“ uviedla spoločnosť.

Podvodníci, ktorí cez reklamy získajú osobné údaje dôverčivých ľudí, im potom volajú alebo píšu. Ich cieľom je presvedčiť týchto ľudí, aby investovali peniaze alebo im poskytli údaje z ich platobných kariet.

Batožina za 2 eurá

Nedávno sme ťa informovali aj o inom bizarnom podvode, ktorý sa šíril Slovenskom. Stránka s názvom Bratislava Airport sa vydáva za bratislavské letisko a „rozpredáva stratenú batožinu“, pretože je vraj potrebné vypratať letiskový sklad. Kufor plný niekoho osobných vecí si vraj vieš kúpiť za 2 €.

„Naliehavo vypredávame letiskový sklad a predávame viac ako 1 000 kufrov stratenej batožiny!“ píše sa v sponzorovanom príspevku. „Vaša príležitosť zúčastniť sa na predaji stratených pokladov! Neuveríte, čo všetko môžete medzi týmito vecami nájsť. Objednajte si a presvedčte sa sami,“ uvádza profil v ďalšom.

Pod nimi sa nachádzajú desiatky komentárov od ľudí, ktorí si už stratenú batožinu zakúpili a objavili v nej cenné veci. K niektorým sú dokonca priložené aj fotografie.

Rafinovaný podvod

Celá ponuka znie neuveriteľne lákavo, no netreba byť odborníkom na to, aby bolo jasné, že ide o podvod. Ak naň naletíš, podvodníci môžu získať tvoje osobné údaje, ako aj prístup k tvojej platobnej karte. V prvom rade, samozrejme, nedáva zmysel, aby akékoľvek letisko rozpredávalo cudzie osobné predmety.

Druhým znamením toho, že ide skutočne o podvod, sú aj spomínané komentáre. Tie často obsahujú lámavú slovenčinu a píšu ich profily, ktorých mená zďaleka nie sú slovenské. Najoficiálnejším dôkazom však je príspevok od skutočného bratislavského letiska.

„Upozorňujeme na ďalšiu falošnú facebookovú stránku s názvom Bratislava Airport,“ píše oficiálny profil Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Dodáva, že jediná oficiálna stránka je tá, ktorá je autorom príspevku priloženého nižšie.

Každé jedno nahlásenie tohto falošného profilu pomôže k jeho zablokovaniu. Ďakujeme!apeluje letisko na verejnosť. Ak sponzorovaný príspevok náhodou uvidíš, nahlásiť ho môžeš kliknutím na symbol troch bodiek v pravom hornom rohu príspevku.

Zdroje: tvnoviny.sk, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá