Na Slovensku sa vydáva vodičský preukaz, ktorý je na väčšinu áut nepoužiteľný

  • Ak si si urobil „vodičák“ na automate, mal by si zbystriť pozornosť
  • Neplatí ti totiž pre vozidlá s manuálom
šoférovanie
Ilustračné foto: Unsplash/Matheus Ferrero
  • Ak si si urobil „vodičák“ na automate, mal by si zbystriť pozornosť
  • Neplatí ti totiž pre vozidlá s manuálom

Množstvo šoférov môže zostať skutočne nemilo prekvapených. O čo ide? Pokojne sa môže stať, že aj keď si majiteľom oprávnenia na vedenie motorových vozidiel, nebudeš môcť šoférovať hociktoré vozidlo. Teda minimálne určité automobily, na ktoré sa tvoj vodičák vzťahuje. Ako je to vôbec možné?

Ak si si urobil „vodičák“ na automate, nemôžeš šoférovať auto s manuálom

Háčik je v tom, že pokiaľ si si „vodičák“ urobil na automobile s automatickou prevodovkou, nesmieš šoférovať vozidlá s manuálnou prevodovkou.

To, že si si urobil skúšku na vedenie motorových vozidiel na automobile s automatickou prevodovkou, budeš mať zapísané aj priamo vo vodičskom oprávnení. Keďže väčšina áut na Slovensku má manuálnu prevodovku, na väčšine áut si s týmto typom oprávnenia nezajazdíš.

V praxi to znamená to, že ak by si chcel šoférovať auto s manuálnou prevodovkou, budeš sa musieť do autoškoly vrátiť.

„Ak sa skúška na vedenie motorových vozidiel vykonáva na vozidle s automatickou prevodovkou, obmedzí sa príslušné vodičské oprávnenie len na vedenie vozidla s automatickou prevodovkou. Takéto obmedzenie sa zapisuje do vodičského preukazu formou harmonizovaného kódu,“ píše sa vo vyhláške zákona o cestnej premávke.

autoškola auto
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

V súčasností aj na Slovensku množstvo autoškôl láka na výcvik s automatickou prevodovkou. Viacerých začínajúcich šoférov to môže priťahovať, pretože na vozidlách s automatickou prevodovkou sa môžu lepšie sústrediť na podstatnejšie veci než radenie rýchlostí, napríklad značky či okolitú premávku. Avšak kurz s týmto druhom prevodovky by si mal každý záujemca dobre rozmyslieť, inak mu hrozia komplikácie spomínané vyššie. 

Ak by sa majiteľ vodičáku robenom na automate napokon rozhodol, že chce šoférovať vozidlá s manuálnou prevodovkou, musí si kurz zopakovať. Avšak tentokrát mu bude stačiť zjednodušený kurz pozostávajúci z kondičných jázd a praktickej skúšky na aute s manuálnou prevodovkou. Po zaplatení výcviku a správneho poplatku mu bude toto obmedzenie z vodičského preukazu odobrané.

Od apríla sa zaviedli elektronické skúšobné testy na vodičský preukaz

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Slov-Lex, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá